Yapraktan sukulent çoğaltma

Yapraktan sukulent çoğaltma

Bu ara pek bir popüler olduğundan olsa gerek sukulent fiyatları epeyce artmış durumda. Hazır tam da bahar gelmek üzereyken, var olan sukulentlerinizi çoğaltmak hem ekonomik hem de keyifli bir iş olacaktır. Sukulentleri gövdeden keserek, yapraktan veya tohumla çoğaltabilirsiniz. Ben bu yazıda en kolayı olan yapraktan çoğaltma yöntemini anlatacağım. Eğer bir süredir bu bitkilerle haşır neşirseniz zaten bu yöntemi çoktan farketmişsinizdir. 

AdromischusCrassulaEcheveriaSansevieriaKalanchoeSedum ailesinden birçok tür bu iş için uygun. Denemedim fakat Dudleya‘ nın (uygunmuş gibi gözükmesine rağmen) sonuç vermeyeceği söyleniyor. En iyisi evinizdeki sukulentlerin hepsi ile denemek. Birkaç kayıp yapraktan zarar gelmez. 

Sukulent çoğaltma işlemini oda ısısında, direkt güneş almayan fakat oldukça aydınlık bir ortamda ve mümkünse bahara doğru yapmak etkili olacaktır. Ortamın havadar olması yapraklardan yeni bitki elde etme şansınızı çok yükseltecektir.

Yaklaşık iki aylık olmuş succulentler. Toprağın nemi ve aydınlık %100 başarı sağlamaya neden oluyor.

Yaklaşık iki aylık olmuş sukulentler. Toprağın nemi ve aydınlık %100 başarı sağlamaya neden oluyor.

Bitkiden yaprağın nasıl alınacağı bitkiye göre değişiyor. Sedum britto gibi türlere zaten dokunsanız bir düzine yaprak düşürüyor. Daha sağlam görünüşlü bitkiler için iki parmağınızla yaprağı çekip koparmanız gerekiyor. Yaprak ana gövdeden ne kadar temiz çıkarsa büyütme şansınız o kadar yüksek. Yani ana gövdede yaprak parçası kalmamalı. Bu iş için alkolle temizlenmiş keskin bir bıçak da kullanabilirsiniz.

Yaprakların kopan yerlerinin kuruması için, birkaç gün kısmen loş ve havadar bir ortamda bekletilmesi gerekiyor. Bunu bir yara gibi düşünün. Yaralı yerin nemli kalması bir çok hastalığa kapı açar.

Ardından drenajı yüksek iri taneli kumlu, çakıllı sukulent toprağınızı çok yüksek olmayan bir kaba /saksıya  koyun. Yaprakları gömmeden (gömerseniz çürürler) doğrudan toprağın üzerine bırakın. Toprağı su sıkarak nemlendirin. (Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi suyun birkaç gün dinlendirilmesi gerekiyor. Aksi halde sudaki klor yeni çıkacak kökleri yakacaktır.) Toprağın sürekli olarak hafif nemli olmasına dikkat edin. Sukulentler suyu sandığımız gibi kökleriyle topraktan emmezler. Köklerin etrafındaki nemli havayla alırlar (toprağın yüksek drenaj istemesinin nedeni de budur). Bu nedenle yüzey ıslak değil nemli olmalıdır. Yine aynı nedenle yeni çıkan kökleri toprağa gömmeye ya da yaprağın yönünü kökler toprağa doğru olacak şekilde değiştirmenize gerek yok.

Bu basit bakım işlemleriyle, birkaç hafta içinde yaprakların minik kökler saldıklarını görecekseniz. Ardından yavru sukulent(ler) yapraktan enerjisini alarak büyümeye başlayacak. Yapraklar tamamen kuruyuna kadar hepsine şans vermek gerekiyor. Bazen çok uzun süre sonra da kök salabiliyorlar. Kimi zaman da kök salmalarına rağmen yeni bitki vermiyorlar. Bu durumda ortamın özelliklerine, özellikle esinti ve ısı faktörüne daha çok özen gösterin.

Crassula

Yanlışlıkla kırdığım Crassula ovata yaprağını temiz bir bıçakla kesip yırtılmış kısımlarını attım. Bütün kışı çürümeden geçiren yaprağın son durumu. Bu fotoğraftan sonra yavru kendiliğinden yapraktan ayrıldı. Onu minik bir saksıya aldım.

Yavru sukulent hızlıca büyüyecek ve bir süre sonra besin ihtiyacını karşıladığı yaprak tamamen çürüyecektir. Bu aşamadan sonra bitki sizin elinize kalıyor. Sulamaya devam edin fakat bitki büyüdükçe ortamın nemine ve iklime bağlı olarak giderek azaltın. Soğukta ve aşırı esintisiz ortamda sulamaktan kaçının. Hepsi bu kadar.

Bu işe başlayınca camınızın önü sukulent yapraklarından geçilmeyecektir. Özellikle bitkinin gelişim aşamalarını fotoğraflamak ve hangi ortamda hangi sonuçları elde ettiğinize dair küçük notlar almak olduça keyifli oluyor. Burada yorum kısmında üretimlerinizi çekinmeden paylaşabilirsiniz.

Yorum ( 99 )
 1. Berna
  23 Haziran 2014 at 21:11
  Cevapla

  Detayli bilgi ve fotograflar icin cok tesekkurler! Ne kadar sıklıkta suladınız yaprakları?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   30 Haziran 2014 at 22:46
   Cevapla

   Rica ederim 🙂 İlk zamanlar toprağın nemini tümüyle kaybetmesine izin vermiyorum ardından sulamayı azaltıyorum. Fazla ıslak olmamalı nemli olmalı.

 2. Peri Floyd
  19 Ekim 2014 at 22:32
  Cevapla

  Merhaba,yapraktan yavru yapraklar çıktı ve yaprak çürümeye başladı ,artık yavru sukulentimizi çürük yaprakla beraber mi toprağın içine dikiyoruz,
  alıyoruz ?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   22 Ekim 2014 at 17:54
   Cevapla

   Merhaba,
   Yaprak tamamen kuruyana kadar yavru ile kalabilir. Bu şekilde küçük saksılara ekebilirsiniz.

 3. Esin
  22 Ekim 2014 at 13:19
  Cevapla

  Merhaba, sizce plazaların az temiz hava alan, çift camlı cam önleri sukulentler için uygun mudur? teşekkürler

  • kerem ozan
   kerem ozan
   22 Ekim 2014 at 17:57
   Cevapla

   Merhaba,
   Aydınlık bir ortamsa sorun olacağını düşünmüyorum. Fakat plazada içerideki ısıtmaya dikkat etmek gerek. Ortam çok kuruysa normalden biraz daha fazla sulayabilirsiniz. Bitkinin görünümünden su ihtiyacı ortaya çıkar zaten. Fazla sularsanız yapraklar pörsümeye ve sararmaya başlar, az sulama yaparsanız kuruma ve içe çekilme gerçekleşir.

 4. derya
  24 Aralık 2014 at 14:17
  Cevapla

  mutfak camının önünde direk güneş alıyor benimkiler, direk güneş ısığı zararlı mı?

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2014 at 16:03
   Cevapla

   Kış ve sonbaharda zararı olmaz. Yaz ve bahar aylarında öğlen güneşini filtrelemesiniz.

 5. AYÇA
  4 Ocak 2015 at 19:47
  Cevapla

  Merhaba Adana’da camla kapatılmış balkonda bu mevsimde yapraklar bebek verir mi yoksa daha sıcak bir yere mi almalıyım. Ayrıca toprağa bıraktığımdan beri yani 2 haftadır hiç su sıkmadım sıkmalı mıyım?

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Ocak 2015 at 00:57
   Cevapla

   Merhaba, evet verir ama toprağı nemli tutmalısınız.

 6. DİDEM
  25 Mart 2015 at 13:46
  Cevapla

  merhaba, öncelikle DETAYLI ANLATIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. SİZDEN ÖĞRENDİKLERİMLE PEKÇOK MİNİK SUKULENT, YAPRAKLARIN ÜZERİNDEN GÖZ KIRPIYOR BU GÜNLERDE. BİR SORUM OLACAK, YAPRAKLAR ÇÜRÜDÜĞÜNDE MİNİK SUKULENTİN KÖKLERİNİ TOPRAĞA GÖMMELİ MİYİM, YANİ BİR ÇİÇEK DİKER GİBİ DİKMELİ MİYİM YOKSA TOPRAK ÜZERİNDE TUTMAYA DEVAM MI ETMELİYİM? (CAPS LOCK İÇİN ÜZGÜNÜM, BROWSER YÜZÜNDEN SANIRIM)

  • agacsakal
   agacsakal
   26 Mart 2015 at 11:36
   Cevapla

   Merhaba, hayır gömmenize gerek yok onlar kendileri toprağa doğru yönelirler.

 7. elif
  10 Mayıs 2015 at 20:29
  Cevapla

  Merhaba paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Size bir sorum olacak. Bu yapraktan çoğaltma olayı hawortia gibi bitkiler içinde gecerli mi acaba?

  • agacsakal
   agacsakal
   11 Mayıs 2015 at 20:30
   Cevapla

   Merhaba, Evet mümkün fakat oldukça zor. Yaprak çok sağlıklı ve yetişkin olmalı. Çok düzgün kesilmeli ve uzun süre kuru ve serin bir yerde beklemeli. Bunun yerine yanlardan sık sık yavru verir onlardan çoğaltmak çok daha kolay. Bir de Aloe vera larda bu işi yapmak mümkün değil diye biliyorum fakat şahsen hiç denemedim.

   • didem
    21 Temmuz 2015 at 12:50
    Cevapla

    Merhaba yorumları okuyordum aloe vera cevabınız dikkatimi çekti. bizde de var annem sürekli çoğaltıyor onları yaprakları dikerek. sanırım bi kaç gün nemli beze sarıyor sonra toprağa dikiyor.

    • agacsakal
     agacsakal
     21 Temmuz 2015 at 15:38
     Cevapla

     Merhaba ben kendim denemedim zaten yanlardan yavru verdiği için sık sık. Sık çoğaltma yapanlara sorduklarımdan edindiğimi belirttim. Anneler herşeyin en iyisini bilir 🙂 Doğrudur.

   • Damla
    11 Ağustos 2018 at 18:47
    Cevapla

    Merhaba, Aloe vera’da da mumkun. Denedim, tuttu. Yine belirttiginiz gibi bir iki gun kesilen ucun kapanmasi gerekiyor. Yani jel kapanmis olacak.

 8. Canan
  15 Haziran 2015 at 16:55
  Cevapla

  Merhaba; vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda coğaltma işlemini deneyeceğim. yapı marketten aldığım ve dikim sırasında dallarını döken bir bitkim var umarım onu çoğaltıp yetiştirebilirim.

 9. Miray
  25 Ağustos 2015 at 12:02
  Cevapla

  Merhaba;

  Yurtdısında Türkiye’de rastlamadıgım Pilea peperomioides isimli sukkulent bir bitki gordum. Araştırdım ancak farklı turlerını Türkiye’de buldum. Fazla bir bilgim yok. Acaba Türkiye’de bu türü var mıdır? ve anlattığınız coğaltma yontemı bu bitkiiçin de gecerli olur mu? Teşekkürler

  • agacsakal
   agacsakal
   23 Eylül 2015 at 11:54
   Cevapla

   Merhaba,
   Evet bu bitkiye rastlıyorum ama tam olarak diğer sukulentler gibi değil bu canlı o yüzden işe yarar mı emin değilim. Belki deneyip bizimle paylaşırsınız 🙂 Teşekkürler

 10. Semra
  3 Kasım 2015 at 11:28
  Cevapla

  Merhaba, çiçeklerle bu kadar ilgilenmeniz ve böyle bir site oluşturmanız çok güzel öncelikle bu yüzden sizi tebrik ediyorum. Bir sorum olacak konu ile ilgili emin olamadım ve bir yazı bulamadım. Sukulentte yapraktan çoğaltma işlemi yaparken minik bir sera hazırlamak mı daha iyidir yoksa açık havada bırakmak mı? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • agacsakal
   agacsakal
   10 Kasım 2015 at 23:31
   Cevapla

   açık havada rüzgar almaları daha iyi.

  • agacsakal
   agacsakal
   11 Ocak 2016 at 23:25
   Cevapla

   Açık havada daha iyi. Teşekkürler 🙂

 11. Nilar
  11 Ocak 2016 at 20:24
  Cevapla

  Merhaba

  Bugün adromischusumun bir yaprağı “pıt” diye elime düşüverdi. Güneşi görünce doğrudan güneş gören bir yerde güneşlendirdim, sebep bu olabilir mi?

  Düşen yaprağı tarif ettiğiniz gibi yeniden köklendirmeyi deneyeceğim 🙁

  • agacsakal
   agacsakal
   11 Ocak 2016 at 23:24
   Cevapla

   Pıt diye düştüyse 🙂 sağlıklıdır diye tahmin ediyorum. Köklendirebilirsiniz.

 12. Barış
  7 Şubat 2016 at 13:58
  Cevapla

  Meraba, bu konuda yeni oldugumuz icin bir turlu sulamayi tutturamiyoruz sanirim, sizce bu cicek neden yapraklarini assa dogru saliyor ve alt yapraklari porsuyup kuruyor?

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:25
   Cevapla

   Çok sulama sorunu gibi gözüküyor evet.

 13. Nesrin
  11 Şubat 2016 at 23:30
  Cevapla

  Bende küçük kaktüs bitkileriyle denemek istedim.Uzun bir cam içine yerleştirdim.Ama yosun da taş da bulamadım.Bildiğimiz toprağa diktim.Çürürler mi acaba.Karbon da lazımmış.Daha büyük camda malzemeleride temin edip tekrar deneyeceğim.Bu yosun ve karbonu nereden bulabilirim
  Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:15
   Cevapla

   Merhaba,
   Yazıyı okudunuz mu?

 14. Ayça
  10 Mart 2016 at 19:54
  Cevapla

  Merhaba. Bende sukulentlerimi çoğaltmak istiyorum yalnız bitkinin yaprağının birini koparırken 3 kez kırdım 3 parçaya bölündü anlayacağınız. Acaba onlarında üreyebilme ihtimali var mı? Yoksa illa tek parça mı olması gerekiyor?

  • Hector
   4 Mart 2018 at 18:56
   Cevapla

   Bazen Kalanchoe’den aldığım sağlıklı bir yaprağı köklendirmek için dikiyorum, ölüyor. Aynı Kalanchoe’den aldığım başka bir yaprağı dörde yırtıp bitkinin dibine atınca kökleniyor. 🙂 Biraz şans işi.

 15. Ayça
  13 Mart 2016 at 21:32
  Cevapla

  İki parçaya ayrılan yapraktan sukulent oluşur mu yoksa illa tek parça mı olması gerekiyor. Malum gövdeden koparırken kırıldıda 🙁

 16. Dinçer
  7 Nisan 2016 at 08:12
  Cevapla

  Merhaba! Ben sukulentler hakkında bir şey sormak istiyorum. Benim yavrular hep boy atıyor, gövde ince uzun yapraklar seyrek oluyor. Acaba vitamin mi gerekiyor. Toprağına özel gübre mi istiyor. Seralarda yavruları nasıl suluyorlar….ben fıs fıs yapıyorum. Ben gövde kısa yapraklar dolgun olmasını istiyorum. TEŞEKKÜRLER

  • sedef
   19 Aralık 2016 at 16:00
   Cevapla

   merhaba. fisfis sulamadan ziyade kokune az sulama yapin. tahminim, bitki golgede ise bu tip uzama yapiyor, mumkunse bol isikli cam onune alin.

 17. Demet
  9 Nisan 2016 at 21:02
  Cevapla

  Sukulent toprağı oluşturmak için pomza taşı arıyorum bir süredir ve bulamadım.nerelerden temin edebilirim.birde biraz tuhaf bir soru olacak ama:) topuk ponza taşıyla zirai amaçlı olanın bir ortak noktası var mıdır?internette bir sitede pomzadan bahsedilirken her ikiside aynı şeymiş gibi algıladım. farklı malzeme midir bunlar?

 18. Dilek
  21 Nisan 2016 at 10:17
  Cevapla

  Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim. Köklenme esnasında sulama yaparken suyu elimle hafifçe serpiştiriyorum, köklenmekte olan yaprağa su değmemesine özen gösteriyorum. Acaba yanlış mı? Bu şekilde biraz zor oluyor malum.

 19. Selçuk TURHAN
  10 Mayıs 2016 at 13:14
  Cevapla

  Merhaba, Sukulent çoğaltma diye arama yaparak ulaştım sitenize ve tebrikler güzel bir site yapmışsınız. Detaylı açıklamalarınız için de ayrıca teşekkürler. bilgiler çok faydalı oldu şimdi öğrendiklerimi uygulama zamanı:)) tamamen amatör olarak başladığım bu hobiden fazlasıyla keyif almaya başladım. Resimlerini de paylaşacağım yavrudan çoğaltma işlemini dün öğrendiğim kadarı ile bir iki türde denemiştim. Sonuçlarını ayrıca paylaşırım, şimdi de yapraktan çoğaltmayı deneyeceğim her şey için ayrıca teşekkürler.

 20. Selçuk TURHAN
  10 Mayıs 2016 at 13:15
  Cevapla

  Bunlar da diğerler yavrucuklarım 🙂

 21. Elifnur Öz
  14 Haziran 2016 at 16:00
  Cevapla

  Merhaba,

  Çeşitlü succulent tohumları aldım yurt dışından. Sizce tohumdan yetiştirmek, kaliteli bir toprakla ne kadar sürer ?

  Ağustos başında nişanım var hediye etmeyi düşünüyorum davetlilere…

  Teşekkürler

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:19
   Cevapla

   Nişana yetişti mi 🙂

 22. Ela
  25 Haziran 2016 at 13:52
  Cevapla

  Merhaba,

  Resimdeki lithopsu birkaç gün önce aldım ve saksısını değiştirdim. Yalnızca saksı değişiminden sonra su verdim. Şimdi fotoğraftaki gibi çürüyor. Sebebi ne olabilir acaba?

  Teşekkür ederim,

 23. süleyman
  1 Temmuz 2016 at 17:35
  Cevapla

  Merhaba, sukulent dikerken suyu emmesi için alt konan taş denir ve nerden bulabiliriz.

 24. pelin yüksel
  17 Ekim 2016 at 14:53
  Cevapla

  merhabalar;
  sukulent toprağı nasıl olmalı,kumla mı karıstırılmalı;?

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ekim 2016 at 18:37
   Cevapla

   küçük çakıllar, lav taşı, pomza olabilir. su verdiğinizde su alttan kısa sürede gidecek şekilde olmalı.

 25. arife
  25 Kasım 2016 at 00:25
  Cevapla

  Ben çiçeklerle uğraşmaya yeni başlayan biriyim adını bilmediğim ama netten arastirtigim kadarıyla sukulent olduğunu sandığım bir bitkin var ve yaprakları kendiliğinden dökülmeye başladı bunun sebebi nedir ogrenebilirmiyim

 26. Melike
  7 Aralık 2016 at 18:46
  Cevapla

  Merhaba, sukulentimin gövdesi morarmaya başladı çok üzülüyorum neye ihtiyacı var ne yapmalıyım yardım eder misiniz lütfen 🙁

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2016 at 23:03
   Cevapla

   Çok sulamışsınız

   • Feyza laleli
    29 Ocak 2018 at 00:40
    Cevapla

    Zebra sukulent yapraktan çoğalır mı acaba. Yanında minik yavruları da var onları ne zaman ayırmalıyım bilgi verirseniz sevinirim.orta yaprakları kızarmaya başladı çürüyecek diye korkuyorum.

 27. Aysun
  26 Aralık 2016 at 21:29
  Cevapla

  Merhaba benim sukulentlerim 2ay oldu Yen’i bitkiler çıktı ve yaprağın biri kurumaya başladı siz kökler toprağa yönelir demişiZ fakat benimki öyle değil direk toprağa ekersem kurur mu acaba

 28. İlksen
  17 Ocak 2017 at 15:31
  Cevapla

  Saksısına düşen yapraklar kendiliğinden köklenmezmi acaba

  • agacsakal
   agacsakal
   28 Ocak 2017 at 19:41
   Cevapla

   Genelde kökleniyor zor bir tür değilse.

 29. Özlem
  2 Şubat 2017 at 15:42
  Cevapla

  Merhaba,resimdeki sukulentimi yapraktan mi cogaltabilirim?

 30. Sibel
  15 Şubat 2017 at 10:06
  Cevapla

  Merhaba, dün eşimden hediye olarak bir teraryum aldım , kaktüs yeriştirilmez demişsiniz ama bunda var, ağzı geniş olduğu için sanırım. Ben ilk kez görüyorum ve araştırınca sizi buldum, bana biraz bakımı ile ilgili bilgi verebilmeniz mümkün mü?

 31. Sema
  10 Nisan 2017 at 17:59
  Cevapla

  Merhaba, nasıl çoğaltacağım lütfen bilgi verir misiniz?

 32. sena
  26 Nisan 2017 at 22:34
  Cevapla

  Teşekkürler,size bir şey soracağım lütfen hemen cevaplayin :'(
  Ben sukulentimi başka bir saksiya koyarken yanlışlikla bir yapragini çıkardık,ben de hazır yaprak çıkmışken diğerlerini de çıkarıp çoğaltalim dedim,şu an YAPRAKSIZ BIR GÖVDE,YEDI TANESI MINIK OLMAK ÜZERE ON DÖRT TANE kopartilmis YAPRAK VE ENDIŞELI ben e sahibim :'( ,sizce ben ne yapmalıyım?
  Ne yanlış yaptım?
  Minik yapraklardan çıkar mı ????
  Yapraksiz govdeden yaprak çıkar mı ve yapraksiz gövdeyi yine yapraklı hali gibi mı sulamaliyim??
  Lütfen uzunca yazın , umarım ölmemişlerdir…. :'(
  Çok teşekkürler :'(

  • Momo
   7 Mayıs 2017 at 21:44
   Cevapla

   Sena Merhaba,
   Sadece kopan yaprağı toprağın üstüne koymanız yeterli. Diğer yaprakları da koparmanıza gerek yok. Yapraksız gövdeden yavrular gelebilir. Normal şartlarda bakımına devam edin. Kopardığınız yaprakların hepsi büyük ihtimalle yavru vermez. Ama verenleri biraz serpilip köklenince ayrı bir saksıya alabilirsiniz. Biraz geç yanıt verebildim; umarım bitkiniz iyidir 🙁

 33. Tuba
  6 Mayıs 2017 at 10:21
  Cevapla

  Merhaba ben suculentimi yapraklardan çoğaltmaya çalışıyorum yapraklar aylardır köklenmiş durumda filizler henüz çıkmadı bunun nedeni nedir ne yapmalıyım

  • Momo
   7 Mayıs 2017 at 21:27
   Cevapla

   Tuba Merhaba,
   Yeterince ışık almıyor olabilir mi? Normal şartlarda toprağın üzerinde, yeterli sulama ve ışık ile birlikte yeni yavruların oluşması gerekirdi.

  • Hector
   4 Mart 2018 at 19:04
   Cevapla

   Fazla gömmüş olabilir misin? Ben öyle bir hata yapmıştım yaprağı yarıya kadar gömmüştüm. Köklendi ama 10 ay kadar filiz vermedi. Sonra toprağını değiştirip sığ şekilde gömünce üç ayrı filiz verdi. (Tek yapraktan, ayrı gövdeleri ve ayrı kökleri olan üç ayrı bitki çıktı)

 34. Kaktüs meraklısı
  18 Mayıs 2017 at 14:37
  Cevapla

  Sukulentlerden kopan yaprakları bu şekilde saksının üzerine bıraktım,camın önünde sabah güneşi alıyor, bu ortamda köklenip yeni yavru vermesi mümkün mü yapraklarımın?

  • Momo
   26 Mayıs 2017 at 12:32
   Cevapla

   Merhaba, evet gayet mümkün.

 35. Dilek Sulak
  1 Haziran 2017 at 13:30
  Cevapla

  İki tane sukkulent im bilendir yaprakları yapış yapış oldu ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 36. Dilek Sulak
  1 Haziran 2017 at 13:32
  Cevapla

  Sukkulent im bitlendi yanlış yazım ne yapabilirim

  • Momo
   4 Haziran 2017 at 21:14
   Cevapla

   Merhaba Dilek,
   Bitkinizin fotoğrafını yollamanız mümkün mü?

   • Dilek Sulak
    5 Haziran 2017 at 12:20
    Cevapla

    Bitlendi bitkim

    • Dilek Sulak
     6 Haziran 2017 at 17:18
     Cevapla

     Çok teşekkür ederim efendim verdiğiniz bilgi için deneyip sonucu size yazacağım inş

   • Esra
    10 Ağustos 2017 at 13:20
    Cevapla

    Merhabalar gecen senede sukulent bakamayındenedıö fakat kışın hepsı ya çürüdü ya büzüldü ama kışın hepsı evin içinde petek yanan sıcak ortamdaydı galıba bu ortamı pek sevmıyolarlarmıs. Yazın cam önünde dışarda çok güzel büyüyolar ama bu kış nerde nasıl bakmalıyım balkonum yok kışı dışarda geçirebilirlermi yada peteksiz biryeremi koymalıyım

    • Momo
     12 Ağustos 2017 at 20:07
     Cevapla

     Merhaba Esra,
     Aslında en uygunu tabii ki açık havada ya da kolayca havalandırabileceğiniz bir ortamda bakmak olur ama soğuklarda bitkilerinizi kaybetme ihtimaliniz var. Özellikle don olduğu direnemiyorlar. Kış aylarında iç mekana taşıdığınız bitkiler ısıtıcı sebebiyle havanın kurumasından şikayetçi olurlar. Dolayısıyla eğer ısıtıcı açmama ihtimaliniz varsa öyle bir odada; yoksa da mümkün olduğunca ısıtıcıdan (kalorifer ya da klimadan) uzakta iç mekanda -sulamaya da- dikkat ederek kışı geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

 37. hüseyin
  3 Haziran 2017 at 16:58
  Cevapla

  bnmki kök attı ama 10 gündür fide çıkarmadı.

  • Hector
   4 Mart 2018 at 19:09
   Cevapla

   Öyle bir yazmışsın ki 10 gündür çıkmadı diye… 1 ayda da meyve falan vermesini istersin herhalde. 🙂 Ben 10 ay bekledim 1 yaprağın fide vermesi için. 🙂

 38. Deniz
  14 Haziran 2017 at 23:19
  Cevapla

  Merhaba bnm yapraklarım topraktalar gayet sağlıklı bir iki tanesi filizlendi fakat diğerleri aşırı şekilde sadece köklendi filizlenmedi sorun mu var acaba ?daha beklemeli miyim?

  • Momo
   16 Temmuz 2017 at 16:06
   Cevapla

   Merhaba,
   Her yaprak yavru vermeyebilir ama filizlenen diğer yapraklarla aynı saksıda çoğaltıyorsanız beklemenizi öneririm. Sevgiler…

 39. Berna
  22 Haziran 2017 at 15:38
  Cevapla

  Sukulent çoğaltırken yapraktan çıkan kökler bi süre sonra kuruyor ve ölüyor neden böyle oluyor hiç anlamıyorum lütfen yardım edin

  • Momo
   16 Temmuz 2017 at 15:43
   Cevapla

   Merhaba,
   Birden çok sebebi olabilir. Musluk suyu ile sulama yapıyorsanız köklere zarar verebilir. Özellikle yaz aylarında öğlen güneşi yapraklar için zararlı olabilir. Toprağı yeterince nemli tutmamanız ve esintisiz bir ortam da sebep olmuş olabilir. Çoğaltmaya çalıştığınız tüm yapraklardan yeni yavru elde edemeyebilirsiniz ama her yaprakta aynı sorunla karşılaşıyorsanız yazıda belirttiğim ışık/esinti/sulama konularında bir eksiklik ya da yanlışlık yapıyor olabilirsiniz. Sevgiler…

 40. Gamze
  20 Eylül 2017 at 11:44
  Cevapla

  Şimdi baktım Sukukent yaprağından filiz vermedi 4 hafta oldu artık filizlenmez mi? Yaprakta bayağı yumşamış. Ne yapnalıyım.

 41. Beyza
  29 Kasım 2017 at 21:27
  Cevapla

  Merhabalar Yazınızı okudum çok beğendim ben de bugün bir sukulent aldım ama yaprakları birazcık buruşmuş gibiydi birkaç tanesini kopardım acaba bitkiye zarar gelir mi? Teşekkürler

  • Momo
   30 Kasım 2017 at 20:11
   Cevapla

   Merhaba Beyza,
   Bitkiye zarar gelmez. Kopardığınız yaprakları nemli tutacağınız toprağın üstüne koyun, yeni yavrular edinebilirsiniz. Bitkiniz gayet iyi görünüyor.
   Sevgiler

 42. Buse Demirbozan
  3 Aralık 2017 at 14:34
  Cevapla

  Merhaba çok güzel anlatmışsınız gerçekten ama benim bir sorum olacak kendi sukulentimi şans eseri markette bulup aldım toprağı kupkuruydu evde bulunan ve normal çiçekler için kullandığım gübreli bir toprak kullandım ama kökleri büyümedi sürekli yerini değiştiriyorum aradan yaklaşık 2-3 hafta geçince yere düşürülmüş ve zaten büyümeyen kök topraktan direk olarak çıkmış bende çoğaltmaya çalışıyorum ama büyüyeceğinden pek emin değilim çiçek bakmayı falan da normalde beceremem bu işte yeniyim ne yapmam gerekir

  • Momo
   3 Aralık 2017 at 17:53
   Cevapla

   Merhaba Buse,
   Evde bulunan-normal çiçekler için kullandığınız toprak, sukulent için uygun olmaz. Sanıyorum yeşil yapraklılar için olan topraktan bahsediyorsunuz. Hazır satılan, sukulent için uygun karışımlarından kullanmanızı öneririm. Bence ilk iş uygun bir toprak alıp saksısına tekrar yerleştirin. Bitkiniz büyüdükçe yapraktan çoğaltabilirsiniz.
   Sevgiler

 43. Hatice
  16 Aralık 2017 at 18:23
  Cevapla

  Sukulent yapraklarını toprağı nemli tutarken yaprağın üzerine fısfıs ile su geldiğinde zarar gelir mii

 44. Necla
  16 Aralık 2017 at 20:13
  Cevapla

  Sukulent yapraklarını çoğaltmak için toprağın nemli kalmasını sağlarken fısfıs ile su geldiğinde yaprağa zarar verir mii

  • Momo
   16 Aralık 2017 at 22:48
   Cevapla

   Hayır vermez ama yapraktan ziyade toprağı nemlendirmeye dikkat edin.

 45. Hatice
  20 Aralık 2017 at 20:17
  Cevapla

  Toprağın nemli kalması için gece kurumuş gibi olursa su sıkmalı miyiz sizce yani sulama işlemini sabah yaparsak daha iyi demişlerdi şimdiden cevap verdiğiniz için çok sağolasınız

  • Momo
   24 Aralık 2017 at 21:46
   Cevapla

   Evet sabah yapmanız daha iyi olur. Her gün sulamanıza gerek yok. 2 sulama arasında toprağın kuruması sorun olmaz.

 46. İsimsiz
  27 Aralık 2017 at 20:18
  Cevapla

  Ben daha önce bir kaç kez yapraktan çoğaltmak istedim 1 ay geçti yavrulamadı yaprak çüürüdü. tekrar denesem Hangi yaprak yavru verir acaba Ve de balkonda durmasında sakınca varmı

  • Momo
   28 Aralık 2017 at 17:55
   Cevapla

   Kış mevsiminde dışarıda bırakmasanız daha iyi olur. Hava henüz çok soğumadı ama kar yağışı ve don olduğunda dayanamıyorlar. O zaman içeri almanızı öneririm. Daha önceki denemelerinizde yaprağın çürümesi farklı sebeplerden olabilir. Ama aydınlık bir ortamda, nemli tuttuğunuz toprak üzerinde çoğalmaları oldukça kolay. Yavru verdikten bir süre sonra anne yaprak zaten kuruyor/ölüyor. İyi şanslar 🙂

   • nur
    6 Mart 2018 at 12:50
    Cevapla

    merhaba yazıların hepsini okudum ama benım sorunuma care bulamadım benım de sukulentım var 2 senedir aynı sorunu yasıyorum yazın dısarda çok güzel oluyo havalar soğuyunca içeriye alıyorum yaprak döküyo olduğu gbi ve yaz gelene kadar yaprak vermiyo sorun nedir anlamadım dışlardamı bırakmam gerekiyodu acaba

 47. Feyza laleli
  26 Ocak 2018 at 14:33
  Cevapla

  Ben daha önce toprağın üzerinde iç mekânda denedim ve hava da sıcaktı başarı olamadım. Şimdi kapalı balkonda camı hafif şekilde açık olarak peçetenin üzerinde spreyleyerek 10 15 günde yaprak vermeye başladı. Çok mutluyum. Kaç sukulent aldım çoğu öldü bunların yaşaması beni gururlandırdı.

 48. Lilay
  7 Şubat 2018 at 00:41
  Cevapla

  Merhaba, yapraktan çoğaltılan sukulentin bebek vermesi ve onların saksıya konabilecek duruma gelmesi yaklaşık ne kadar zaman alıyor? Düğünümüzde kullanmak istiyoruz ama kış olduğu için yüksek fiyat veriyor peyzajcilar. Bu konuda önerebileceginiz bir adres olursa yine çok sevinirim. Yetiştirmeyi demekle uygun peyzajci aramak arasında kaldım fikir olarak. Kalan süre 88 gün:)

 49. Ali
  20 Şubat 2018 at 16:50
  Cevapla

  Merhaba yapraktan sukulentlerin çoğalıp büyümesi yaklaşık kaç ay sürer şu an ayırsam mayıs gibi çoğalttığım ana bitkinin büyüklüğüne ulaşır mı yavrular?

 50. merve
  2 Mart 2018 at 22:19
  Cevapla

  Merhabalar, Haworthia sukulentimi saksı değişimi yaparken biraz tırtıklayıp bir kaç yaprak aldım. Bir kaba toprağın üzerine direk bıraktım 2-3 gün kuruma süresi vermedim yapraklara bir zararı olur mu? Ayrıca balkonda bekletsem don olayı yaşanır mı?
  Son olarak bide yorumların birisinde kenarlarından yavru verdiğini söylemişsiniz yavru verirse nasıl anlarım bir görsel var mı görebileceğim?

 51. nur
  6 Mart 2018 at 12:45
  Cevapla

  yazıların hepsini okudum ama benım sorunuma care bulamadım
  benımde sukulentım var ıkı senedır ama hala anlayamadım yazın dısarda gayet iyi havalar soguyuncada içieri alıyorum ama yapraklarını tamamen döküyo ve yaprak vermiyo sapları klaıyo sadece lütfen bana yardımcı olun 2 senedir aynı sorunu yasıyorum

 52. gülsüm
  8 Mart 2018 at 14:11
  Cevapla

  merhaba; yapraktan çoğaltma işlemini yaptım yaprak çürüdü yeni bir bitki çıktı fakat aylardır aynı boyda hiç büyümedi ne yapmam gerekli?

 53. Emrah Kayseri
  1 Nisan 2018 at 20:36
  Cevapla

  Öğlene kadar güneş alan.oda sıcaklığı 23 derece olan salonda duran yapraklarım var.Direk güneş almıyolar ama çok aydınlıktalar.(sukulent) toprağı sürekli nemli tutmak için hangi aralıklarla su fısfıslamalıyım.toprağın nem durumunu çok anlamıyorum.teşekkürler.

 54. Eda
  1 Nisan 2018 at 21:18
  Cevapla

  Merhaba , ben sukulentler hakkında değil ama aloe vera hakkında size sormak istiyorum bir türlü nasıl sulayıp güneşlendireceğimi anlamadım internetteki yazılar tutarlı değil birbirine göre sizin bir bilginiz var mı ?

 55. ebru
  21 Mayıs 2018 at 13:57
  Cevapla

  Merhaba,
  İşyerimdeydi eve getirdim.Fakat üst yaprakları çatlamaya başladı.Alt yapraklarıda çürüdü,temizledim.Ne yapmalıyım?Sulamıyorum pek haftada 1 kez az döküyorum.

 56. SEMA HATİPOĞLU
  28 Haziran 2018 at 10:17
  Cevapla

  MERHABA,BENİM KÜÇÜK BİR SEMPERVİVUM VAR MİNİK KIZIMIN HEDİYESİ ÇÜRÜMEYE BAŞLADI BÜTÜN YAPRAKLARDA ÇÜRÜME VAR SAĞLAM YAPRAK BULAMADIM NASIL KURTARA BİLİRİM KOMPLE TOPRAKTAN ÇIKARSAM TOPRAKSIZ YERDE KÖKLENMESİNİ BEKLESEM FAYDASI OLUR MU ACABA SANIRIM ÇOK FAZLA SULADIM ÖLMESİNİ İSTEMİYORUM.NE YAPMAM GEREKİYOR.

 57. Nesligül
  11 Ağustos 2018 at 14:05
  Cevapla

  Merhaba, bir hevesle aldığım sukulentlerimi ben de bir çok insanın yaptığı gibi evde çoğaltmayı deniyorum. Sabah güneşi alan mutfakta kök salmasini bekledigim yapraklarim ve yine sabah güneşi alan balkonumda bitkilerin ana gövdeleri bulunuyor. Yaklaşık 1 aydır bakıyorum ancak ana govdelerin yumusamaya basladigi farkettim. Ve kök veren yaprakların bir süre sonra kökleriyle beraber kuruduğunu gözlemledim. Her sabah bazen akşamları da olmak üzere spreyliyorum. Nerede yanlış yapıyorum acaba? toprak karışımını da kendim hazırlıyorum 5/3 torf, 5/1 perlit ve 5/1 ıri kum kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 58. F Heval
  18 Aralık 2018 at 16:55
  Cevapla

  Ben de kopan yaprakları saksıya dizdim. Özel bir toprak kullanmadım . Fısfısla suladım başta, fakat yapraklara değince yapraklar çürüdü, şimdi saksının dinine hemen her gün su veriyorum toprak nemli kalıyor, minik minik yavrulamaya başladılar .

Bir cevap bırakın