Takashi Amano’nun ardından

Takashi Amano’nun ardından

Büyük Usta Takashi Amano’yu geçtiğimiz Ağustos ayında 61 yaşında kaybettik. Bu yazıda kendisinden kısaca bahsetmek ve ismini tekrar anmak istiyorum.

Amano, bitki akvaryumculuğu ile bir şekilde ilgilenmiş herkes için çok önemli bir isim. Buna karşın ilham alanı sadece bu alanla sınırlı kalmayan, yöntemleri bir çok disiplinde uygulanan, benim gibi bitki düzenleme işine salt yaşat-büyüt-çoğalt dizgesinde yaklaşmayan insanlar için çok değerli bir insan.

Onu bu kadar önemli bir isim haline getiren şüphesiz gelenseksel Japon sanatlarına ait bilgisini, akvaryumculuğa uyarlayabilmiş olmasında yatıyor. Amano, Geleneksel Japon Sanatlarının merkezinde yer alan wabi-sabi ve Zen ilkelerini ve Japon bahçeciliğindeki kaya düzenlemesi tekniklerini tatlı su akvaryumlarında kullanarak, akvaryumculuğu balık ve bitki yetiştirilen ortamlardan, doğayı belirli ölçütlerle algılama ve  raslantısallığı bilinçli bir biçimde yeniden modelleme işine çevirmiş bir isim. Akvaryuma yerleştirlen tek bir kaya parçasının bile bir ressamın resim yüzeyine yaklaşımındaki hassasiyetle; fonksiyonel bir estetikle koyulması gerektiğini bize öğreten kişi. Amano’nun bu yaklaşımı bitki akvaryumculuğu dünyasında o kadar geniş bir yer buldu ki, doğal görünümlü akvaryumların inşasında ikonik bir isim oldu ve bu alanın terminolojilerinde sık sık Japonca kelimeler kullanılmaya başlandı.

nature-aquarium-by-takashi-amano-wallpaper

Takashi Amano’nun bu alana tek katkısı sadece estetik alanda değil. Sualtı fotoğrafçılığı da yaptığı için, sık sık yeni canlıları akvaryumda deneme fırsatı buldu ve daha önce kullanılmayan birçok bitki türü onun sayesinde akvaryumlara adapte edildi. Ayrıca iyi bir alg yiyici karides olan Caridina multidentata  onun sayesinde tanındı ve “Amano Karidesi” olarak adlandırıldı.

Niigata’da Amano tarzı akvaryumların birer sanat eseri biçiminde sergilendiği Nature Aquarium Gallery isimli Amano’ya ait bir galeri de mevcut. Galeri’nin düzenli olarak yayınladığı videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu alanda onlarca kitabı ve yayını olan Amano, aynı zamanda, akvaryum teknik ekipmanlarında çirkin endüstriyel ürünler yerine özgün tasarımların kullanıldığı ADA (Aqua Design Amano) isimli bir şirketin de kurucusu.

Aşağıda çalışmalarından minik bir kesit sunduğum Usta’nın önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

長い間お世話になりました。

 

 

 

 

Bir cevap bırakın