Eve gelen orkideyi yaşatmak

Eve gelen orkideyi yaşatmak

Nedendir bilinmez bu bakılması çok da kolay olmayan tropik bitkiyi (her ne kadar bizim aldığımız orkidelerin hepsi ev yaşamına adapte edilmiş yapay melezler olsa da) sürekli hediye edip, alıyoruz. Her ay en az bir kez bir arkadaşın evinde, bir köşede kurumuş olan bir orkide veya “orkide hediye ettiler ölüyor ne yapsam” diye işittiğim çok oluyor. Bu yazıda en çok bilinen tür olan Phalaenopsis familyasını ‘nasıl sağ bırakabiliriz’ üzerine bir takım bilgiler vermeye çalışacağım.

Bakmak ya da bakmamak, işte bütün mesele bu!

Phalaenopsis lowii

Phalaenopsis lowii, Kaynak: Walter Hood Fitch (1817-1892) del. et lith. “Curtis’s botanical magazine” vol. 88 ser. 3 nr. 18 tab. 5351

Öncelikle bu bitkiyle ilginelip ilgilenemeyeceğinize karar verin. Arkadaşınıza ayıp olmasın diye bitkiyi elinizde tutmak yerine onu daha tecrübeli birine verin, çünkü Phalaenopsis köşede günlerce unutabileceğiniz bir bitki değildir; ayrıca yenilebilir bir bitki de olmadığından yiyip kurtulamazsınız. Buna karşın Phalaenopsis orkideler içinde bakımı en kolay olanıdır. Yeni orkidenizi diğer bitkilerinizden uzakta ve loş ışıkta bir hafta hiçbirşey yapmadan bekletin ki ilk şokunu atlatsın. Bu sırada üzerinde böcek vs. var mı diye gözlemleyin diğer bitkilerinize zarar gelmesin.

Gerekli malzemeler

Matkap, steril bir jilet ya da bıçak, orkide saksısı, orkide toprağı (esasen toprak filan değil), iki üç gün dinlendirilmiş musluk suyu, orkide gübresi, aktif karbon.

Saksı ve Harç değiştirme

Orkidenin saksısı şeffaf olmalı çünkü kökleri ışığa ihtiyaç duyar. Piyasada orkide saksısı diye satılan berbat ürünleri modifiye ederek işe başlayabilirsiniz. Bu saksıların şeffaf olmak dışında orkideye hiçbir faydası yoktur. Alttaki küçücük delikleri matkap ile genişletin ve birkaç tane daha açın. Saksının yanlarına da küçük (0,5 – 1,5 cm gibi) delikler açmanız havalandırma açısından büyük fayda sağlayacaktır. Daha estetik bir çözüm ise, beğendiğiniz bir seramik ya da çamur saksının çevresinde (şeffaf olmak zorunda değil) en az 3 – 4 cmlik delikler açmaktır.

Orkide Saksıları

orkide saksıları

Orkide, Epifit bir bitkidir. Yani toprakta değil, diğer ağaçların ve odunsu bitkilerin üzerinde yaşar. İhtiyacı olan nem ve besini hava ve yağmur suyu ile alır. Kimi orkide meraklıları bu nedenle orkidelerini kütüklerin üzerinde de büyütür. Siz bunu şimdilik denemeyin. Piyasada çam kabuğu ya da hindistan cevizi ağırlıklı orkide toprağı diye satılan ürünlerden alın. Poşetten çıkan parçaları eleyerek ve birkaç defa suda süzerek tozların ve küçük parçaların gitmesini sağlayın, çünkü elde etmek istediğimiz ortam çamur gibi olmamalı. Esasen orkide sphagnum yosunu ile de bakılabilir ki, size gelen orkide de bu yosunla gelmiş olabilir. Fakat sphangum ile ilgilenmek güçtür. Ortamın sıcaklığı ve sulama aralıkları çok önem teşkil eder. Bu yüzden kullanmayın.

Size gelen orkide plastik kabın içinde köklerin tıkış tıkış olduğu bir durumda gelecektir. Orkideyi çıkarmak istediğinizde alt deliklerden çıkmış olan kökler sizi zorlayabilir. Elinizle bükerek çıkarmaya çalışın başka çare yoksa jiletle kesin.  Kökleri dikkatlice inceleyin kurumuş, çürümüş, rengi siyahlanmış ya da aşırı yumuşamış olanların hepsini çekinmeden kesin. Kesim için kullandığınız makas, jilet vs. ne ise çok temiz olmasına özen gösterin yoksa bitkiniz bakteri kapabilir. (Parmağınızı kestiğinizi düşünün, bitkiye de ona göre davranın) Orkidenin köklerine yapışmış gibi olan ağaç parçalarını sökmeye çalışmayın. Ardından orkideyi güzelce dinlenmiş suyunuzla yıkayın. Kesilen köklerin uçlarına aktif karbon (akvaryumcudan ya da bulamazsanız benden alabilirsiniz) serpin. Zaten ıslak olduğu için yapışırlar. Aktif karbon zararlıları bünyesinde tutarak hastalık kapma riskini daha da düşürür. Normal kömür kullanmayın. Bir de, karbonu sadece kesik yerlerde kullanmaya özen gösterin.

Orkidenin saksısının çok büyük ya da çok küçük olması önem taşır ama piyasadaki dandik saksılar dışında doğru dürüst bir şey bulmak kolay olmayacağından bu kısmı atlıyorum.

Ameliyatın ardından orkidemizi kökler iyice sıkışacak şekilde (çünkü zaten saksının geniş delikleri havalandırma ve sulama konusunda bize çok yardımcı olacak) dikiyoruz.

Işık, Hava ve Isı

Phalaenopsis düşük ışık orkidesidir. Ama bu insana göre değil bitkiye göre düşük ışıktır. Aydınlık ve doğrudan güneş almayan bir ortam idealdir. Direkt güneş yapraklarını çok çabuk yakar. Bunu zaten yaprağın renginden kolayca anlarsınız.

Havalandırma ise orkide için yaşamsaldır. Eğer yeterli havalandırmayı sağlayamıyorsanız sağlıklı orkide bakmayı unutun.  Yazın camları açın, kışın ise gün içinde zaman zaman fan çalıştırın.

Phalaenopsis ısı konusunda oldukça dayanıklıdır. 15 – 25 derece arası idealdir ama çok daha soğuk ve sıcak ortamlarda da idare edebilirler.

Nem ve Sulama

% 75 – 80 nem Phalaenopsis için oldukça idealdir ama bir hamamda yaşamadığınız için bu nemi elde etmeniz güçtür. Eğer obsesif iseniz bebek odalarında kullanılan nemlendiriciler çok fayda sağlar. Daha basit ve sıklıkla uygulanan bir yöntem ise nem tepsisidir. Bir kabın içine çakıl taşları ve dinlenmiş su koyun. Orkide saksınızı da bu taşların üzerine oturtun. Orkidenin tabanına su değmemeli. Taşsız da iyi nem oluşmaz. Bir de suyu ara sıra değiştirin ki yosun ve bakteriler oluşmasın.

Taşlarla nem oluşturmaya bir örnek. Kaynak: Solar’s Orchid Greenhouse http://www.solarinnovations.com/

Taşlarla nem oluşturmaya bir örnek. Kaynak: Solar’s Orchid Greenhouse http://www.solarinnovations.com/

Sulamanın sıklığı ve yöntemi konusunda hemen hemen herkesin bir fikri vardır. Kimisi saksının ağırlığını filan ölçer ki ben bugüne kadar hiç beceremedim. Daha önceki yazılarda da belirtiğim gibi bunun bir formülasyonu yok. Parmağınızı saksıya daldırın çam kabukları ıslak değilse sulayın. Kışın daha az sulayın ara sıra kuruma zamanları olsun. Yazları nem kaybetmemesine özen gösterin.

Nem için teraryum müthiş bir çözümdür fakat orkide teraryumları büyüktür ve havalandırma sistemleri vardır. Fanı olmayan bir teraryumda orkideler kısa sürede çürür.

Sulama için dinlendirilmiş musluk suyu kullanın içme suyu değil. Sulamayı bol bol, suyun bir süre saksının deliklerinden akıp gideceği şekilde yapın. Gün içinde özellikle yaz mevsiminde su fısfıslayın. Yalnız ortam esintisiz ise bu faydadan çok zarar sağlar zira mantar türevleri nemli ve esintisiz ortamı çok sever.

Gübre

Garip bir şekilde çevremdeki bir çok insan, sanki kendileri sadece su içerek yaşıyormuş gibi, bitkilerin besinsiz yaşayabildiğine inanıyor. Tüm bitkileriniz için, kaktüsler de dahil, besin kullanmalısınız çünkü sudaki elementler sağlıklı yaşaması için yeterli değildir.

Piyasada satılan orkide gübrelerinden kullanabilirsiniz. Üzerinde yazan talimatları (ne zaman ve ne kadar) doğrudan uygulayın bir sorun yaşamazsınız. Bitkilerinize bunun dışında organik besinler vermeye kalkışmayın.

Sonuç

Phalaenopsis bakımının oldukça genel hatlarını burada paylaşmaya çalıştım. Buradaki genel bilgilerle orkidenizi sağlıklı bir biçimde yaşatabileceğinizi umuyorum. Daha detaylı bilgiler ve sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.


Kapak illüstrasyonu: Dictionnaire iconographique des orchidees :Bruxelles :Imp. F. Havermans, 1896-1907. 

 

Yorum ( 88 )
 1. Ayşe filiz topaloğlu
  14 Ocak 2015 at 09:58
  Cevapla

  Merhaba,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,evde baktığım birçok orkide var,çok bilinçli olmasa da sanırım çok mutsUz değiller,sürekli çiçek açıyorlar,yaprakları sağlıklı ama şU ana kadar cymbidium cinsi orkideleri yaşataMadım henüz oysa çok seviyorum bu türü,phAlaenopsis leRden fArklı olArak nasıl bakım yapmAlı bu türlere ? Şimdiden teşekkürler

  • agacsakal
   agacsakal
   14 Ocak 2015 at 20:39
   Cevapla

   Merhaba,
   Bunun birçok nedeni olabilir. Cymbidium aldığınızda bitkiyi ne kadar süre sonra kaybediyorsunuz? Bitkiyi aldığınızda bol aydınlık, mümkünse sabah ve akşam güneşi alan bir yer seçin. Yerini iyi seçin ve bir daha konumunu değiştirmeyin. Aldığınızda 1-2 hafta sulamayın. Ardından normal sulamaya geçebilirsiniz. Sulama toprak nemini kaybetmek üzereyken olmalı ama bataklık gibi olmamasına da özen gösterin. Genel amaçlı orkide gübrelerini kullanabilirsiniz.

   • Ayşe filiz topaloğlu
    14 Ocak 2015 at 21:55
    Cevapla

    Bir tanesi 1 yıldan fazla yaşadı,Fakat Bir daha hiç çiçek Açmadı,diğeri ise Sanırım 6-7 ay yaşamıştı.diğer orkideleri le aynı miktarda su veriyordum ama maalesef ölmelerinin sebebi fazla su gibi geldi bana,1-2 Kere de yerlerini değiştirdim,sabah güneşi alan bir yerden yarı gölge bir yere taşımıştım güneşten rahatsız olduklarını düşünerek..birde gübre vermeyi ihmal ettim sanırım..bAzen su içerisinde satılan orkideler görÜyoruM onlar sanırım Farklı bir cins,sOnuÇ olaRak Değişik orkide cinslerini sevmeme rağmen phalaeonopsis haricinde bir tür almaya cesaret edemiyorum,çok teşekkürler Verdiğiniz bilgiler için..

  • mazhar
   24 Ocak 2016 at 17:35
   Cevapla

   Orkideleri nasil çogalta bilirim bunlar nasil uruyor

   • agacsakal
    agacsakal
    5 Şubat 2016 at 21:55
    Cevapla

    keiki diye arayın google da

 2. Esma
  22 Şubat 2015 at 14:58
  Cevapla

  eşim anneme ve bana orkide almış. mor benekli beyaz orkide ve açık pembemsi bir orkide. bakımlarını düzgünce yapmak istiyorum. kökleri saksıdan taşmış bir tanesinde hafif sararmış kökler var. saksılarını değiştirmek istiyorum. yeterli bilgiyi edindim çok teşekkür ederim. fakat aktif karbon, orkide toprağı ve gübresi almam gerekiyor. saksıyı ve gerekli malzemeleri edinirim bir şekilde. nasıl yardımcı olursunuz. aktif karbon için yardımcı olabileceğinizi yazmışsınız. şimdiden teşekkür ederim

  • agacsakal
   agacsakal
   23 Şubat 2015 at 22:33
   Cevapla

   Merhaba size mail ile dönüş yapacağım.

 3. Gürsel
  16 Mart 2015 at 22:28
  Cevapla

  iki üç gün önce bahsettiğiniz cinsten orkide aldım güzel ışık alaN bir cam kenarı var oraya koydum çok araştırdım kafam karıştı sulama konusunda şimdi bir tane saksı altlığının içine su Koydum orkide saksısınıda üstüne koydum alttan alsın diye ama hala tereddütlüyüm yanlışmı yaptım diye bu sulama nasıl olmalı birde saksısını şimdimi değiştirmeliyim teşekkür ederim şimdiden

  • agacsakal
   agacsakal
   26 Mart 2015 at 11:42
   Cevapla

   Merhaba, sorularınızın hepsinin cevabı yazıda mevcut 🙂

 4. metin
  23 Mart 2015 at 20:18
  Cevapla

  Bilgiler İçin tşkr ederim.
  bir orkide hediye aldım. Saksısı cok küçüktü. Büyük seffaf saksı aldım. 3.3lt. Ama buda cok büyük geldi. Ortaya yerleştirip kenarı toprakla doldursam kökler ışık almayacaktı. Bende dibine az toprak koyup ortalı şekilde oturttum. Kök saksı çeperine doğru uzadıkça toprak ilave etmeyi düşünüyorum. Böyle olması sıkıntı olurmu. Yoksa saksının bir yanına yaslasam diper taraflardanmı toprak ile doldursam?

 5. havva
  26 Mart 2015 at 15:21
  Cevapla

  merhaba. bilgiler icin tesekkurler. cok yardimci oldular fakat islem bilgilerini goruntu olmadan uygulamak kolay olmuyor. video’da yaparsaniz cok makbule gecer. youtubeda kanali olanlar var LuckyBambooExpert gibi ama hem dil problemi oluyor hem de soyledikleri malzemeler Turkiye’de bulunamiyor. video sistemine gecerseniz cok memnun oluruz 🙂

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Nisan 2015 at 17:32
   Cevapla

   Merhaba haklısınız. Açıkcası var öyle bir planım epeydir ama vakit darlığından yapamıyorum. Hatta gelen video tekliflerini de geri çevirmek zorunda kaldım ne yazik ki.
   Yazın boşluk olursa umarım yapacağım. Teşekkürler

 6. aysu
  7 Mayıs 2015 at 16:31
  Cevapla

  merhaba ben beyaz ve pembe orkide aldım şeffaf saksı içinde ama buna ilk uygulamam gereken şeyi anlamadım seramik saksı alıp delik açıp belli bir yere mi koyayım ? şimdiden teşekkürler iyi günler

 7. nese
  15 Haziran 2015 at 10:41
  Cevapla

  merhabalar,
  benim 3 senedir, benimle beraber büyüyen orkidelerim var. sene de 2-3 kere açıyorlar ama yaşlandılar biraz. bu yüzden onları çoğaltmak tazelemek istiyorum. nasıl yapabilirim?yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

 8. elif
  4 Temmuz 2015 at 18:29
  Cevapla

  orkidemin yaprakları yumşadı ve sararmadan yapraklarını döktü çiöek sapı kurudu ne yapmam gerek

  • agacsakal
   agacsakal
   21 Temmuz 2015 at 15:43
   Cevapla

   Fazla sulamış olabilir misiniz?

 9. seçkin
  15 Aralık 2015 at 17:45
  Cevapla

  merhaba verdiğiniz bilgiler çok faydalı gerçekten, çok teşekkür ederim. ben uzun zamandır amatör olarak orkide bakıyorum, 6 tane orkidem var. fakat bir veya iki tanesini epifit olarak yetiştirmek istiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz. canlı bir bitki üstünde mi yoksa kuru bir dal üstünde mi yetiştirmeliyim ?

 10. elif
  4 Ocak 2016 at 17:40
  Cevapla

  Orkidemin çiçekleri böyle oldu sorunu nedir teşekkürler

  • agacsakal
   agacsakal
   11 Ocak 2016 at 23:27
   Cevapla

   Ani ısı değişimi ya da aşırı sulama olabilir. Nerede duruyor?

   • elif
    12 Ocak 2016 at 21:38
    Cevapla

    Salonda duruyor cama yakın ama gunes vurmuyor. Peki ölmüsmudur yoksa kurtarabilir miyim cicegimi

 11. FATma
  2 Şubat 2016 at 17:29
  Cevapla

  İyi gunler orkidemin saksi ve topragini degistim koklerinde curukler vardi neredeyse hepsinde yasarmi

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Şubat 2016 at 21:54
   Cevapla

   umarım 🙂

 12. SEDEN
  15 Şubat 2016 at 09:57
  Cevapla

  İyi günler. Annem orkideleri çok seviyor. Evde 5 adetorkidemiz var. Sağlıklılar ve annemin çok iyi baktığını düşünüyorum. Bitanesi 3 yıllık. Asıl sorunumuz aranjman. Annem bikaç tanesini aynı saksıya dikmek istiyor. Aaraştırdım hep tek en fazla iki orkide için pilastik kare yada yuvarlak saksılar var.Bir botanikçiye danıştım borcama yada büyük balık fanusuna ekebilir dedi. Bu konuda sizinde fikirnizi almak istedim.

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:23
   Cevapla

   Hayır cam saksıya kesinlikle dikmeyin köklerin hava ve ışık alabileceği ve de en önemlisi alttan suyun akabileceği bir şey bulmaya çalışın. Botanikçiye de selamımı söyleyin.

 13. Bahar
  25 Şubat 2016 at 23:16
  Cevapla

  Merhaba,
  bende de bu beyazlardan var, piyasada satilan beyaz cam ( belki mika) saksilardan almayi dusundum ama siz delik acin demissiniz ya onlara delik acilmiyor. Cok sorun olur mu?
  Bir de aktif karbon bende siyah aspirin buyuklugunde haplar alinde var, onu toz haline getirip kullanabiliri herhalde?
  Bir de daha once hic cicek bakmadim. Bu dediginiz ameliyati yapmak su an bana kasabin doktorluga soyunmasi gibi geliyor. Korkuyorum.

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:21
   Cevapla

   Delikler hayati değil ama esinti ve köklerin hava alması şart. Toz haline getirmeye gerek yok karbonu. O şekilde de sürebilirsiniz.

 14. esma
  4 Mayıs 2016 at 22:06
  Cevapla

  Merhaba cam saksiyi kesinlikle tavsiye etmiyorsunuz peki alttan 3 delik disinda piyasadaki mika saksilardan ne farki var camin acaba? Cok sık toprak doldurmasak ve kokler icin daha cok yer kalsa hava almis olmazmi

 15. Sedaca
  5 Mayıs 2016 at 17:49
  Cevapla

  Merhaba, öncelikle bilgilendirme yazınız için çooookkk teşekkür ederim.
  Ben ilk kez orkide yetiştireceğim. Aslına bakarsanız ilk kez çiçek yetiştireceğim desem daha doğru olur. 🙂 Çok hoşuma gittiğinden aşağıdaki linkteki orkidelerden aldım. Bakmayın resimde küçük durduklarına baya büyükler. 🙂 Toprak-Nem ve ışık için gerekli bilgileri sayenizde edindim. Şuan öğrenmek istediğim, sulamayı ne kadar zamanda ve ne miktarda yapmalıyım? Tekli sevimli bir orkide 🙂 İlginiz için teşekkürler.

  http://www.a101.com.tr/tr/Afis-Yazdir.aspx?SolBannerID=910

 16. Demet
  9 Mayıs 2016 at 15:15
  Cevapla

  Ben orkidemin saksisini değiştirdim ama simdiki saksida kökleri görünmüyor sorun olurmu

 17. Seda
  12 Mayıs 2016 at 10:04
  Cevapla

  Nisan ayindan bu yana phalaenopsis orkidem var saksisi kucuk geliyodu 3 lt saksiyla degistirdim bana geldiginde yapraginin bir kenarinda kararma vardi bu ilerledi sulandi yaprak ve koptu bu diger yapraklari etkilermi ne yapmam gerekiyo bu arada saksiyi degistirknce kokler toprakta gizlendi saksidan gorunmuyo bu yanlışmı

 18. basak
  24 Mayıs 2016 at 23:58
  Cevapla

  Merhaba. Bilgilendirme için çok teşekkürler. Hediye gelen orkideme toprak buldum ancak saksı bulamadığım için küçük bir leğene altına delikler açarak diktim bitkimi. Kendisine çok büyük geldi alan, toprağı da bol oldu ve köklerin hemen hemen tamamını içine hapsetti, kök budama yaptıktan sonra da karbonlamadım çünkü bulamadım… Dediğiniz gibi aydınlık bir yerde hava alabilen bir ortamda toprağına alışmasını bekliyorum. Üstte kalan köklerin bazı yerlerinde çillenme gördüm. Acaba nerede yanlış yapıyorum?

 19. buse
  29 Mayıs 2016 at 22:29
  Cevapla

  İyi günler benım şöyle bir sorum olucaktı, beyaz bir orkidem var ce sanırım fazla suladığım için orkidem gittikce kötüleşti acaba ne yapabilirim ?

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:19
   Cevapla

   Daha az sulayın 🙂

 20. Firdevs
  1 Haziran 2016 at 07:25
  Cevapla

  Merhabalar, gorseldeki orkideyi bu haldeyken baskasindan aldim. Neler yapmam lazim. Bi kac tane cicegi kalmis dokmek uzere..Mini orkidelere baktim ama bunun icin ne yapabilirim bilmiyorum . Saksi degisimi gerekiyor mu

 21. Kadir
  1 Haziran 2016 at 22:04
  Cevapla

  Saksı içindeki ağaç kabukları ve saksı dışına taşan koklerde beyazlama var bu normal mi

 22. Emine Erfındık
  10 Haziran 2016 at 09:15
  Cevapla

  Bilgiler süper, teşekkür ederiz. Benim orkidelerim de çok güzeller. Yerini hiç değiştirmiyorum. Hava akımınıda çok iyi alıyorlar ancak bir-iki orkidemin yapraklarında sarı yapışkan bir şeyler var. Nemli bezle okşar gibi sildim. Kurumazlar değil mi? O sarı noktalar nedir?

 23. Bedia
  11 Temmuz 2016 at 12:49
  Cevapla

  Merhabalar,ilkbaşta vermiş olduğunuz faydalı bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Çok şey öğrendim.
  Size birkaç sorum olacak. Orkidelerimi güneş almayan sürekli esinti alan katlamalı cam balkonuma koydum. Kışın burada durmaya devam etseler bir sakıncası olur mu? İkincisi Resimdeki gibi nem sağlaması için plastik pet şişelerin alt kısımlarını kesip çakıl taşları koydum ve çakıl taşlarını geçmeyecek sekilde su koydum. Çok da güzel nem sağlıyor. Bu şekilde yaz kış dursa bir problem olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  • Bedia
   11 Temmuz 2016 at 12:56
   Cevapla

   Resim

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:16
   Cevapla

   Merhaba, hangi şehirde ve nasıl bir konumda yaşadığınıza göre değişir. Kışın 10 derecenin altında sorun olabilir.
   Nem için sorun olmaz sadece suyu zaman zaman değiştirin hastalık oluşmasın.

 24. Eda
  20 Temmuz 2016 at 00:10
  Cevapla

  Merhaba ocak ayinda hediye gelen phalaenopsis cinsi orkidem 1 ay sonra çiçeklerini doktu oglum 2 kere cicegimi dusurdu 1 yaparagi kırıldı kirilan yerden kestim koklerinde curume vardi curume olan kokleri kesip tarcinladim çiçek dalida kurumustu onuda dipten kestim saksini kaynatip geri diktim bitkimde yeni bir filizlenme mevcut kök mu yoksa cicek sapimi yardimci olurmusunuz yeniden cicek acarmi daldirma yontemi ile sulamasini yapiyorum teşekkür ederim

 25. Bedia
  2 Ağustos 2016 at 10:14
  Cevapla

  Orkide yaprağımda böyle lekelenmeler oldu. Bunlar neden olmuş olabilir? Diğer orkidelerimde yok.

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:13
   Cevapla

   Dikkatli bakar mısınız yaprağa ve alt kısmına çok minik böcekler var mı? Ona göre yanıt vereyim.

 26. Zehra
  4 Ağustos 2016 at 15:39
  Cevapla

  Merhabalar benim orkidem bu ve cinsini bilmiyorum basıl bakacağımıda alalı 2,5 hafta oldu çicekleri solmaya başladı çiceklerim sap yerleri pembeleşim soluyo haftada bir defa su folu kaba koyuyorum aydınlık ortamda buhar makinası ile nem yaratmaya calışıyorum gece kapıları acıyorumyanında bitki yok saksını hiç değişmedim neden böyle oldu anlamadım bilgi verirseniz sevinirim

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:09
   Cevapla

   Işık ve gübreye daha çok özen gösterin bence.

 27. Defne Nazlı
  9 Ağustos 2016 at 23:45
  Cevapla

  Merhaba paylaştığınız bilgiler çok değerli teşekkür ederim. Benimde ikisi bebek (yeni ayırdım) 4 orkidem var topraklarında çok minik beyaz bitler var sanırım bu yüzden de büyümeleri de durdu nasıl bir yol izlemem lazım? direkt topraklarını değiştirsem kurtulur muyum?

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:08
   Cevapla

   Hayır kurtulamazsınız ilaç kullanmanız gerekli. Öncesinde sirke ile yaprakları silmeyi deneyin işe yaramazsa bitler için ilaçlar var onlarla kurtulabilirsiniz. Diğer çiçeklerinize de bulaşmaması için bitkiyi havadar ve uzak bir yere alın.

 28. Nur
  18 Ağustos 2016 at 03:25
  Cevapla

  Merhabalar. Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkürler faydası olacağını düşünüyorum ama önce benimde çözmem gereken bir sorun var 9 ağustos 2016 da 3 dal orkide hediye geldi bana ben o gün suladım aradan 7-8 gün geçti tekrar suladım bu süre içinde bir daldaki çiçeklerim solmaya başladı. Sebebini anlamadım onları koparttım. Tomurcuk olanlar açtı tekrar soldu aynı daldaki saksı deliksiz ve porselen parmağımı saksı içine daldırdığımda ağzına kadar su olduğunu fark ettim solmasının sebebini anladım ve suyun %90 nını boşalttım bugün. Gün ışığına gelince gece cam açık serin arada esen bi yer gündüz de sabah güneşi alan ama sabah loş ışıkda direk güneş almayan bi yerde. Sizden istediğim saksı değişimi yapıcam Nasıl yapmam gerek . Bu Saksı içinde ki orkide toprağı eminim bunu mu kullanıp başka saksıya alsam yoksa yeni toprak mı alsam. Uzun yazdım farkındayım ama Çiçek seviyorum onlar solunca bende soluyorum sanki.umarım çiçeğim kurtulur sizinde düşüncelerinizi bekliyorum burdan yada mailden

 29. İlknur
  24 Ağustos 2016 at 20:19
  Cevapla

  Bir buçuk yıl önce cicekli aldım ama hâlâ çiçek açmadı sabah güneşi alan yerde duruyo . Bitki besini de veriyorum . Tek hatam çok sabırsızim ne söylenirse yapıyorum çiçek açmasına izin vermiyorum galiba .

 30. Nur
  31 Ağustos 2016 at 00:22
  Cevapla

  Merhaba geçen haftalarda yazmıştım size cevap gelmedi ama ben tekrar yazıyorum çiçeğimin saksısını değiştirdim biraz daha büyük saksıya koydum altı delikli şeffaf bir saksı saksıyı değiştirince su verdim yeri yine aynı yerde direk güneş almıyor. Fakat bir gün sonra solmaya başladı çiçeklerim çok üzülüyorum kurduktan sonra budamam mı gerek napmalıyım lütfen yardımcı olun

  • agacsakal
   agacsakal
   31 Ağustos 2016 at 14:22
   Cevapla

   fotoğraf paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım

   • Nur
    31 Ağustos 2016 at 16:00
    Cevapla

    ? Çiçekler çok gür ve diri duruyordu saksı değiştikten bir gün sonra böyle soldular

    • agacsakal
     agacsakal
     1 Eylül 2016 at 18:23
     Cevapla

     Çiçeklerin solması normal zaten. Çiçeğin solması bitkinin kötü durumda olduğu anlamına gelmiyor. Çiçeklerin bir ömrü var çünkü. Önümüzdeki sezon yine açarlar. Önemli olan yaprakların sağlığı.

 31. bahar
  10 Eylül 2016 at 01:52
  Cevapla

  Orkidem gayet saglikliydi ama sanirim fazla sulama yaptim ve ortam da biraz serindi en son cikan 2 yapragi sararmaya basladi. Sulamayi biraktim. Baska yapabilecegim bir sey var mi ya da ne yapmaliyim? Topraginda cok minik bocekler de var ama 2 tane daha orkidem var onlarda da var onlarin hic bir sikintisi yok gorunuyor. Olmez dimi cicegim 🙁

  • agacsakal
   agacsakal
   10 Eylül 2016 at 21:55
   Cevapla

   Böcekleri tarif eder misiniz? Beyaz ve tüylü mü?

   • Bahar
    11 Eylül 2016 at 00:07
    Cevapla

    Çok küçük beyaz böcekler.tüyleri yok. Onlari uzun zamandır görüyordum ama ciceklerim saglikliydi.10 gün içinde bir tane orkidemin yavaş yavaş sararmaya başladı son cikan iki yaprağı.

 32. Fatma
  14 Eylül 2016 at 23:07
  Cevapla

  Merhaba… Orkidemi 7-10 gunde bir sulayip suyunu suzdurmeme ragmen yosun tuttu. Cozum icin ne yapmaliyim? Soda ve aspirini kadistirip dokmemi onerdiler fakat orkidem icin saglikli olur mu?

  • agacsakal
   agacsakal
   15 Ekim 2016 at 21:09
   Cevapla

   Fazla sulama yosun yapar. Hayır kullanmayın soda ve aspirin. Türk insanı her şeye aspirin kullanıyor :))

 33. Ilknur
  16 Eylül 2016 at 13:55
  Cevapla

  Bana cevap gelmedi tekrar yazmak istedim bir buçuk yıl oldu orkide çiçek açmıyor. Her söylenen şeyi yaptım besin de veriyorum. Sabah güneşi alan pencere kenarında duruyor. Sürekli kök ve yaprak çıkarıyor. Çiçek dalına dair hiç bişey yok. Tek hatam yerini çok değiştiriyorum. Lütfen cevap

 34. havva
  14 Ekim 2016 at 14:44
  Cevapla

  merhaba, yaklasık 8 aylık bır orkıdem var fakat aldıktan 2 ay sonra cıceklerını doktu. sapı kurumaya basladı ama yaprakları tazelendı yenı yaprak cıkıyor hatta. Saksı değişimi yapmadıgım ıcın hala koklerı yosuna sarılı uzerınde agac kabukları mevcut. gecen gun köklerıne bakmak ıstedıgımde butun koklerı erimiş. temızleyıp dibinde sağlam görünen kökleri açtım güzelce yıkayıp tekrar aynı saksısında fakat saksı degısımı yapmak ıstıyorum yosunları tamamen temızlıyıp agac kabukları ve gubre ıle canlı tutabılırmıyım ? Teşekkürler.

  • agacsakal
   agacsakal
   15 Ekim 2016 at 21:06
   Cevapla

   Doğru yapmışsınız evet yaşatma şansınız var.

 35. GULCIN
  26 Kasım 2016 at 17:37
  Cevapla

  Merhaba, bilgiler harika.. bir sorum olacak orkidem gayet sağlıklı ama çiçek açmıyor, budama işlemini de yaptım. Acaba ne eksik?

 36. Seda
  4 Aralık 2016 at 00:37
  Cevapla

  Hayırlı geceler benim orkidemin saksisinin içinde igne gibi odunsu bi yapısı olan ama yaprağı orkide gibi çok sert minicik bisey var ne olduğunu anlayamadım yardimci olur musunuz

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2016 at 23:05
   Cevapla

   fotoğraf?

 37. HANIFE
  4 Aralık 2016 at 22:48
  Cevapla

  BENIM ORKIDEMIN ALT YAPRAJLAEI SARARMA OLDU NE YAPABOLIRIM ACABA SAKSINI DEYISTIRMELIMIYIM ACABA

 38. Melek
  5 Aralık 2016 at 20:29
  Cevapla

  Benim mini orkidem var .Durumu kötü.Kurtarmam için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz 🙁

 39. Yasemin, Bursa
  21 Aralık 2016 at 11:39
  Cevapla

  iyi günler,
  çiçekçiden aldığım orkidenin başta yeşil olan kökleri zaman içerisinde kahverengiye döndü ve yeşil yaprakları bir bir koptu. başta sağlıklı bir çiçekken birden böyle olması beni çok üzdü. bende çiçeği kurtarmak adına köklerindeki kahverengi dış kabukları soydum ve o şekilde diktim ama acaba suyun içine mi koymalıydım bilemiyorum. bu konuda en kısa sürede bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

 40. Nurssoy
  10 Ocak 2017 at 13:39
  Cevapla

  Merhaba benim erkek arkadaşım 10tane orkide göndermiş bana ayrı ayrımı bakmam lazım yoksa hepsi bi saksıda mı bakıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Momo
   15 Ocak 2017 at 17:17
   Cevapla

   Uygun alan varsa hepsine bir arada da bakabilirsiniz ama çok büyük bir saksı gerekebilir.

 41. Ezgi
  11 Ocak 2017 at 12:11
  Cevapla

  Merhaba;
  Fotoğraftaki orkideyi, Phalaenopsis cinsi orkidelerimle aynı şekilde aynı zamanlarda suladım. Ama yapraklarının uçlarından yumuşamaya başladı. Büyümesi çok yavaş. Ne yapmam gerekiyor? Bir de bu orkidenin cins adını nasıl öğrenebilirim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 42. Gizem
  15 Ocak 2017 at 20:06
  Cevapla

  Merhaba, benim bir mavi bir de beyaz orkidem var. 1 ocakta hediye edildi. Sulamasını 5 ocak ve 15 ocak ta yaptım. Küçük plastik kaplarda duruyor kökleri, bir ara tomurcuk döktü baya.. Yerini değiştirdim şimdi iyiyiz. Yalnız yapraklarında siyah lekeler var. Anlattıklarınıza göre sert mi yumuşak mı diye baktım fakat anlayamıyorum. Bazıları sert bazılarını hissetmiyorum. Çok istiyorum ona güzelce bakabilmeyi, saksı değişimi ve yapraklarındaki lekeler için önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Mailime yazabilirseniz çok sevinirim, iyi akşamlar:)

 43. Tuba
  30 Ocak 2017 at 01:59
  Cevapla

  Merhaba ben 5 orkidemi geçen sene bütün uğraşlarıma rağmen kaybettim bakımı için İstanbul’daki en iyi çiçekçilerden birine götürdüm toprağını değiştirdim yine kar etmedi.Şimdi elimde 3 tane kaldı bunları kaybetmek istemiyorum lütfen yardımcı olun orkidelerim bu sefer fide verdi tomurcuklandı derken ucundan sararmaya başladı kestim tarçın Döktüm ucuna yine devam etti kurtaramazmıyım çünkü ben kuruyan dalı hiç kurtaramadım ve dalı kuruyan hiçbir orkidem yeniden dal vermedi lütfen yardımcı olurmusunuz

 44. Cebeci çilingir
  10 Şubat 2017 at 15:17
  Cevapla

  Kökleri uzayın ca kesiyormuyuz. ..bide saksı yi değiştirmeye gerek varmi

 45. Fatma
  15 Şubat 2017 at 20:50
  Cevapla

  Merhaba.bilgiler için teşekkürler.beyaz bir orkidem var saksısını değiştirmekte biraz geç kaldım.kökleri kurumuş ,sadece bikac tane sürgünü kalmıştı saksısını değiştirdiğimde bu arada çiçek acmak icin ugraşıyo ama yaprakları çok soldu cansızlaştı, vitamin veriyorum direk güneş ışığı almıyo sadece ne yapıcagımı bilmiyorum sürekli yer değiştiriyorum, yardımcı olursanız sevinirim

 46. melek
  20 Şubat 2017 at 17:26
  Cevapla

  Bilgiler için çok teşekkürler. Birtane mini orkide hediye aldım ve kazayla en çok çiçekli dalı kırıldı kırılan yerinden kestim. Ve sonra kalan tomurcukları büzüşüp kurumaya başladı ne yapabilirim . Teşekkür ederim şimdiden

 47. Banu
  21 Şubat 2017 at 20:32
  Cevapla

  Yeni aldığım orkidenin yaprakları zedeliydi kapalı alanda kaldığı için düzelir diye aldım ama bugün bir yaprağını düşürdü ne yapmam lazım yardım eder misiniz. Teşekkürler şimdiden.

 48. Esra
  29 Mart 2017 at 00:39
  Cevapla

  Merhaba efendim iyi akşamlar Orkidemi iki defa saksıdan çıkardım birincisinde kahverengi bir saksıya dikmişti arkadaşım alıp çiçekçide şeffaf saksıya diktim fakat kökleri çürümüştü nerdeyse iki üç kök sağlam vardı kök kısmında sünger gibi bişey vardı onu almadım nedir o onu almalımıydım şimdiden teşekkür ederim

 49. Bahar Gürkan
  18 Nisan 2017 at 21:01
  Cevapla

  Merhaba,
  Orkidelerimin çiçekleri bitiyor. Saksı değişikliği yapacağım ancak suculent tarzı bitkilerde kullanılan altı deliksiz cam saksılara geçmek istiyorum. Bu tarz saksılar biraz yayvan da olabiliyor ve ben bunların içinde daha çok seviyorum. Ama bu tarz saksıların altı delik olmadığı için sulama sorunu yaşamaktansa korkuyorum. Bu tip saksılarda Nasıl ekim yapmalıyım ? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim

  • Momo
   7 Mayıs 2017 at 21:35
   Cevapla

   Merhaba,
   Cam saksılar ve fanuslar bu ara oldukça popüler ama kaktüs ve sukulent için uygun değil. Bu bitkiler geçirgen toprağa ihtiyaç duyarlar. Sulama yaptıktan sonra cam saksıda biriken/herhangi bir delik olmadığı için kalan su, toprağı neredeyse çamura çeviriyor. Bu da uzun vadede sağlıksız bitkiler demek. Benim fikrimi sorarsanız uzak durmak en iyisi derim.

 50. Tuğce
  19 Nisan 2017 at 00:23
  Cevapla

  Merhaba benim cinsini tam bilmediğim bi orkidem var yaprakları sürekli sararak döküldü bi kaç kez yerini degstrdim son koyduğum yerde ise çok geçmeden yaprakları tekrar sarardi ve döküldü çubuğu kurumamiş ama kurtarabilirmiyim nr yapmam lazım yardimci olursaniz çok mutlu olurum.

 51. Tuğçe
  19 Nisan 2017 at 00:25
  Cevapla

  Bir kaç resim gönderdim size lütfen ilgilenin sizden cevap bekliyorum benim için çiçeğim çok değerli ama bi türlü bakamıyorum

 52. ayse ER
  24 Nisan 2017 at 15:19
  Cevapla

  20 nisanda kızım dogum günüm için almış saksını degiştirmem gerekiyormu halan sulamadım 1 hafta sulamayın dediler

 53. Bahar gürkan
  3 Mayıs 2017 at 18:24
  Cevapla

  Merhaba orkidemi cam saksıya geçirmek istiyorum. Taşın üzerine aktif Carbon kullanmam gerek sanırım nereden temin edebilirim ???

  • Momo
   7 Mayıs 2017 at 21:32
   Cevapla

   Merhaba,
   Cam saksıyı orkide için önermem. Köklerin hava alabileceği, delikli ve mümkünse şeffaf saksıları tercih edebilirsiniz.

 54. Serpil
  12 Temmuz 2017 at 13:33
  Cevapla

  Orkidemin topragı nasıl olacak

  • Momo
   16 Temmuz 2017 at 16:11
   Cevapla

   Merhaba,
   Piyasada orkide toprağı olarak satılan ürünlerden kullanabilirsiniz.

 55. Tuğçe
  25 Ekim 2017 at 00:31
  Cevapla

  Meraba ben orkidemin saksısı hakkında fikrinizi almak istiyorum bulunduğu saksıda kökleri hava almıyor anlattıklarınıza göre ne önerirsiniz?

 56. Tuğçe
  25 Ekim 2017 at 16:36
  Cevapla

  Meraba ben orkidemin saksısı hakkında bilgi almak istiyorum şuan hava almıyor mu ne önerirsiniz?

  • Momo
   31 Ekim 2017 at 00:39
   Cevapla

   Mümkünse delikli ve şeffaf bir saksıya alın.

Bir cevap bırakın