Monstera deliciosa yaprakları neden delikli?

Monstera deliciosa yaprakları neden delikli?

Monstera deliciosa, hem saksıda hem de tek tek bir-iki yaprak olarak cam ya da seramik vazoların içinde karşımıza çıkan oldukça popüler bir tür.

Bitkinin en ilgi çekici tarafı ise kocaman yeşil yaprakları ve yapraklarındaki yırtıklar ya da irili ufaklı delikler: Kısaca yaprak pencereleri.

Peki, Monstera deliciosa yaprakları neden delikli?

Rüzgara dayanıklılık ve otçulların kafasını karıştırarak yem olmaktan kurtulmak gibi sebeplerden bahsedilse de işin aslı biraz daha farklı.

Monstera deliciosa’nın anavatını Kolombiya-Güney Meksika arasında yer alan tropik yağmur ormanları. Bitki toprakta baş gösterse de gövdesine tırmanacağı bir ağaç bulduktan sonra tepelere doğru uzanmaya başlıyor. Dolayısıyla kendisi, hemiepiphyte -ömrünün bir kısmını başka bir bitki üzerinde geçiren- bir tür. Uzun ve dallı budaklı bitkilerden, ağaçlardan, çalılardan oluşan kalabalık yağmur ormanlarınının zemininde; bu canlıların oluşturduğu gölgenin altında can buluyor. Hal böyle olunca bitkinin yaşamsal döngüsü; yaprak, ağaç ya da dalların arasından süzülen güneş ışığına erişimiyle doğrudan ilişkili.

Monstera deliciosa’nın ağaç gövdelerinde yükselmesi ve yapraklarında açtığı pencereler ya da yırtıklar, bitkinin süzülen güneş ışığı kümelerine daha rahat erişim sağlamasına vesile oluyor. Aynı büyüklükte yekpare bir bitki yüzeyinin erişebildiği alan, yırtıklı bir yüzeye göre daha az olacağından, Monstera da yapraklarına attığı yırtıklarla, yaprağın kapladığı total alanı genişleterek güneş ışığı kümesine erişim şansını arttırmış oluyor. Tepelere tırmanmasının bir sebebi de ağaç tepelerinin, gölgede kalan zemine kıyasla ışığa yakın oluşu. Dolayısıyla ağaç gövdesinde yükseldikçe ışığa erişim şansı zemine göre daha fazla.

Bir sonraki yazı, Monstera deliciosa bakımı hakkında. Takipte kalın!

Not: Monstera yaprak formuna ilişkin detaylı bir analiz için: How Did the Swiss Cheese Plant Get Its Holes?

Yorum ( 2 )
 1. Deniz
  23 Ekim 2017 at 21:50
  Cevapla

  Monstera Deliciosa bakımı hakkındaki yazınızı merakla bekliyorum.

  • Momo
   31 Ekim 2017 at 00:42
   Cevapla

   Teşekkürler:) Yakında geliyor…

Bir cevap bırakın