Terrarium House’ ın minik hikayeleri

Terrarium House’ ın minik hikayeleri

Ağaçsakal bundan böyle  doğa merakını yaşamının bir parçası  haline getiren tasarımcıların, bakım uzmanlarının ve hobicilerin konuğu olacak. Bunların yanında bahçe ve sera ziyaretleri de yaptıkça burada paylaşacağım. Bu hafta ilk ziyaretimi Terrarium House a gerçekleştirdim. Bu yazıda size kısaca Terrarium House’un tek kişilik büyük ekibi Burçin Yılmaz’ı tanıtacağım.

Burçin Yılmaz

Burçin Yılmaz

Burçin aslında bir müzisyen. Çalışmalarında da sanatsal bilgi ve becerinin izlerini bulmak mümkün. Fakat artık müzikten çok bu işten keyif alıyor gibi göründü bana.  Terrarium House’ın tasarımlarını mikro dünyalar olarak tanımlamak mümkün. Çalışmalar, ölçekli maketler, küçük taşlar, farklı renklerde kumlar, dallar ve bitkilerden oluşan minik dünyaları meydana getiriyor. Aslında ben de dahil teraryumla ilgilenen herkesin zaten bir kapalı küçük dünya takıntısı var. Bu anlamda maket kullanımı çok sık rastlanan bir özellik. Burçin’in tasarımlarını farklı kılan ise anlatısallığı işin içerisine katması. Tasarım dediğimizde aklımızda pek uyanmayacak bir öznellik var işlerinde. Her bir çalışma, farklı bir hikayeyi anlatıyor. Bunlar kimi zaman  belleğinden çıkıp gelen, kimi zaman da sadece hayalini kurduğu canlı fotoğraflar gibi aslında.

Sanırım benim en sevdiğim çalışma bu oldu.

Sanırım benim en sevdiğim çalışma bu oldu.

Sipariş iş aldığında da sizden böyle bir kurgu hayal etmenizi istiyor. İşin en zevkli kısmı da o sanırım. Bu yönüyle bakıldığında karşımızda minik ütopyaların yer aldığını söylemek mümkün. Tasarımın kafasındakine yakın olabilmesi için ise büyük bir titizlikle çalışıyor; mimari maket öğeleri yetmediği zaman, eliyle modelleme yapıyor. Atölyesinin her yerinde yüzlerce minik insan figürü, taşıtlar ve küçük bitkiler görmek mümkün. Bu blogda sıklıkla vurguladığım gibi Burçin Yılmaz’ın tasarımlarında da işlevsellik ön planda. Kullandığı bitkiler dayanıklı ve bakımı kolay bitkiler.Bu nedenle oldukça uzun ömürlü oluyorlar. Tasarımlarını satın alanları özellikle sulama konusunda mümkün olduğunca bilinçlendirmeye çalışıyor. Bitkiler genellikle çiçekli bitkiden çok ağaç gibi görünüyor. Fakat klasik anlamda bonsailer yerine (bakım kolaylıklarından olsa gerek), bonsai görünümlü etli yapraklı bitkileri, fitonyaları ya da minik pachira ve kuşkonmazları tercih ediyor. Sık sık yeni bitkileri denemeyi ve onları tanımayı sevdiğini de ekliyor.

Burçinin

Burçin’in çok küçük ölçeklerdeki figürlerinden biri

Tasarımların birçoğunda kara yosunları mevcut. Bana gelen maillerde de yosun sorusu çok geliyor. Burçin, yosunları toplamak için orman yürüyüşleri gerçekleştirdiğini söyledi. Yosunu topladığı yere dikkat ediyor ve bakımını ona göre yapıyor. Tasarımların üstü açık olduğundan yosunlar kapalı teraryumlara nazaran oldukça uzun süre dayanıyor. Ayrıca kimi yosunları sandığımızın aksine hiç nemli tutmuyor. Yosun toplamak için bir gün tekrar buluşmak sözüyle Burçin’in atölyesinden, bana yavru sukulentlerimi bakmam için hediye ettiği 2 cm lik saksılarla birlikte ayrıldım.

Bir diğer çalışma

Bir diğer çalışma

Unutmadan belirteyim Terrarium House, kişiye özel tasarımların dışında çeşitli atölye çalışmaları da yapıyor. Farklı seçenekler halinde ”Hayal edin!” teması altında atölye çalışmaları belirli bir sayıya ulaştığında parklarda ve evlerde gerçekleştiriliyor. Şimdilik ilk durakları Maçka Parkı’nda çimlerin üzerinde 1- 5 kişilik gruplarla çalışılaşacak. Burçin, park fikrinin insanlar tarafından çok ilgi gördüğünü ve bir kaç gün içinde bir sürü rezervasyon aldığını söylüyor. Bir de yine 1-5 kişilik gruplarla evlerde olan çalışmalar var. 

Terrarium House’ın Instagram hesabından tasarımlara göz atmayı ve Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın.

Yorum ( 1 )
  1. mine
    22 Nisan 2016 at 22:08
    Cevapla

    Yeni ilgimi çeken bu güzel konuda minik insan figürlerini nasıl temin edebilecegimizi merak ediyorum. teşekkürler

Bir cevap bırakın