Kaktüsler hakkında yanlış bilinenler

Kaktüsler hakkında yanlış bilinenler

– Kaktüsler çölde yaşarlar.

– Bir çok kaktüs türü en azından mevsimin bir döneminde kuru olan alanlarda yaşamasına rağmen, ormanlarda, çayırlarda ve tropik ağaçların üzerinde yaşayan kaktüsler de vardır. Bir de çöl deyince aklımızda illa kumul uçsuz bucaksız düzlükler canlanmasın. “Kaktüsler kumda yaşarlar” miti de buradan geliyor. Kaktüs aldığınızda türünü öğrenmek size bakımı konusunda oldukça fikir verebilir.  Kimi kaktüsler birbine çok benzer ve çok fazla sayıda tür vardır. Ben genellikle şu sitelerden yararlanıyorum:

http://www.cactus-art.biz/gallery/Photo_gallery_abc_cactus.htm

http://www.kaktusrehberi.com/index.php/tr/galeri/kaktusler/category/4-kaktus

http://www.agaclar.net/forum/kaktus/29335.htm

http://cactiguide.com/etymology_species/

http://www.cactusshop.com/library/products.aspx

http://davesgarden.com/guides/pf/b/Cactaceae/none/none/cultivar/0/

http://www.cactusbylin.com/category/8272104

Türü bulduktan sonra arama yapıp bitkinin nasıl kendini daha mutlu hissedeceğine dair ipuçlarını onlarca kaktüs sitesinden birinde bulabilirsiniz.

Kaktüs dağılımı

Dünya üzerinde kaktüs dağımı. (Krzysztof Ziarnek via Wikipedia)

-Kaktüse çok az su verilir:

Çiçekçinizin bu korkunç tavsiyesi kaktüsünüzün toprağının iğrenç olmasından kaynaklanır. Toprağın drenajı çok kötü olduğundan su vererek kaktüse daha da kötü bir ortam yaratmamanız için, ticari satış yapan yerler kaktüsünüze “iki haftada bir yarım çay bardağı su verin” gibi, bir bitkibilimcinin dahi söylemeye çekineceği kesin tavsiyelerde bulunurlar. Kaktüsler susuz yaşamaz sadece gövdelerinde biriktirdikleri suyu kullanırlar. Kaktüsü düzgün sulamak için öncelikle toprağını değiştirmelisiniz. Ortalıkta satılan ürünler genelde çamursu bir ortam yaratır ve aşırı sulamadan bitkiyi öldürür. Oysaki iyi bir kaktüs karışımı, içerisinde, drenajı kolaylaştıran, besini muhafaza eden, suyu içine hapsedip zamanla salan ve havalandırmayı sağlayan pomza, perlit, hindistan cevizi torfu, kuvars ve çakıllarla zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip olmalıdır. (İlerde bir kaç farklı formülasyonu sonuçları ile birlikte yayınlayacağım). Kaktüsü sularken çiçekçinizin dediğinin tam aksine, tamamen ve saksının her yerine nüfus edecek şekilde sulamalısınız. Saksı karışımınız iyi ise su alttan hızlıca süzülecektir. Sulamanın bir takvimi yoktur; türe, ortamın nemine, havalandırmaya ve mevsime göre değişir. Havasız ortamlarda sulama çok zararlıdır. Tipik olarak toprak kurumaya yakınken sulanır. Toprağı çatlatana kadar kurumasını beklemek ya da sürekli nemli bırakmak kaktüsü öldürür. Soğuk mevsimde ısıtıcılı bir ortam olmadığı taktirde sulama çok az yapılır. Kaktüsünüz yaşlıysa daha az, genç ise daha sık sulamalısınız (su deposu gibi düşünün).

-Kaktüsler sürekli güneş almalıdır:

Bu inancın nedeni Arizona temalı Amerikan filmlerindeki manzaralardır. Kaktüsler de diğer bitkiler gibi yazın doğrudan güneşe dayanamazlar. Özellikle genç kaktüsler için direkt gelen öğle güneşi ölümcül olur. Yaz güneşini her zaman filtreleyin.

radyasyon

Cattenom Nükler Üssü, Fransa (Stefan Kühn via Wikipedia)

Kaktüsler Radyasyonu alır.

Bu şehir efsanesi 1980’lerde İsviçre’de bilimselliği şüphe götürür bir görüşe dayanır: Başağrısından yakınan çalışanlar monitörlerinin yanına kaktüs koyduktan sonra daha iyi hissetmişlerdir.  Muhtemelen A ve C vitamini alarak 12 saat başında çalıştığınız CRT monitörünüzünden (eğer hala kullanıyorsanız) daha iyi korunursunuz. Ayrıca bilgi eğer doğruysa kaktüsünüz oldukça büyük olmalı ve monitörün önünde durmalıdır. Monitörü kaktüsle kaplamak da bir çözüm olabilir.

-Kaktüsler gübre istemez.

Bütün bitkiler besine ihtiyaç duyar. Bahar mevsiminde çiçekcilerde satılan sıvı gübrelerden vermelisiniz. Doğrudan kaktüs için olanlarından almanız daha faydalı olur.

-Sukulent bir kaktüs türüdür.

Sukulent etli bitkiler için kullanılan genel bir terimdir. Botanik açıdan bütün kaktüsler birer sukulentdir fakat bütün sukulentler birer kaktüs değildir. Halk dilindeki Sukulent terimi ise genellike kaktüslerin “dışındaki” etli bitkileri ifade etmek için kullanılır.

-Kaktüsler yavaş büyür. 

Bu, monitörün yanındaki kuru ve havasız ortamda hayatta kalmaya çalışan zavallı kaktüs için geçerlidir. İyi bakılan kaktüsler gözle görülür hızlı gelişim gösterirler. Ara sıra fotoğrafını çekip gözlemleyebilirsiniz.

-Susuz kalırsak kaktüsün suyunu içebiliriz.

Kaktüsün yoğun asidik sıvısı içilecek bir su değildir; mide krampına, zehirlenmelere ve kusmaya neden olur.

 

Yorum ( 23 )
 1. nalan
  27 Kasım 2015 at 19:23
  Cevapla

  Bu makalenizde belirttiğiniz türde iyi kalitede bir sukkulent topraği karisimini nerden temin edebiliriz? Tesekkürler

  • agacsakal
   agacsakal
   28 Aralık 2015 at 19:16
   Cevapla

   Kendiniz yapabilirsiniz malzemelerle. Bir karışım tarifi yayınlarım zamanım olduğunda. Teşekkürler.

 2. Duygu
  9 Şubat 2016 at 14:48
  Cevapla

  Meraba ben yeni bir kaktüs aldım fakat san pedro olmasından korkuyorum acaba nasıl ayırt edebilirim fotoğraflarla ayırt etmek istemiyorum anlatabilir misiniz ?

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:15
   Cevapla

   San pedro değildir.

 3. Burak
  10 Mart 2016 at 18:07
  Cevapla

  Bir türlü bulamadım benim kaktüsümün ismi nedir?

  • Furkan Yazıcı
   30 Ekim 2017 at 22:29
   Cevapla

   Muhtemelen Laphophora williamsi (peyote) ile aşılanmış bir başka iki tür gibi gözüküyor eğer mesajımı gördüysen benimle iletişime geçermisin bende o kaktüsü arıyorum.

   • Volkan
    6 Kasım 2017 at 11:59
    Cevapla

    Selamlar İletişime geçme şansınız var mı?

   • ferit
    15 Haziran 2018 at 04:17
    Cevapla

    sahibinden .com da aratabilirsin

 4. leyla
  30 Eylül 2016 at 11:12
  Cevapla

  Çok teşekkürler

 5. es es
  7 Aralık 2016 at 11:07
  Cevapla

  merhaba cam fanus ıcınde kaktuslerden hedıye geldı bana odam pek gunes gormuyo ve teker teker soluyorlar
  cok uzuluyorum napmam lazım

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2016 at 23:03
   Cevapla

   Merhaba, kaktüse cam fanusta bakamazsınız. Teraryum yazısına ve altındaki yorumlara göz gezdirin.

 6. mustafa
  1 Nisan 2017 at 00:47
  Cevapla

  merhabalar, ben yaklaşık 3 ay önce yanılmıyorsam Browningia türünden bir kaktüs aldım ve hiç büyümediğini düşünüyorum saksısı küçük gelir diye yeni ve büyük bir saksı aldım topagını da değiştirdim ne zaman çiçek açacak çok heyecanlıyım… 😀

  • Momo
   4 Nisan 2017 at 13:30
   Cevapla

   Merhaba,
   Yavaş büyüyen bir bitki almışsınız 🙂 O yüzden, endişelenmeyin. Büyük bir saksıya almasanız daha iyi olurdu. Küçük saksıda kalması -özellikle bitki minikken- avantaj. Çiçek açma süresi bitkinizin türüne göre değişir ama minimum 2-3 yılı bulur. Heyecanla beklemeye devam edin 🙂

   • mustafa
    8 Nisan 2017 at 23:29
    Cevapla

    çok teşekkürler :))

 7. Mustafa
  7 Mayıs 2017 at 13:38
  Cevapla

  Merhabalar, kaktüsümün türünü ve nasıl bakacağımı bilmiyorum. Yaklaşık 2 aydır bakıyorum. 10 günde bir suluyorum.Doğru mu yapıyorum?

  • Momo
   7 Mayıs 2017 at 21:24
   Cevapla

   Mustafa Merhaba,
   Havalar ısınmaya başladı; 10 günde 1 su verebilirsiniz. Ama yine de iki sulama arasında toprağın iyice kuruduğundan emin olun. Kaktüslerde en yaygın ölüm nedeni aşırı sulamaya bağlı kök çürümesi; o yüzden sulamanın ölçülü olması gerekli. Kaktüsünüzün tür adını ben de bilmiyorum maalesef. İnternet görselleri bazen keşfetmenize olanak tanıyor. Umarım karşınıza çıkar.

 8. Merve aslan
  22 Ağustos 2017 at 14:58
  Cevapla

  Merhaba bi arkadaşım doğum günüm için almış ismi aloha diye geçiyor kaktüs türü sanırım ama hakkında hiçbişey bilmiyorum nasıl bir ortama koymalıyım nasıl bakmalıyım saksısı ağaçtan. değiştirmem gerekir mi bi de büyür mü acaba

  • Momo
   2 Eylül 2017 at 22:43
   Cevapla

   Merve Merhaba,
   Size hediye gelen bir Haworthia türü. Ahşap saksı düzenlemelerine sık rastlıyorum ama benim tercih ettiğim bir malzeme değil. Bitkiyi suladığınız vakit saksı uzun süre ıslak kalmıyor veya küf yapmıyorsa kullanabilirsiniz. Saksınızın altında delik olması iyi olur.

 9. burcu
  6 Mayıs 2018 at 15:11
  Cevapla

  Merhaba, tavşan kulağı dedikleri bir kaktüsüm var. 2-3 ay önce aldım. 1-2 haftada bir suluyorum ve balkonda duruyor. (antalya) son iki haftadır yumuşamaya gövdesi eğrilmeye başladı. nedeni ne olabilir?

 10. Ayse
  22 Aralık 2018 at 09:02
  Cevapla

  Merhaba kaktüsümün gövde kısmı çürüyor çiçek kısmı ise iyi ne yapabilirim

 11. Songül
  23 Aralık 2018 at 18:37
  Cevapla

  Kaktuslerin saksısı buyuk olmasi mi iyi kucuk olmasi mi iyi

  • agacsakal
   agacsakal
   14 Ocak 2019 at 09:46
   Cevapla

   Küçük

Bir cevap bırakın