Yeni başlayanlar için teraryum

Yeni başlayanlar için teraryum

Teraryum nedir?

Teraryum (Latince terra (toprak) +‎ -arium, aquarium kelimesi ile anolojiden türetme), kavanoz ya da akvaryum gibi kapalı bir mekanda kuru bir habitatı simüle eden bir alanın adı.  Bugün her ne kadar bir süs eşyası gibi algılansa da, teraryumu bir ekosistem olarak görmek önemli. Zira bu durum teraryumun estetiğinin de belirleyicisi. İlk modern terraryumlar İngiltere’de 1830’larda Dr. Nathaniel Ward tarafından kullanılmaya başlanıyor.

Wardian Case çizimi, Eastlake Victorian.

Wardian Case çizimi, Eastlake Victorian.

Botanik tutkusu olan Ward’ın bitkileri, İstanbul kadar olmasa da oldukça pis bir havası olan dönemin endüstriyel şehri Londra’da hayatta kalamıyordu. Ward bir süre sonra tesadüfen, içlerinde toprak kalıntısı kalmış kavanozlarında sağlıklı bitkilerin büyümeye başladığını gördü. Bu tesadüf Wardian Case olarak da bilinen modern terraryumları geliştirmesine neden oldu. Şüphesiz terraryum sadece pis şehirlere karşı bitkiyi muhafaza etmek amaçlı değil. Terraryumun en önemli özelliği, normalde ev içinde bakamayacağımız yüksek nem oranına ihtiyaç duyan tropik bitkileri yaşatmamıza fırsat vermesi. Bugün piyasada yüzlerce çeşit teraryum görmek mümkün fakat bunların birçoğu salt ticari amaca hizmet eden kısa ömürlü süs eşyaları olmaktan öteye gidemiyor. Bitki ya da teraryum satın alırken size her söylenene inanmayın ve yeterince araştırma yapmayı unutmayın. Bu yazıda uzun ömürlü ve doğru bir teraryumun detaylarını paylaşacağım.

Teraryum Yapımı:

Öncelikle dikkatlice temizlenmiş bir kavanoza ya da üzerini tamamen kapatabileceğiniz bir akvaryuma ihtiyaç var. Eğer elinizde uzun cımbızlarınız ve makaslarınız yoksa ağzı geniş bir kavanoz seçmeniz müdahele etmenizi kolaylaştıracaktır. İçerik için ise küçük çakıl taşları, torf, kum, kömür, varsa ponza taşı (pumice) bulabilirseniz kuru sphagnum moss ve üst yüzey için kaya görünümlü küçük taşlar, ağaç parçaları vs. gerekiyor. Çalışırken eldiven kullanmak camda parmak izi bırakmanıza engel olur. İlk olarak kavanozun en altına çakıl taşlarını yerleştiriyoruz. Elinizin girmediği kavanozlarda taşları dökmek camı çatlabilir bu yüzden dikkatli olmak gerek. Ben bir kartonu boru şekline getirip eğik bir biçimde taşları içeri döküyorum. Çakıl taşlarının en altta olmasının bir çok nedeni var. Taşlar tabanda biriken suyun neme çevrilmesine yardımcı olacak, toprak için bir temel oluşturacak ve kök çürümesini engelleyecektir. Aksi halde taban çamur gibi olur. Taşların üzerine filtre işlevi görecek eğer elinizde varsa spanghum ekliyoruz. Sphagnum, genellikle minyatür orkide saksılarında gördüğümüz, dünyadaki ekosistemin oluşmasında çok büyük bir önem arz eden olağanüstü bir canlıdır. Kendi ağırlıklarının ortalama yirmi katına kadar suyu muhafaza edebilirler ve terraryum ya da paludaryum gibi yüksek nem isteyen ortamlarda büyük fayda sağlarlar. (Unutmadan Sphagnum kimi insanlarda alerji yapabilir bu nedenle eldiven kullanın) Sphangumu iletişim bölümünden benimle temasa geçerek temin edebilirsiniz. Yoksa çok büyük sorun değil onun yerine doğal elyaf benzeri ince tabaka benzer işlevi görecek birşeyler uydurmak mümkün ama çirkin gözükebileceğinden mümkün olduğunca gizleyin. Sphangumun ardından toz şeklinde olmayan fakat küçük parçalardan oluşan kömürü ekliyoruz.

Teraryum Malzemeleri (agacsakal)

Teraryum Malzemeleri (agacsakal)

Akvaryumculardan aktif karbon adıyla bu kömürden alabilirsiniz. Hava temizleme ve akvaryum filtrelerinde de kullanılan kömür, terraryumun içindeki zararlı maddeleri kendi bünyesinde absorbe etmeye yarayarak teraryumun yıllarca canlı kalmasını sağlayacaktır. Kömürü dökerken de ortalığın pislenmemesi için huni benzeri bir araç kullanmak gerekli. Ardından torfu ekliyoruz. Torf, temiz ince elenmiş ve kaliteli olmalı. İçinde yabancı maddeler, organik ürünler ya da gübre bulunan ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Aksi halde teraryumunuzun içinde bilumum mahlukat türeyecektir. Torfun içine az miktarda ponza taşı katabilirsiniz. Bu köklerin hava boşluklarından yararlanması içindir.

 

Bitkiler:

Terraryumda kullanacağınız bitkiler nemli ortamlarda büyüyen ve gelişimi yavaş minyatür bitkiler olmalı. Fitonyalar, arapsaçı (soleirolia), çeşitli tırmanıcı bitkiler  (örn. Ficus pumila), küçük eğrelti otları, etebur bitkilerin bazı türleri, minyatür menekşeler (ben pek iyi sonuç alamıyorum), Peperomia, Selaginella ve Pilea familyasından çeşitli türler beslenebilir. Bunların dışında akvaryum bitkiciliğinde ön plan ve yüzey kaplama amaçlı kullanılan bitkilerin bir çoğu aslında sulak ve bataklık bölgelerde yetişen bitkilerdir. Bu bitkilerin bir çoğunu terraryumlarda sağlıklı bir biçimde yaşatmak mümkündür. Bu tip bitkilerin yaprak formları genellikle su içinde ve su dışında değişir. Benim deneyip iyi sonuç aldıklarım: Hemianthus callitrichoides (Cuba adıyla bilinir) , Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle verticillata (benim favorilerimden, doğru oranlanırsa teraryumunuza fantastik bir görünüm verir),  Hydrocotyle leucocephalaHydrocotyle sibthorpioidesBitkilerle ilgili daha detaylı bilgi için bu yazıma da göz atabilirsiniz.

IMG_7113_HDR copy

Kuru dallar ve İngiliz sarmaşığı ile gerçekleştirdiğim bir teraryum

Sokakta ya da bahçede nemli alanlarda gördüğünüz küçük otlar ve yosunlar ve de bonsai tabanı için kullanılan bitkileri de terraryumda büyütebilirsiniz. Bitkinin yaşadığı coğrafya hakkında bilgi edinmek de çoğu zaman işe yarar. Sulak, nemli, sisli bölgelerde yüksek ağaçların gölgelerinde orta ışıkta yaşayan küçük bitkilerin bir çoğu iyi sonuç verir.

Sıkça rastlanmasına karşın terraryumlarda kaktüs ve sukulent beslemek doğru değil. Bu bitkiler için bu kadar fazla nem oldukça zararlıdır. Ayrıca yoğun esintiye ihtiyaç duyarlar. Kapalı ortamda çabuk ölürler. Güzel gözükebilir ama lütfen bitkilere işkence etmeyin. Kaktüs ve sukulent fanatiği biriyseniz ve illa terraryum yapmak istiyorsanız, yine sağlıklı olmasa da en azından büyük havalandırmalı teraryumları deneyebilirsiniz. Ya da ağzı açık geniş fanuslar kullanın.

Orkideler nemi çok seven bir bitki olmasına karşın yine havalandırmasız teraryumda zorluk çekeceklerdir. Orkideler için büyük havalandırmalı vivaryumlar daha uygundur ve kaktüs ya da sukulentler de olduğu gibi sağlıksız değildir.

Bunların dışında ektiğiniz bitkinin nasıl büyüdüğüne ve nasıl ekildiğine dair genel bir bilgi edinmeye çalışın. Yorum kısmından bana da sorabilirsiniz. Örneğin bazı bitkileri toprağın üzerine dahi bırakmanız yeterlidir. Nemli ortamda minik kökler salarlar. Üzerinden çürüyen kısımları atarsınız.

Bitki ekimi ve düzenleme:

Torfun üzerinde bitkiler için küçük çukurlar açtıktan sonra kökleri zedelemeden bitkileri ekiyoruz. Akvaryumcularda bitki akvaryumları için satılan uzun cımbızlar ve makaslar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.  Eğer yoksa çatal, bıçak, kaşık, çeşitli çubuklar vs. kullanılabilir. Yazının başında belirttiğimiz gibi teraryumu düzenlerken bir ekosistem olduğunu unutmamak gerekiyor. Aksi halde ortaya Internet’de bolca rastlanan kiç örneklerden çıkacaktır. Düzenleme yaparken yağmur ormanı ya da basit bir bahçe gibi belirli bir biotopu taklit etmeye çalışmak doğal bir görünüm sunar. Önemli olan estetiğin işlevselliğin bir sonucu olmasıdır. Kağıt üzerinde küçük bir eskiz yapıp yerleştirme yapmak, eskimeyi ve büyümeyi hesaba katmak faydalı olabilir.  Dal parçaları, yosunlar ve taşlar tıpkı zen bahçeleri ya da bonsai düzenlemelerinde olduğu gibi raslantısal bir görünüm arz edecek biçimde yerleştirilebilir. Komposizyon konusunda şu yazıma göz atabilirsiniz.

Bakım:

Yerleştirmenin ardından birkaç kez dinlenmiş su fısfılayıp kapağı kapatıyoruz. Teraryum bir bitki klasiği olan “doğrudan güneş ışığı almayan fakat aydınlık” bir yere konulmalı. Kalorifer gibi ısıtıcılardan mümkün olduğunca uzakta olmalı. İlk zamanlarda çürümeler olursa  temizlemek önemli. İçerinin nemini çakıl taşlarından gözlemlemek mümkün. Eğer nem azalırsa abartmadan ara sıra su fısfılamak gerek. Ben kapalı teraryumlarımı genelde hiç sulamıyorum. Bir yıldan fazla sulamadığım teraryumlar şu an gayet sağlıklı.

Sık Sorulan Sorular:

-Bitkiler havasızlıktan ölmüyor mu?

– Teraryum dünya gibi bir ekosistemdir. Dünyada da gazlar karbon döngüsü dediğimiz olay ile sürekli olarak yeniden dönüştürülüp kullanılır. Bu yüzden ölmüyoruz biz de dünyada. Teraryumda da bu olay küçük ölçekte gerçekleştiğinden içerideki gaz sürekli yeniden kullanılıyor. Bir de bizim yaptığımız teraryumlar mühürlü yani kapağı sonsuza dek kilitlenmiş ve çok hassas bir dengenin olduğu teraryumlardan değildir. Ne kadar sağlam kapaklı olursa olsun karbondioksit içeri girer. Mühürlü teraryumlar bilimsel ölçümler sonucunda gerçekleştirilir fakat uzun vadede dengeyi stabil tutmak neredeyse imkansızdır.

– Teraryumun camı yosunlandı.

-Muhtemelen direkt güneşe maruz kalıyor. Yerini değiştirin.

– Cam çok nemli.

– Sıcaklık değişiminde nemlenme olması normaldir ama sürekli ise bu çok fazla suladığınız anlamına gelir. Kapağını açıp bir iki saat nemin dışarı çıkmasını sağlayın. Sıcaklık farkına dikkat edin. Bu işi çok soğuk ya da çok sıcak bir ortamda yapmayın.

– Kavanoz nereden bulabilirim?

-İlk etapta büyük boy şeker kavanozları ile başlayın. Ardından ev ürünleri satan mağazaları dikkatle gezmeniz gerekecek. Bakla kavanozları başlangıç için çok uygundur ve güzel gözükürler.Cam yaptıradabilirsiniz fakat maliyeti yüksek oluyor. Piyasada kapağı bulunmayan çok sayıda vazo benzeri ürün var. Bunları alıp marangoza kapak yaptırabilirsiniz. (Eğer yaptırırsanız ahşabın iç tarafını nemlenmeye karşı verniklemeyi unutmayın)

– Bitkileri nereden bulabilirim?

Bitkilerle ilgili  bu yazıma göz atabilirsiniz.

– Uzun cımbızlar gibi aletleri nereden edinirim?

Bitki akvaryumu malzemeleri satan dükkanlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. İnternette de bolca mevcut. Akvaryum bitki makası, cımbızı diye aratın Google’dan.

Cam zaman içinde kirleniyor.

-Su fısfıladıktan sonra çoğu zaman leke yapar. Çürüyen bitkiler cama yapışabilir. Camı ara sıra temizlemek gerekiyor. Çürüyen yaprakların camda durumasını beklemeyin yoksa çıkarmak güç olur. Temizlik için fiber bezler idealdir. Su dışında bir malzeme kullanmayın.

Bu da arkadan görünüşü

Şeker kavanozları teraryumlar için ideal

-Bitkiler çok büyüdü, içeride birşey gözükmüyor. 

-Bitkileri ekerken miktarı az tutmak ve aralıklı ekmek bir ölçüde işe yarar. Boyu uzayan bitkileri budayabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu olacak bitkiler seçmek de önemli. Kimi bitkiler çok hızlı büyürken kimileri yavaş büyür. Bu zaman içinde deneyimle öğrenilebiliyor.

-Taşları ya da diğer nesneleri nasıl yosunlandırırım?

-Buradaki yöntem işe yarar. Bununla ilgili gelecekte Türkçe bir yazım olacak. http://www.youtube.com/watch?v=dvaIAp44rzo

-Çok çirkin oldu.

-İlk denemelerde internette rasltadığınız olağanüstü teraryumlardan elde etmeyi unutun. Zamanla titiz ve sabırlı çalışmayı öğrendikçe becerebildiğinizi göreceksiniz. Buradan bazı örneklere göz atabilirsiniz. Benim yaptıklarıma da sitenin tasarımlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

-Atölye çalışması yapıyor musunuz?

– Eğer kalabalık (en az 8 kişi) bir grubunuz ve mekanınız varsa iletişime geçebilirsiniz.

Yorum ( 186 )
 1. gurselgunacar
  9 Nisan 2014 at 11:53
  Cevapla

  Merhaba, Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

  Dışarıdan aldığım bir tasarım olan büyükce cam fanus içinde bonsai bakıyorum. Ancak bonsainin yapraklarında ufak delikler oluştu ve bazı yapraklar sararıyor. Nede olur sizce bu bilgi verebilir misiniz?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   9 Nisan 2014 at 13:20
   Cevapla

   Merhaba,
   Bonsai’ye fanus içinde bakmamalısınız. Bonsai bir ağaçtır ve bir çok bonsai yılın belirli bir döneminde dışarıda bakılırsa sağlıklı olur (balkon, sera, bahçe).
   Öncelikle bonsainizi ferah bir yere taşıyın. Eğer uzun süre içerideyse doğrudan yüksek ışığa koymayın. Güzel hava akımı alan aydınlık bir mekanda dursun. Toprağı sürekli nemli olmalı fakat esinti yoksa bu nem sorun çıkarabilir. Bonsai gübresi diye satılan sıvı gübrelerden kullanmalısınız bir de başka gübre kullanırsanız zarar verir. Sulamayı üstten yağmurlama şeklinde yapın. Toprak iyice doyunca yirmi dakika bekleyin. Sonra tekrar sulayın. Kolay gelsin.

 2. yigit
  14 Mayıs 2014 at 18:41
  Cevapla

  Merhaba verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı teşekkurler
  Teraryum için yosun nereden bulabilirim?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   20 Mayıs 2014 at 01:46
   Cevapla

   Merhaba işinize yaramasına sevindim. Taşlar üzerindeki yosunların bakımı zor onları tavsiye etmiyorum. Ağaçların üzerinde büyüyenler daha az problem çıkarıyor. Ormanlık arazilerden toplayabilirsiniz. Bu şekilde topladığınız yosunları teraryuma koymadan önce iyice yıkayıp temizleyin. Ayrıca ara sıra havalandırmak gerek çünkü yosun çabuk küflenir.
   En etkili yöntem ise topladığınız yosunları biraz yoğurt ile mikserde karıştırıp küçük odunların ve taşların üzerine sürmek. Taşları direkt gün ışığından uzakta ve sürekli olarak nemli tutun. Büyümeleri zaman alabilir ama nemi kesmezseniz sonunda büyürler.Ardından teraryuma alabilirsiniz.

   • hatice
    20 Mayıs 2018 at 04:18
    Cevapla

    Merhaba elma seklindeki fanustan var elimde fitonya selaginella ve arap saci kullanmak istiyoum. Turbo yosunu yerine daha ekonomik ne kullanabirim. Olmazsa da Yosun temini icin nereye bakabilirim. Link atar misiniz. Cok tesekkurler verdiginiz bilgiler icin cok guzel bir blog oldu.

 3. Emin Kanatlı
  13 Haziran 2014 at 17:32
  Cevapla

  Merhabalar.. Sayenizde terrariumlar hakkında epey bilgiye sahip olduk ve ilk denememi 2 ay önce gerçekleştirdim.. gayet olumlu sonuçlar aldım. bebek gözyaşı diye tabir edilen bitkilerden kavanoza sadece 4 tel ektim ve şuan yaklaşık 30cm lik kavanozun tamamı 60 günlük bir sürede doldu.
  Fakat benim bir sorunum var. Bu yabancı sitelerde gördüğümüz kavanozlar ve fanusları nereden bulabiliriz? Ben uzunca bir süre araştırdım ama ne yazıkki sıradan kavanozlardan başka birşey bulamadım. Konu ile alakalı bu denli bilgi sahibisiniz ve konuya hakim duruyorsunuz. Rica etsem online alabileceğim birkaç site veya getirtebileceğim birkaç mağaza söyleyebilirmisiniz..
  Bilgileriniz için Teşekkürler..

  • kerem ozan
   kerem ozan
   15 Haziran 2014 at 22:07
   Cevapla

   Merhaba! Teşekkürler faydalı olmasına sevindim. Bebek gözyaşı diye birkaç bitki var sizdeki bu mu? http://www.aquascapingworld.com/images/hemianthus_callitrichoides_potted.jpg
   Kavanoz işinde ben de çok zorlanıyorum. Internet üzerinde pek bir şey yok. İstanbul’da da gezmediğim yer kalmadı diyebiliri. En iyi bulabildiklerimi yine alışveriş merkezlerinde buldum. Genelde Paşabahçe ve diğer ev mağazalarında zaman zaman ilginç şeyler olabiliyor. En kullanışlı olanları makarna ya da bakla saklamak için tasarlananlar. Onlardan bulmak mümkün. Ya da ağzı açık iyi bir kap bulup ona kapak tasarlayabilirsiniz. Bir de aliexpress.com’da bazı ürünler var ben bir kaç kez getirttim fakat kargo pahalı oluyor.

   • Emin Kanatli
    16 Haziran 2014 at 10:42
    Cevapla

    Evet resimde yolladiginiza cok benziyor fakat bu kadar sık degiller ve biraz daha iri yapraklilar. Aslinda bir cok cicekci bu terrarium idine girmeye basladi. Hatta guzel fanuslarida var ama hep acik sistemler. Benim ilgimi asil ceken sey kapali, kendi ekosistemi olan sistemler. Gittigimiz yerlerde aramaktan baska care yok gibi. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

 4. Funda
  21 Temmuz 2014 at 17:14
  Cevapla

  Büyük fanuslarda lotus yetiştirsek nasıl olur acaba❓ Bir bilginiz var mı ❓

 5. Esra Has
  22 Temmuz 2014 at 00:27
  Cevapla

  Merhaba, öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler, emeğinize sağlık 🙂 Ben evde sükulent yetiştirmeye çalışıyorum ama açıkçası acınası bi halde, çok güçsüz, dalları cılız ve büyümüyor. Onu iyileştirmem için, daha iyi olması için nasıl bakım yapmam gerekir, teraryuma alsam daha mı iyi olur?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   23 Temmuz 2014 at 19:30
   Cevapla

   Merhaba, teşekkürler :). Hayır sukulent yazıda da belirttiğim gibi teraryum için iyi bir bitki değil. Bir çok nedeni olabilir. Öncellikle sukulentlerin bir çoğu yoğun aydınlık ortamları mümkünse akşam ve sabah direkt güneşi severler. Ayrıca balkon ya da pencere önü gibi havadar bir yerde olmaları da çok faydalı olur. Gübreleme de yapabilirsiniz ama şu an mevsimi değil. Toprağınız suyu tutmamalı sulayınca hemen altından süzülüp gitmeli. Sulama aralarında da toprağın kurumasına izin vermelisiniz. Göremediğim için çok bir şey söyleyemiyorum :/

   • esra
    1 Ağustos 2014 at 22:08
    Cevapla

    Bitki aslında cam kenarında, sanırım yeterince güneş alıyordur. Ama söylediklerinize göre sorun toprakta olabilir çünkü gevşek bi toprak değil, suda çok kalıyor olabilir. Fotoğrafını burada paylaşmaya çalıştım ama olmadı :/ Söylediklerinizi uygulayacağım. İlginiz için teşekkürler 🙂

 6. Orhan
  8 Eylül 2014 at 12:42
  Cevapla

  Söylediğiniz bitkilerin türkçe isimleri yok mu? Bir çoğunun latince ismini yazmışsınız ama internette bulamadım. Bir kaç çiçekçiye gidip bu isimleri gösterdiğimde saçma sapan tepkiler aldım 🙂

  • kerem ozan
   kerem ozan
   9 Eylül 2014 at 14:35
   Cevapla

   Çiçekçiye linklerdeki resimleri gösterebilirseniz belki yardımcı olurlar. 🙂 Hangi çiçeklerin kullanılacağına dair yakında bir yazı yayınlayacağım.

 7. Orhan
  9 Eylül 2014 at 14:48
  Cevapla

  ,Yazınızda belirttiğiniz bitkileri nerden bulabiliriz acaba?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   11 Kasım 2014 at 00:48
   Cevapla

   Nerede yaşıyorsunuz?

 8. cakuki
  10 Kasım 2014 at 12:43
  Cevapla

  Merhaba, çok güzel bir rehber olmuş, elinize sağlık. Gözüme ufak bir şey çarptı. Spanghumun aktif kömürün üzerine ekleneceğini yazmışsınız ama görsellerde kömürün altında. Hangisi doğru acaba?

  • kerem ozan
   kerem ozan
   11 Kasım 2014 at 00:24
   Cevapla

   Merhaba! Yanlış yazmışım görseldeki gibi olacak. Düzelteyim hemen. Çok teşekkür ederim!

 9. Zeynep Akçeşme
  22 Kasım 2014 at 03:09
  Cevapla

  İnanılmazzz… İşte bu ! dedim görür görmez.. Yıllardır doyamadığım doğa çiçek bitki sevgim şimdi tam olarak istediğim şekilde hayata geçecek inş. Harika çalışmalar bunlar… Başarılarınızın devamını dilerim. Süpersinizz!

  • kerem ozan
   kerem ozan
   24 Kasım 2014 at 17:37
   Cevapla

   Teşekkürler Zeynep! 🙂

 10. Deniz
  24 Aralık 2014 at 20:43
  Cevapla

  Teşekkürler en kısa zamanda deneyeceğim

 11. murat Özdemir
  5 Şubat 2015 at 01:30
  Cevapla

  Merhaba, terraryum calismalarini cok begendim. Eline saglik. Ben de uzun zamandır terrarium yapıyorum ama yosunlar bir sure sonra küfleniyor. Bunu önlemek icin bir tavsiyen var mi?

  • agacsakal
   agacsakal
   7 Şubat 2015 at 00:16
   Cevapla

   Merhaba! Teşekkürler beğenmene sevindim. Küflenme yosunun türünden kaynaklanıyor. Her yosun iyi uyum sağlamıyor. Ben en çok resimdeki yosundan memnumum. Bu yosun çok nem istiyor ve esintisiz ortam sorun teşkil etmiyor.

 12. murat Özdemir
  7 Şubat 2015 at 11:21
  Cevapla

  Cok guzel olmus eline saglik. Disardan topladigin bir yosun mu bu yoksa satin mi aldin? Türü nedir acaba?

 13. murat Özdemir
  7 Şubat 2015 at 11:29
  Cevapla

  Bunlarda benimkilerden ornekler.

  • agacsakal
   agacsakal
   7 Şubat 2015 at 21:31
   Cevapla

   Ellerine sağlık. Bu yosunu çiçekçilerden alıyorum. Eğer Kadıköy civarındaysan denemen için verebilirim.

   • Gökhan
    25 Kasım 2016 at 14:42
    Cevapla

    Merhaba bilgileriniz çok aydınlatıcı ve detaylı Kadıköyde teraryum malzemeleri bulabileceğim bir yer var mı acaba?

    • agacsakal
     agacsakal
     30 Kasım 2016 at 22:03
     Cevapla

     Benim bildiğim bir yer yok

 14. murat Özdemir
  8 Şubat 2015 at 00:03
  Cevapla

  Ben bursa’da yasiyorum ne yazik ki:( ama bir daha ki atolye çalışmana katilmayi düşünüyorum o zaman alırım:)

 15. SEVİLAY
  9 Şubat 2015 at 11:40
  Cevapla

  Bende yapmalıyım, yapmalıyım, kapımın önünde olmayan bahçeyi odamın ortasına koymalıyım…
  gayet açıklayıcı bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 16. Pelin
  10 Şubat 2015 at 11:52
  Cevapla

  Merhaba, bende paylaştıgınız bilgiler doğrultusunda terrarıum yaptım, çokta güzel oldu, teşekkürederim:) benimde 2 sorum olacak size. Göl yapmak için taşların üzerine şeffaf silikon sıkıp donmasını beklemem başarılı sonuç verirmi? yoksa su için önerebileceğiniz başka materyal varmıdır? diğer sorum ise çok sevdiğim bir arkadaşım için ufak bir fanus terrarium yaptım, ancak nasıl gönderebilirim? kargo sağlıklı gelmiyor bana, “kırılacak” malzeme olarak göndersem bile kutu ters düz edilirse emeklerim mahfolur. şehir dışına nasıl ulaştırılıyor bilgi verebilirseniz memnun olurum

 17. erdal
  24 Şubat 2015 at 23:13
  Cevapla

  merhaba bende teraryum yapmaya karar verdim 60 cm lık akvaryuma nasıl olur sizce birde direk toprak kullansak olurmu?

  • agacsakal
   agacsakal
   26 Şubat 2015 at 21:56
   Cevapla

   Merhaba olur neden olmasın fakat direkt toprak ile kastınız nedir?

   • erdal
    27 Şubat 2015 at 17:39
    Cevapla

    çakıl taşlarının üstüne toprak dökücem olurmu?toprak kalınlığı kaç cm olmalı şimdiden teşşekürler.

    • agacsakal
     agacsakal
     27 Şubat 2015 at 21:37
     Cevapla

     Hayır olmaz tabiki. Yazıdaki aşamaları uygulamanız gerek.

 18. selda
  26 Şubat 2015 at 21:43
  Cevapla

  Merhaba, ben az once sizin tarifinize bakarak fanusta kaktüs ve sukulent iceren bir teraryum yapmaya çalıştım. Ve alta turba yosunu diye normal yosun koydugumu fark ETTİM.ne yapmaliyim teraryumu bozayim mi, boyle KALMASinda bir sakinca var mi? SIMDIDEN TEŞEKKÜRLER…

  • agacsakal
   agacsakal
   26 Şubat 2015 at 21:57
   Cevapla

   Merhaba, evet sorun olur baştan yapmanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin

  • erdal
   28 Şubat 2015 at 12:26
   Cevapla

   aktif kömür bulamadımda

 19. fatma
  3 Mart 2015 at 16:51
  Cevapla

  merhaba,
  teraryum yapmak için bugün akvaryumcudan aktif karbon ve
  torf aldım.
  aldığım torf fotoğraftaki.
  fakat sizin söylediğiniz gibi ince değil.
  bunu ufaltmam mümkün mü?
  nasıl yaparım?
  yoksa yanlış torf mu aldım?

  bir de turba bulamadım.
  nereden bulabilirim?
  kimse adını bile bilmiyor.
  tavsiye edeceğiniz bir onlıne alışveriş sitesi var mıdır?

 20. Gülden
  6 Mart 2015 at 20:56
  Cevapla

  2 adet fıttona almıştık. ayırıp birazını ağzı açık, birazını ağzı kapalı terrariuma ektik. açık olanı hergün su püskürtüyoruz yeni yaprak çıkarmaya bile başladılar ama kapalı olandakilere bugün baktım yaprakları ikisininde bembeyaz olmuş. ağzını açtım akşama kadarda soldular. neden böyle olmuş olabilir?

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2015 at 22:24
   Cevapla

   Merhaba,
   Fitonya kapalı teraryuma uygundur. Yoğun neme alıştırdıktan sonra nemde hızlı azalma olursa yaprakları düşer ama tekrar kaparsanız hızlıca kendine gelir.
   Yaprakların beyazlamısının gereğinden fazla nemden olduğunu düşünüyorum.

 21. kağan çanakçı
  16 Mart 2015 at 16:04
  Cevapla

  Terraiumlar hakkında internette çok az bilgi var.benim anlamadığım bitki seçimi yaparken hangi türleri bir arada kullanabiliriz örneğin etobur bitki ve menekşeyi bir arada kullanabilir miyiz mesela ? toprak yapısı farklı türler için sorun teşkil etmez mi ?

  • agacsakal
   agacsakal
   16 Mart 2015 at 20:36
   Cevapla

   Siz cevabını vermişsiniz zaten. Farklı toprak ve nem ihtiyaçlarına sahip bitkileri beraber yaşatamazsınız. Aynı faunanın bitkileri olursa daha iyi olur. Bunun için kullanacağınız bitkileri teker teker araştırmalısınız.

 22. melda
  18 Mart 2015 at 14:58
  Cevapla

  merhaba faydalı bilgileriniz için teşekkürler.
  ilk defa teraryum yapacağım araştırdım ama bir kaç şey sormak istiyorum.
  -torf yerine normal toprak,karbon yerine kömür yada mangal kömürü kullanabilir miyiz?
  resimdeki şişeyi kullansam sorun olur mu ağzı çok dar bir şekilde bitkiyi yerleştirsem bile sonrası sorun çıkarır mı?

  • agacsakal
   agacsakal
   26 Mart 2015 at 11:40
   Cevapla

   Merhaba,
   Hayır kullanamazsınız. Resimdeki şişe ağzının darlığından öte oldukça kalın bir cama sahip ve çok fazla kırılma var. Teraryum için ince ve kırılma yapmayan cam kullanmalısınız. Bu cam estetik açıdan kötü duracaktır. Kolay gelsin.

 23. Tesmooney
  26 Mart 2015 at 23:35
  Cevapla

  ayrıntılı ve güzel bir anlatım olmuş bilgiler için teşekkürler.

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Nisan 2015 at 17:31
   Cevapla

   Teşekkürler faydalı bulmanıza sevindim

 24. selda
  17 Nisan 2015 at 15:38
  Cevapla

  mrb ben hıc bı yerde Sphagnum bulamıyorum onun yerıne kullanabılecegım baska bısey varmıdır acaba

  • agacsakal
   agacsakal
   20 Nisan 2015 at 11:57
   Cevapla

   Merhaba iletişime geçerseniz ben yardımcı olurum

   • Sevgi özer
    30 Mart 2017 at 13:38
    Cevapla

    Bana da sphangnum yollayabilirmisiniz?

 25. alper
  3 Mayıs 2015 at 16:58
  Cevapla

  ÇAKIL TASINI USTUNE TEKrar tasmı koyacagız

  • alper
   3 Mayıs 2015 at 17:20
   Cevapla

   birde torfun içinde perlit olsa sorun olurmu

   • agacsakal
    agacsakal
    5 Mayıs 2015 at 23:00
    Cevapla

    Evet olur. Perlit bir süre sonra dipde birikir çıkış olmadığı için.

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Mayıs 2015 at 23:01
   Cevapla

   Tam anlamadım sormak istediğinizi. Sıralama yazıdaki gibi olacak.

 26. İlkhan
  4 Mayıs 2015 at 08:06
  Cevapla

  ANkarada eğitim alabileceğimiz bir yer var mı.

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Mayıs 2015 at 22:59
   Cevapla

   Bir bilgim yok maalesef.

  • Zeynep
   27 Temmuz 2016 at 12:55
   Cevapla

   Merhabalar spagnum bulamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

 27. ŞENER
  4 Mayıs 2015 at 13:01
  Cevapla

  mERHABALAR çok güzel bilgiler edindim. teşekkürler..BEN DİKENSİZ KAKTÜS BULAMADIĞIMDAN AĞZINI KAPATMADAN DİKENLİ KAKTÜS İLE DENEDİM.2 HAFTADIR İYİ GÖRÜNÜYOR :).. BUNUNLA İLGİLİ BAŞKA ÖNERİNİZ VAR MI??
  AYRICA yukarıda YAPIM AŞAMASINDA MALZEMELERİ resim üzerine hangi program ile yazdınız?? 🙂

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Mayıs 2015 at 22:58
   Cevapla

   Merhaba. Rica ederim. Kaktüs teraryuma uygun bir bitki değil yazıda da belirttiğim gibi.
   Photoshopla yazdım 🙂

 28. tuğçe
  8 Mayıs 2015 at 13:46
  Cevapla

  merhaba, terraium içinde göl görüntüsünü nasıl, ne ile yaratabilirim?

  • agacsakal
   agacsakal
   8 Mayıs 2015 at 21:25
   Cevapla

   Merhaba yukardaki yorumları okursanız bununla ilgili cevap vermiştim.

 29. Tuba
  17 Mayıs 2015 at 20:07
  Cevapla

  Merhabalar,
  öncelikle ayrıntılı teraryum anlatımınız için çok teşekkürler 🙂
  Devamlı bunları araştırıyorum fakat daha yapmak kısmet olmadı, umarım sizin bu yazınız ile ilk teraryumumu yapacağım 😉

  Benim bir fanusum var ve onu değerlendirmek istiyorum.
  Elimde bulunan malzemeler; çakıl taşı, torf ve bitki. Fakat belirttiğiniz gibi akvaryumculardan bir de aktif karbon (kömür) alacağım.
  Bunların dışındaki malzemelerden, özellikle olmazsa olmaz dediğiniz malzeme için yardımcı olabilir misiniz acaba? (yazınızı ve yorumları okudum ve çoğunda yardımcı olabileceğinizi bildirmişsiniz, ona istinaden yazıyorum 🙂 )
  Ayrıca elimde ki bitki anladığım kadarı ile Haworthia radula, bu bitkiyi fanus içinde yetiştirebilirim değil mi?
  Ve son olarak, yosun için dışardan yani doğadan yosun toplayıp verdiğiniz tarif ile uygulayarak bu bitkinin diplerini kaplayabiir miyim yoksa ikisi ayrı fanuslarda mı olmalıdır?
  Şimdiden bilgi için teşekkürler 🙂

  • agacsakal
   agacsakal
   10 Haziran 2015 at 09:32
   Cevapla

   Merhaba Haworthia teraryuma uygun bir bitki değili. Malzeme için info@agacsakal.com a mail atarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Her tür yosun olmuyor teraryumda denemek gerekiyor. İlginiz için teşekkürler 🙂

 30. Buse
  28 Mayıs 2015 at 14:43
  Cevapla

  Verdiğiniz bilGiler sayesinde bugün oluşturdum bu terrariumU Umarım başarılı olmuştur.

  • agacsakal
   agacsakal
   10 Haziran 2015 at 09:29
   Cevapla

   Merhaba, verdiğim bilgiler içerisinde sukulent ile teraryum yapılmaz da var 🙂

 31. Gülden
  6 Haziran 2015 at 22:26
  Cevapla

  Merhabalar,çürümekte bir bitkiden(Selaginella’ydı sanırsam?) aldığım küçük bitkiyle bir yazıda anlattığınız şekilde bir terrarium yaptım. gelişmeye başladı, yeni kökler çıkarıyor sürekli. Ancak bazı dalların ortalarına doğru kurumalar gibi bir şeyler görünüyor. Pek yayılmıyorlar, neden oluyor olabilir?

 32. uğur
  19 Haziran 2015 at 19:44
  Cevapla

  Merhaba..
  bu güzel sıteye benim de bir katkım olsun istedim bu da benim terraryumum 4 yosun türü ve ırısh moss dan oluşuyor…

  • agacsakal
   agacsakal
   20 Haziran 2015 at 11:40
   Cevapla

   Çok hoş gözüküyor ellerinize sağlık 🙂

   • ebru
    3 Mart 2016 at 17:53
    Cevapla

    mrb ilk olarak faydalı bu bilgileri, bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Benim sorum teraryum oluşturmak için bitkilerin listesini vermişssiniz ,açık olduğunda teraryum olmadığını söylemişsiniz ve kaktüs , sukkulentin teraryumda büyümesinin zor olduğunu söylemişsiniz nemden dolayı.Bir arkadaşımız irish moss bitkisini paylaşmış ve gördüğüm kadarıyla fanusun üstü açık yani neye göre karar veriliyo açık kapalı olmasına?? yani teker teker teraryumunu yapmak istediğimiz bitkilerin yetişme ortamlarını araştırmak gerekiyo sanırım.

    • agacsakal
     agacsakal
     6 Mart 2016 at 01:18
     Cevapla

     Açık teraryum diye birşey yok esasen. Eğer içeride bir şekilde nemi sabit tutabilirseniz ki bu zor biraz makine ya da içeride bir su sistemi olmadan, üstünü kapamalısınız.

 33. Yokki
  23 Haziran 2015 at 18:38
  Cevapla

  Japon baıklarını beslediğimiz agzı acık fanuslarla yapsak bir sorun olur mu? Siz hep uzun silindir kavanoz demissiniz. Ayrıca bu kavanozların veya fanusun agzını kapatmak gerekiyor mu acık dursada olur mu?

  • agacsakal
   agacsakal
   21 Temmuz 2015 at 15:44
   Cevapla

   Olur ama teraryum olmaz. Nemi içeride tutamadığınızdan saksıda beslemek ile bir farkı yok.

 34. Canan
  27 Temmuz 2015 at 22:18
  Cevapla

  ben eşime özel bir hediye terrarium yapmak istiyorum fakat bitki, yosun ve diğer malzemeleri nereden bulabilirim bilmiyorum. Atölyenize katılmak istiyorum ama herhangi bir bilgiye rastlamadım. Yazılarınızdan yardım alacağım fakat malzeme konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.

 35. gamze devrim
  29 Temmuz 2015 at 23:43
  Cevapla

  merhaba,
  Sitenizdeki yararlı bilgiler için kendi adıma öncelikle çok çok teşekkür ederim. terrarium içinde bitki yerine sadece yosun kullanmak istiyorum. Deniz kenarı gibi gözükmesini istediğim için de toprak yerine beyaz kum olmasını tercih ediyorum. Bu tür terrariumlar, internet aramalarında sık sık karşıma çıktı fakat yapımı ile ilgili bir bilgi bulamadım. Nelere dikkat etmem gerekli ve eğer toprak kullanmazsam bunu yetiştirmeyi başarabilir miyim?

 36. Mina
  8 Ağustos 2015 at 10:38
  Cevapla

  Doğal elyaf kısmı için neler kullanabiliriz?

  • Mina
   8 Ağustos 2015 at 10:57
   Cevapla

   Bide hoya bella diye geçen mum çiçeğini kullansak olabilir mi acaba?

   • agacsakal
    agacsakal
    23 Eylül 2015 at 12:03
    Cevapla

    Teraryum mum çiçeği fazla nemli olacaktır diye düşünüyorum. Bazı türlerini büyütenlerden gördüm ama onlar büyük havalandırmalı orkide teraryumları idi.

 37. Özge
  11 Ağustos 2015 at 10:50
  Cevapla

  Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim 🙂 ben de bir teraryum yaptım bahsettiğiniz şekilde ancak ağzı açık fanusa yaptım. En üst katmana toprağın üzerine yarisina kaya yosunu kapladım. Yosunsuz olan kısıma da bonzai ağacından ektim. Direk güneş almayan biryere koymuştum. 2 3 hafta kadar oldu ancak kötü kokmaya başladı. Ve sanki yosunların kenarları beyazlasmaya başladı. Küflendi mi acaba ? Cevabınız benim için çok önemli donus yaparsanız sevinirim. Teşekkürler

  • agacsakal
   agacsakal
   23 Eylül 2015 at 12:00
   Cevapla

   Merhaba,
   Geç dönebildim üzgünüm :/ Bonsai bir ağaçtır bu nedenle herhangi bir fanusun içinde büyütmeniz mümkün değil. Hatta yılın belirli bir bölümü mutlaka dışarıda bakılmalı.

 38. Didem
  11 Ağustos 2015 at 16:21
  Cevapla

  Merhaba,

  Öncelikle blog için tebrik ve teşekkür etmek isterim. Daha çok faydalandığım ve okumaktan keyif aldığım türkçe bir blog olmamıştı. Sayenizde yapraktan sukulent yetiştirmeyi, airplant bakımını öğrendim ve geçtiğimiz günlerde bir de venüsüm oldu. 🙂 Umarım daha çok post görürüz sizden, teşekkürler!

  Yosunlarla ilgili bilgi ararken buraya geldim. İstanbul’da bir türlü yosun bulamamam sonucu maketçilerde paket halinde satılan ve her nasılsa canlı olan yosunlardan aldım. Teraryuma değil, içinde farklı çeşitlerde sukulentler olan saksılarımdan birine küçük parçalar halinde koydum. Fakat paketlerde türü yazmadığından nasıl bakacağımla ilgili hiç bilgi bulamadım. Yağmur suyu spreylememi de hiç su değdirmememi de söyleyen oldu. Ne önerirsiniz? Yosun satın almak için önerebileceğiniz bir yer var mı? Ya da sizden alabiliyor muyuz?

  • agacsakal
   agacsakal
   23 Eylül 2015 at 11:58
   Cevapla

   Merhaba,
   Teşekkürler blogu beğenmenize sevindim 🙂 Zaman darlığı nedeniyle çok yazamadım son zamanlarda biliyorum :/
   Elinizdekiler sentetik olduğu için bir süre sonra boyalarını akıtabilir. Bazıları ise kurumuş deniz yosunu gibi şeyler oluyor. Saman renkli olanları boyasız, onları dekoratif amaçla kullanabilirsiniz ama gerçek bir yosunun işlevini görmez. Yosun almak için Eminönü Yeni Cami arkasındaki çiçekçilere bakın, zaman zaman ellerinde oluyor. Ya da ormana gidip toplamak gerek.
   Sevgiler,

 39. Miray
  3 Ekim 2015 at 19:12
  Cevapla

  Merhabalar,
  Afrika menekşesi kapalı teraryum için uygun mudur? Çok zor olur mu ilk teraryum deneyimi için? Şeker kavanozundan yapmayı düşünüyorum. Ayrıca siteniz açık ara bu konuda en iyi bilgiyi ve anlatımı içeren site. 🙂

  • agacsakal
   agacsakal
   10 Kasım 2015 at 23:32
   Cevapla

   Ben pek memnun edemiyorum ama deneyebilirsiniz. 🙂

 40. Hacer d.
  29 Ekim 2015 at 16:26
  Cevapla

  Merhaba, bilgiler için çok teşekkürler, her şeyi tane tane , açık anlaşılır bir dille ifade etmişsiniz. Yeni başlayacaklar için harika bir rehber yazı olmuş. Ben Muş’ta öğretmen olarak görev yapıyorum. Minik öğrencilerimize ,bireysel ve sonrasında sosyal sorumluluk kazandırmak adına teraryumda bitki yetiştirme ile ilgili bir proje yapmak istiyorum. Bu noktada, bulunduğum şehirde imkanların kısıtlı olmasından dolayı, sizden malzemelerin temini ile ilgili yardım-kılavuzluk istiyorum. Bahsettiğiniz kalitede torf,sphagnum, adı geçen bitkiler burada pek bulamayacağımız ürünler. Bulma konusunda yardımcı olursanız çok sevineceğiz. Şimdiden teşekkürler…

  • agacsakal
   agacsakal
   10 Kasım 2015 at 23:31
   Cevapla

   Merhaba bana mail atabilirsiniz iletişim bölümünden.

 41. merve odabaşı
  10 Kasım 2015 at 17:17
  Cevapla

  Merhaba bende yeni başlayacağım daha araştırma aşamasındayım birkaç sorum olacaktı.

  bitkileri ve malzemeleri nereden bulabiliriz?
  küçük evler ve bankları nerden temin edebilirim?
  içerisine göl yapmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim?

  şimdiden teşekkürler 🙂

 42. ÖZLEM
  28 Kasım 2015 at 23:07
  Cevapla

  Merhaba benim armut şeklinde terarıum var içerisinde minyatür orkide var fakat nasıl yetiştiriceğimi bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  • agacsakal
   agacsakal
   28 Aralık 2015 at 19:16
   Cevapla

   Orkide için özel teraryum gerekir. Sözünü ettiğiniz fanusta olmaz.

 43. ilknur
  2 Ocak 2016 at 21:43
  Cevapla

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim yalnız bende malzeme konusunda sıkıntı çekiyorum spagnum yosunu,çakıl,torf ve minik insan, ev figürlerini nereden alıyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürederim.

 44. Yasemin
  23 Ocak 2016 at 00:32
  Cevapla

  Merhaba! Terraryum içinde tohum yetiştirme denemeleri yapıyorum. Cam kavanozlarla başladım. Birkaç başarısız denemeden sonra fesleğen tohumlarıyla denedim, filizlendiler. Ama önceki denemelerimde 1 gün içinde tohumlar küfleniyorlardı, bu neden olabilir? (ayrıca küçük mantar tıpalılarda deniyorum onlar da olmuyor) Kullandığım torf bir süre kapak kapalı şekilde nemli kalmıştı, acaba bu yüzden küf oluşumu gerçekleşmiş olabilir mi? Bir sorum daha var; Filizlenen fesleğen tohumları bir süre sonra terraryum içine sığamayacak, büyümeleri durur mu? ne kadar uzun yaşayabilirler? … Bekleyip görerek de anlayabilirim tabi de ben önceden sorayım dedim 🙂

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Şubat 2016 at 21:56
   Cevapla

   küflenirler. filizlenme için olur ama daha sonra dışarı çıkarmalısınız.

 45. İrem
  29 Ocak 2016 at 17:58
  Cevapla

  Biyoloji den proje olarak terraryum yapımını aldım ve cevap bekleyen sorularım var.
  birincisi , terraryum için üstü kapatılmış dikdörtgen bir akvaryum kullanabilir miyim ?
  ikincisi , sphangum yosununu ve tabana koyulacak çakıl taşlarını nereden bulabilirim ?
  üçüncüsü , çiçekçiden ½100 organik , kokusuz , steril . katkısız bir toprak aldım bunu kullanabilir miyim ?

 46. yağmur bozkurt
  2 Şubat 2016 at 23:42
  Cevapla

  merhabalar,

  öncelikle bu güzel yazınız için çok teşekkür ediyorum. gerçekten ilham verici 🙂 ben de terrarium inşa etmeye başlamak istiyorum. fakat bahsettiğiniz gibi çakıl taşlarını nereden bulabilirim acaba. internette baktığımda bir sürü çeşidini görüyorum çakıl taşının sarı olsun, kuvars olsun vs. bir de kumu nerede, hangi katmanda kullanacağız acaba kaçırmış olabilir miyim yazınızda ?
  ve acaba yakın zamanda bir atölye yapmayı düşünüyor musunuz ? 🙂
  sevgilerle

  • agacsakal
   agacsakal
   5 Şubat 2016 at 21:52
   Cevapla

   akvaryumculardan bulabilirsiniz

 47. Serap Özalp
  12 Şubat 2016 at 16:43
  Cevapla

  Merhaba,kolye içine yapılan teraryum hakkında bilginiz varmı,içine ağaç dalı,çiçek,değişik bitkiler konuyor,debenek isterim,tşk ederim

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:14
   Cevapla

   Merhaba, hayır yok maalesef.

 48. hatice doğan
  3 Mart 2016 at 13:10
  Cevapla

  merhaba deniz veya göl efekti olan teraryumlar var üzerinde kayıklar oluyor.o nasıl yapılıyor hangi malzeme ile. lütfen isim olarak yazar mısınız? çok iyisiniz teşekkürler.

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:19
   Cevapla

   Merhaba, deniz efekti ile ilgili buradaki yorumlar arasında bir bağlantı atmıştım. Diğer malzemeler için mimari maket malzemeleri satan dükkanlara bakın. Kadıköy’de Güven Sanat var benim bildiğim.

 49. kerem
  3 Mart 2016 at 18:53
  Cevapla

  ben teraryumla ugrasıyorum ama mangal komuru kullansam bişey olurmu

  • agacsakal
   agacsakal
   6 Mart 2016 at 01:16
   Cevapla

   Olur. Aktif karbon alın internetten.

   • lnn
    6 Nisan 2016 at 20:33
    Cevapla

    Merhaba

    Kapaksiz olarak terrarium yaparsak bitkiler canliliklarini korur mu?

    • agacsakal
     agacsakal
     18 Ağustos 2016 at 13:21
     Cevapla

     Hayır

 50. Ömer Yıldırım
  14 Mart 2016 at 16:27
  Cevapla

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Çok güzel bir içerik olmuş. Ben de teraryum ile ilgilenmeye başladım fakat henüz elimde materyal bulunmuyor. Kaktüsleri seviyorum ve çiçekçilerde kaktüs teraryumları görüyorum lakin siz kaktüsler uygun değildir yazmışsınız. Kaktüsler ne gibi sorunlar çıkarır ve ağzı açık cam fanuslar, yahut akvaryum tarzı fanuslar da kaktüs teraryum yapmak istesek sağlıklı olur mu ? Teşekkürler

 51. Murat
  26 Mart 2016 at 06:41
  Cevapla

  Merhabalar, bugün apartman koridorunun ampulü patladı ve bende biraz araştırma yaptım bunu ne gibi kullanabilirim diye, birkaç yerde terarum yapıldığını gördüm sonra sizin sitenize ulaştım yaklaşık 1 saattir çıkamıyorum 🙂 size sorum, acaba bu ampulden teraryum yapabilirmiyim acaba bu arada bu hobiye başlayıp geliştirmeyi düşünüyorum, ben öğrenciyim çok fazla bütçe ayıramıyorum hobilerime yazılarınızdan anladığım kadarıyla çok pahalı bir hobi değil sanırım cevap verirseniz mutlu olurum, iyi çalışmalar. 🙂

 52. özge
  29 Mart 2016 at 15:49
  Cevapla

  terrayum kaç günde oluyor

 53. Kemal Öz
  3 Nisan 2016 at 21:11
  Cevapla

  Merhaba,

  Öncelikle destek ve yardımınız için çok teşekkürler.

  Ben zaten bitkilerle uğraşmayı çok severim ancak çok bilgim yok. Sadece ara ara sularım o kadar 🙂

  Burada öğrendiklerimi uygulamak istiyorum lakin üstü kapalı gerçek bir terrarium yapmak ürkütücü geliyor, zor yani.

  Bunun yerine yukarıda belirttiğiniz şekilde üstü açık bir tane deneme amaçlı yapsam yine de aynı canlılık sürer mi o fanusta?

 54. Kemal Öz
  3 Nisan 2016 at 22:01
  Cevapla

  Merhaba,

  Bahsettiğiniz şekilde bir fanus oluştursam fakat üstü kapatmasam içinde yaşam devam eder mi?

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:22
   Cevapla

   HAyır

 55. Humeyra
  20 Nisan 2016 at 00:22
  Cevapla

  Merhaba bunlardan elinizde var mi fiyati ne kadar olur anneme hediye edecegim de

 56. zeynep
  21 Haziran 2016 at 11:51
  Cevapla

  Merhabalar. Sphagnum’a alternatif olarak cocopeat kullanılabilir mi? Bir de teraryum içinde tarım perliti kullanmayı denediniz mi? Teşekkür ederim.

  • agacsakal
   agacsakal
   18 Ağustos 2016 at 13:18
   Cevapla

   Onun kadar etkili olmaz ama iş görür.
   Kullanmadım tavsiye de etmem çünkü birikme yapacaktır dipte.

 57. Tuğçe
  6 Ekim 2016 at 17:06
  Cevapla

  Merhaba,

  Çok faydalı bir websiteniz var. Resmen kamu hizmeti yapıyorsunuz. Sizden göre göre biz de teraryum yapmaya karar verdik. İlk teraryumu yapacağız fakat taş ve toprak olayında takıldık. Eminönü’nde normal toprak var ve lav taşları var. Farklı taş ve topraklarla sonuç alınabilir mi? Bir de normal elyaf koysak işe yarar mı?

  Teşekkürler.

 58. Aslı
  20 Ekim 2016 at 17:13
  Cevapla

  Merhaba,
  Elinize emeğinize sağlık gerçekten çok faydalı bilgiler var burada. Ne zamandır beni de bir meraktır sardı,mutlaka denemek istiyorum. Benim sorum şimdilik şu; illaki kapağı mı olması lazım çünkü kapaklı fanus bulmak zor.

  • agacsakal
   agacsakal
   21 Ekim 2016 at 20:19
   Cevapla

   evet kapaklı olmalı. kapaklı bulmak zor gerçekten. kendiniz kapak yaptırabilirsiniz ya da kapak işlevi görecek bir şeyler düşünebilirsiniz.

  • agacsakal
   agacsakal
   30 Kasım 2016 at 22:03
   Cevapla

   Kapak kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Kapaksız olmaz.

 59. Yavuz ceylan
  18 Kasım 2016 at 14:59
  Cevapla

  Sevgili Sayfa sahibi Öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. ilk Terrariumlarımı yapmak için kolları sıvadım.Bir kaç cam çeşidi aldım, Ziraatçı arkadaşlarımdan torf aldım birde aktik karbon yerine bana Leonardit diye bir ürün verdiler aynı işi görceğini söylediler leonardit kullanabilirmiyim aktif karbon yerine?
  birde sphagnum bulamadım bunun yerine neler kullanabilirim nerden temin ederim. Ormanlık alanlardan bulacagım yosunlar aynı işi görürmü ?

  • agacsakal
   agacsakal
   30 Kasım 2016 at 22:02
   Cevapla

   Leonardit denemedim ama teorik olarak olması gerekir. Sphangum için bu yazının altında bir reklam verdim o arkadaşlarda mevcut sanırım. Onun yerine hindistan cevizi kabuğu deneyebilirsiniz ama aynı performansı beklemeyin.
   Ormanlık alanda bulacağınız yosunların türüne bağlı. Ağaç üzerinde yetişenler iyi sonuç vermiyor.

 60. Duygu
  26 Kasım 2016 at 13:55
  Cevapla

  Merhabalar
  Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla kapaklı olması gerekiyor. Benimki kapaksız bu konuda ne yapabilirim? Bir de bakımı ve sulaması konusunda önerilerde bulunabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • agacsakal
   agacsakal
   30 Kasım 2016 at 21:57
   Cevapla

   Merhaba. Maalesef bu teraryumdaki bitkiler çok yaşayamaz. Zaten fitonya ile sukulenti birlikte yaşatamazsınız. Tavsiyem hepsini boşaltın malzemelerde doğru değil. Sukulenti bir saksıya ekin. Bu teraryumu yazıda belirttiğim gibi hazırlayıp fitonyayı içine ekin ve nemli tutun.

 61. Yaren
  30 Kasım 2016 at 21:51
  Cevapla

  Merhaba ben biyoloji performans ödevim için teraryum yapacağım. Ama nasıl bakım yapacağımı, hangi bitkiye göre hangi toprağı alacağımı vs bilmiyorum yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

  • agacsakal
   agacsakal
   30 Kasım 2016 at 21:58
   Cevapla

   Bakımın nasıl olacağı yazıda mevcut. Torf kullanmanız yeterli teraryumda.

 62. sinan
  5 Aralık 2016 at 15:51
  Cevapla

  teraryumlar sürekli kapalı ortamda mı durmak zorunda? yani mesela fanus içerisine yapılan teraryumların kapağı yok

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2016 at 23:04
   Cevapla

   Teraryumun mantığı sürdürülebilirlik. Kendi kendine ışık hariç yettiği için yıllarca yaşayabiliyor. Kapağı olmayanların teknik olarak nemli bir saksıdan farkı yok.

 63. tetejan
  21 Aralık 2016 at 01:28
  Cevapla

  Yazılarınız,meraklısı için çok faydalı, bir o kadar da kolay anlaşılır bilgiler içeriyor.Paylaştığınız için teşekkürler.Merakla Wabi-Kusa hakkında bilgi vereceğiniz zamanı bekliyorum.Sizden öğrendiklerimle ben de minik bir terrarium denemesi yaptım.Ancak konteynerim ucuz bir turşu kavanozu olduğu için fotoğrafta çok kötü çıktı(Sanki içinde duman varmış gibi görünüyor zira arkasında bir de dantel perde vardı)Tam da bu nedenle paylaşmak istedim ki, aynı hatayı başkaları yapmasın.Çok uzun bir uğraştan sonra işin en önemli ayaklarından bir olan görselliği bu kadar sabote etmesi hayli acıklı oluyormuş doğrusu.
  NB:Bu arada bitki konusunda cimrilik etmişim gibi görünüyor:) Biraz daha büyük bir parça hedera helix var elimde, onu da eklemek gerekecek sanırım.Ya da ilk fırsatta doğru malzemelerle yeni bir tane yapmak…

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2016 at 23:01
   Cevapla

   Merhaba 🙂 Teşekkürler paylaşım ve ilginiz için. Wabi-kusa’ nın uzun vadede bakımı biraz zor olduğu için kolay tarif edebileceğim yöntemler araştırıyorum ama aklımda 🙂 Sevgiler

 64. Kadriye Sönmez
  22 Aralık 2016 at 12:11
  Cevapla

  Sevgili ağaçsakal,
  Vermiş olduğunuz bilgilerden ve internet araştırmalarımdan yola çıkarak bir kapaklı teraryum yaptım. Hayal ettiğim kadar güzel olmasa da ortaya birşeyler çıkması bile sevindirdi fakat içerisinde kullanmış olduğum kuru ağaç dalı kuflenmeye başladı. Gördüğüm kadarıyla sizde kullanmıştınız. Önlemek için özel bir yöntem var mı yoksa dalı çıkarıp atmam mı gerek.Fotoğraf ekte. Teşekkürler.(Bu arada ben spagnum bulamadığım için taşların üzerine karayosunu kullandım. Bunun bir etkisi olabilir mı?)

  • agacsakal
   agacsakal
   24 Aralık 2016 at 22:55
   Cevapla

   Merhaba! Kütüğe mat vernik atabilirsiniz o zaman küflenmez. 🙂

 65. Aycan
  29 Aralık 2016 at 01:10
  Cevapla

  Merhabalar, öncelikle hazırladığınız siteniz harika ve çok aydınlatıcı bunun için teşekkürler. Kendi denememi paylasmak istiyorum.arapsaçı fidesi ve muehlenbeckia denilen bitkileri ve karayosunu ile dondurulmuş yosunlardan kullandim. Dogru mu yaptım bilemiyorum.yorumlarsanız sevinirim.

 66. Güler Karakurt
  4 Ocak 2017 at 03:41
  Cevapla

  Merhaba.Benimde çok hoşuma gidiyor yapmak istiyorum fakat malzeme seçimi ve yapımı konusunda tecrübesizim.Ankara’da bu malzemeleri temin edebileceğim adresler konusunda yardımcı olmamızı rica ediyorum.

  • agacsakal
   agacsakal
   8 Ocak 2017 at 20:58
   Cevapla

   Merhaba, maalesef hiçbir fikrim yok. Interneti kullanabilirsiniz.

 67. Fulya
  11 Ocak 2017 at 15:12
  Cevapla

  Merhaba,
  Terraryum hakkında genel bir bilgiye sahip oldum yazınız sayesinde. Ama 2 sorum olacak. Birincisi; teraryum icin tamamen kapalı olması gerekmiyor değil mi? Yani elma, armut seklinde bi kısmı açık fanuslar olduğu gibi üstü tamamen acık fanuslar da var. Bunlarda kaktüs veya sukulent yetistirmek neden zararlı? İkinci sorum da, kaktüs ve sukulentleri ne şekilde yapmamız gerekiyor? eklediğim fotoğraftaki doğru bir çalışma değil mi?

  • Momo
   15 Ocak 2017 at 17:21
   Cevapla

   Merhaba,
   Yazıda sorduklarınızın cevabı var. Eklediğiniz fotoğraftaki düzenleme bitki için uygun değil.

 68. Yasemin
  13 Ocak 2017 at 21:37
  Cevapla

  Merhaba şu efekti için link vermişsiniz ama anlamadım ben ondan,siz neyi tavsiye edersiniz,kuruyup sertleşen cam gibi olan yöntemler varmış,bunlar nasıl yapılır,ham maddesi nedir? Teşekkürler

  • Momo
   15 Ocak 2017 at 17:21
   Cevapla

   MErhaba maket forumlarında size yardımcı olurlar.

 69. Fatıma
  26 Ocak 2017 at 19:51
  Cevapla

  Hayırlı akşamlar. Teraryum için cam olması şart mı acaba, yorumları okudum ama bir bilgiye rastlamadım. Duvara monte edilen bir akvaryum var elimde. Bunu değerlendirmek istiyorum. Üzerinde avuç. İçi kadar bir delik var o kısmı kapatmayı düşünüyorum ve arapsaçı yetiştirmek niyetim. Olur mu acaba?

  • agacsakal
   agacsakal
   28 Ocak 2017 at 19:40
   Cevapla

   Cam olması şart değil.

 70. Ece Dilara
  1 Mart 2017 at 14:25
  Cevapla

  Öncelikle sizin yazınıza rastladığım için kendimi çok şanslı hissediyorum ancak bu kadar geç rastlamakta üzmedi değil :/
  Teraryumlar bu kadar popüler olmadan önceki dönemlerden itibaren kaktüs ve sukulent besliyorum, evlatlarım gibi oldular 🙂 Teraryum kültüründe kaktüslerin yetişme ortamları sebebi ile kullanılamayacağını belirtmişsiniz (nem vs. gibi etmenler sebebi ile..) Ben sadece ağzı komple açık cam fanusların içine(süs balığı fanusu gibi ağız açık) veya ağzı yarım açık fanusların içine(armut fanuslar, elma fanuslar vs.) çeşitli minyatür objeler ile elimde olan kaktüslerimi ekmek istiyorum yani nem dengesini bozmadan sadece saksı niyetine kullanmak istiyorum. İçerisine koyacağım minyatür objeler veya cam fanus kaktüslerim veya sukulentlerim için sorun teşkil eder mi ? Sonuçta görsel doyuruculukları, evlatcıklarımın sağlığından önemli değil :))
  Bunun dışında yapmak istediğim Teraryum için yetiştirmesi kolay olacak 3 bitki ismi söyleyebilirseniz acemi olduğumu göz önünde bulundurarak (kapalı teraryum için) çok mutlu olurum.
  Yazılarınızın devamının gelmesi dileğiyle <3

  • Momo
   22 Mart 2017 at 14:49
   Cevapla

   Merhaba,
   Haklısınız, cam fanuslar oldukça popüler. Ama geçirken bir toprak ve drenaja ihtiyaç duyan -kaktüs ve sukulent gibi- bitkiler için normal saksılar kullanmak daha doğru geliyor. Teraryum bitkileri için şuraya bakabilirsiniz: http://agacsakal.com/teraryum-bitkileri/

 71. Aycan Hasırcılar
  15 Mart 2017 at 14:43
  Cevapla

  Merhabalar yine sitenizden aldığımız bilgiler ışığında is arkadaşlarımızla birlikte bir terraryum hazirladik.Bitkileri yosunları hatta torfu bile etrafımızdaki bahçelerden ağaçlardan elde ettik.Ağzı şimdilik açık ancak uygun cam kestirip kapatmayi düşünüyoruz. Bir arada yaşayabilecek mi merak ediyoruz. Yorumlarınızı paylaşırsanız seviniriz.

  • Momo
   22 Mart 2017 at 14:41
   Cevapla

   Merhaba,
   Fotoğrafta her şey gayet uygun görünüyor. Solan/sararan yaprakları alın ve bitkinin cama değmemesini sağlayın. Ağzını kapattıktan sonra, teraryum bakımı için genel noktalara dikkat ederseniz sorun yaşayacağınızı sanmam.

 72. Sinan Erdem
  17 Mart 2017 at 14:27
  Cevapla

  Selamlar,

  Gecenlerde IKEA’da bir cam kutu gordum. Fiyati cok uygun. Birlesim yerlerine akvaryum silikonu uygulanirsa hava gecirmez de olacaktir. Linkini paylasiyorum: https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ev-dekorasyonu/dekoratif-aksesuarlar/00327282/okand-kutu.aspx

  • Momo
   22 Mart 2017 at 15:04
   Cevapla

   Merhaba,
   Evet akvaryum silikonu uygulayarak teraryum için kullanabilirsiniz. Ama silikonladıktan sonra herhangi bir sebepten açmak zor olacağı için, doğru bir kurulum ve bitki seçimi yaptığınızdan emin olmanız gerekli. Link için teşekkürler!

 73. gökhan
  23 Mart 2017 at 18:49
  Cevapla

  merhaba;
  kaktüslerle yaptığım teraryumda yosunda kullanmak istiyorum.Ancak kaktüs su sevmiyor yosun su istiyor nasıl olacak bu durumda

  • Momo
   4 Nisan 2017 at 16:47
   Cevapla

   Merhaba Gökhan,
   Kaktüs ile teraryum yapmayın, teraryum kaktüs için uygun şartlar oluşturmaz. Yosun ve kaktüsü aynı ortamda kullanmayın. Teraryuma uygun bitkilerle yosunu kullanabilirsiniz.

 74. Elif Tuna
  19 Nisan 2017 at 19:50
  Cevapla

  Merhaba. Tasarımlarınız çok güzel. Sphagnum yosununu canlı mı kullanıyorsunuz ölü mü? Aktif karbonun üstüne bir kat da canlı sphagnum koysak nasıl olur? Bir de torfun bir özelliği var mı yoksa normal torf mu? Çok teşekkür ederim şimdiden.

  • Momo
   7 Mayıs 2017 at 21:14
   Cevapla

   Elif Merhaba,
   Sanırım daha çok maketçilerde satılan boyalı/kurutulmuş yosunlardan bahsediyorsunuz. Onları kullanmanızı önermem. Sıkıştırılmış halde satılan Sphagnum yosununu su ile ıslatarak kurutmanız ve sonrasında teraryumda kullamanız uygun olur. Torf, normal torf 🙂

 75. Elif
  22 Nisan 2017 at 13:09
  Cevapla

  Merhaba. Sphagnum yosunu canlı mı olmalı cansız mı? Fotoğraftaki cansıza benziyor ama emin olamadım. Yoksa ikisi de olur mu? Teşekkürler.

 76. fatos
  12 Haziran 2017 at 10:26
  Cevapla

  MErhabe. Ben agzu açık bir fanusta bitki yetiştirmek istiyorum ömrü çok kısa olur mu bakımını nasıl yapmalıyım suklent ve kaktüs yetiştirebilirmiyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 77. fatoş
  12 Haziran 2017 at 10:32
  Cevapla

  Merhaba ben açık bir cam fanus içinde bitki yetiştirmek istiyorum. Bakımını nasıl yapmlıyım ömrü uzun olur mu sukulnt ve kaktüs yetiştirmek istiyorum olur mu acaba yardımcı olursanız cok sevinirim.

  • Momo
   16 Temmuz 2017 at 15:36
   Cevapla

   Merhaba,
   Açık/kapalı fanuslarda kaktüs ve sukulent yetiştirmeyi önermiyorum. Ömrü kısa olur, bitkiniz sağlıksız ve mutsuz olur. Oldukça dekoratif seramik/toprak delikli saksılar var. Onları kullanmanızı öneririm. Ama teraryumda (kapalı fanus) bitki kullanacaksanız sitedeki yazıda uygun bitkileri bulabilirsiniz. Sevgiler…

 78. Hüsna
  15 Temmuz 2017 at 18:50
  Cevapla

  Merhaba
  Uzun zamandır takip etmeme rağmen cesaret edemedim terarayum yapmaya. Şimdi ise elma fanus halinde hediye edilen bi teraryumum var. Başlangıçta herşey yolundaydı. Şu sıralar sukulentlerden birinin alt yaprakları çürümeye başladı, kopardığımda üzerinde küçük beyaz hareketli böcekler olduğunu farkettim. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

  • Momo
   16 Temmuz 2017 at 15:29
   Cevapla

   Merhaba,
   Elma şeklindeki fanuslar yarı açık oluyor genelde. Sanırım sizinki de aynı. Sulama yapıyor musunuz? Yapraklardaki çürümenin temel nedeni genelde fazla sulama oluyor. Tabii fanusun altında saksıdakine benzer bir delik olmadığını da düşünürsek su birikimi engellenemiyor. Minik beyaz böcekler hastalık göstergesi. Birden fazla sebebi olabilir. Size önerim bitkiyi kurtarmak için fanustan çıkarmak ve uygun bir toprak ve saksı kullanarak iyileştirmeye çalışmak. Sukulentler doğası itibariyle teraryuma uygun bitkiler değil. Yarı açık fanuslarda da çok mutlu olmuyorlar. Dolayısıyla bir süre sonra sıkıntılı durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz oluyor ama erken davranırsanız bitkinizi kurtarıp sağlıkla büyütebilirsiniz. Sevgiler…

 79. Dila
  29 Temmuz 2017 at 15:00
  Cevapla

  Merhaba 🙂

  Yosun ve küf konusunu bir toparlayabilir miyiz acaba?

  * “Yosun çabuk küflenir ara sıra havalandırmak gerek” – Ne sıklıkta ve sürede?
  * Yoğurt ile karıştırma yöntemi – Bu şekilde üretilen yosunlar havalandırmasak da küflenmiyor mu ?
  * Fotoğraf ile tavsiye edilen, çiçekçilerden alınan yosun türü – Bu yosun ile ilgili daha belirleyici bir bilgi var mı acaba ve bu yosun türü de havalandırmasak da küflenmiyor mu?

  Özetle: Ağzını hiç açmayacağımız bir teraryumda küf sorunu yaşamadan yosun yetiştirmek mümkün mü ve nasıl ? 🙂

  ***

  Bir de bu konu ile ilgili olan kendi sorunumdan bahsedeyim.
  İlk denemem olarak resimdeki teraryumu yaptım.
  Ne yazık ki bu yazıya rastlamadan önce yaptım.

  Kömür:Bir kaynakta (meraklisiicin.com) normal mangal kömürü de olur dediği için bu şekildeki kömürü kırarak kullandım.

  Bitki: Bahçeden söktüğüm yosunlar ve içlerinde hali hazırda bulunan otsu bitkiler (şişe ağzı çok küçük olduğu için).

  Bunun dışında plajdan çakı taşları ve normal paket torf.
  Şişenin ağzı da kendi kapağı ile kapalı.

  Sonuç: Bir hafta kapalı kalan bitkiler sağlıklı görünüyor ancak; yosun içerisindeki minyatür sazımsı bitkilerin baş kısmında küçük küf tüycükleri fark ettim. Şişeyi sadece ilk ekimde fısfıs ile nemlendirmiştim. Sonrasında bir kuruluk ya da şişede su damlacıkları gözlemlemediğim için nem sorunu olduğunu düşünmedim.

  Biraz uzunca bir yazı oldu ama, ne yapmak lazım bu yosun-küf sorunu için? 🙂

  Teşekkürler.

 80. Serdar
  2 Ağustos 2017 at 23:45
  Cevapla

  Crassula hobbit , sedum burutti, howartia zebrina dan olusan 3 lu acik fanusta teraryumum var. Altindaki yesil torf sanirim. Gun gectikce yesilden sariya kahverengiye dönüyor. Su an kaktus ve sukulent iyi durumda ama minik böcekler de görünce ne yapacağımı bilemedim. Ne onerirsiniz?

 81. Serdar
  2 Ağustos 2017 at 23:45
  Cevapla

  Crassula hobbit , sedum burutti, howartia zebrina dan olusan 3 lu acik fanusta teraryumum var. Altindaki yesil torf sanirim. Gun gectikce yesilden sariya kahverengiye dönüyor. Su an kaktus ve sukulent iyi durumda ama minik böcekler de görünce ne yapacağımı bilemedim. Ne onerirsiniz?

  • Momo
   12 Ağustos 2017 at 20:01
   Cevapla

   Mümkünse başka bir ortama geçirmenizi öneririm. Şu an iyi görünseler de bitkileriniz uzun vadede zarar göreceklerdir. Bahsettiğiniz malzemeye daha evvel tesadüf ettim. Ben kendi teraryumlarımda kullanmıyorum. Bitkileri çıkararak doğru bir kurulumla yeni bir sistem oluşturursanız sorun çözülecektir.

 82. Fatih
  27 Ağustos 2017 at 11:29
  Cevapla

  Merhaba çok yakın bir arkadaşım için doğum gününe böyle bir hediye yapmak istiyorum. Hızlı ve anlık iletişim sağlayabileceğim bir yol var mı acaba sizlere ? İnstagram facebook twitter falan verebilirseniz çok iyi olur.

 83. M.E.G
  14 Eylül 2017 at 17:36
  Cevapla

  Merhaba ,konuya dair hiçbir bilgisi olmayanlar için dahi çok güzel bilgiler vermişsiniz.:)
  Ben de hobi olarak kendim yapmaya karar verdim fakat bugün malzemeleri almak için Koçtaş’a gittiğimde hiçbir şey alamadan geri döndüm.Yukarıda saydığınız malzemeleri temin edebileceğim bir internet sitesi biliyor musunuz??
  Teşekkürler..

 84. M.E.G
  15 Eylül 2017 at 17:00
  Cevapla

  Tekrardan merhaba..
  Dün yorum yazmama rağmen gözükmediği için yeniden yazıyorum.Yazınızı okuduktan sonra gerekli malzemeleri almak üzere Koçtaş’a gittim.Nasılsa büyük market her istediğimi bulurum düşüncesiyle gitmiştim fakat aradığım hiçbirşeyi bulamadan geri döndüm.Bugün tekrardan bir seraya gidip sorduğumda yine bulamadım.Bunun üzerine dedim ki en iyisi internetten hepsini birden almak.Birkaç siteye baktım fakat karar veremedim.Malzemeleri temin edebileceğim sizin önerebileceğiniz bir web sitesi var mıdır ?
  Blogunuz ve verdiğiniz bilgiler çok yararlı, çok teşekkürler..

 85. Misafir
  6 Ekim 2017 at 13:50
  Cevapla

  merhaba
  bir hediye teraryumum var bugün geldi ofisime, fakat çok fazla ışık almamasına rağmen içerisindeki bitkiler çok garip kokuyor bir sorun mu var sizce yoksa bitkinin altındaki yosunların doğal kokusu mu? bu kokuyu gidermek için ne yapmalıyım?
  teşekkürler…

  • Momo
   31 Ekim 2017 at 00:45
   Cevapla

   Ağır bir koku varsa muhtemelen yosuna benzer, -boyanmış- yapay malzemeden kullanmışlardır. Daha evvel bir saksıda görmüştüm; bitkiyi sulayınca kökte çürüme ve kötü koku yapıyordu. Fotoğraf yollayabilirseniz yardımcı olmak isterim. Normal şartlarda sağlıklı bir teraryumda rahatsız edici bir kokuyla karşılaşmayız.

 86. ebru ceylan
  4 Kasım 2017 at 00:15
  Cevapla

  merhaba ben su efekti olan teraryum lardan yapmak istiyorum ayni zamanda vol miktarda kaya ve yosun kullanmak istiyorum icine bitki olarak ne kullanmaliyim ve yodun nerde bulunur su efekti zarar verirmi bu arada ilk deneyimim olucak yardim ederseniz sevinirim

 87. ebru ceylan
  4 Kasım 2017 at 03:24
  Cevapla

  merhaba ben teraryum yapmak için mos yosunu nerde bulabilirim bide su efektibitkilere zarar verirmi kaya görüntüsü vermek istiyorum ve bitkiler konusunda karasizom lütfen yardım edermisiniz ilk deneyimim olcak

  • Momo
   5 Kasım 2017 at 02:18
   Cevapla

   Merhaba Ebru,
   Sphagnuma mı ihtiyacınız var yoksa bildiğimiz yeşil yosun mu? Daha evvel hiç efekt kullanmadım; yanlış bir değerlendirme yapmak istemem. Bitkiler için: teraryum bitkileri isimli yazıya bakabilirsiniz.
   Sevgiler
   Ecem

 88. Erdem baş
  5 Kasım 2017 at 05:43
  Cevapla

  İyi günler. Sukulent ve kaktüslerimi büyük bir kaseye anlattığınız gibi çakıl taşı, aktif karbon ve torf koyarak geçirmek istiyorum. Acaba kase kullanmam sorun çıkarırmı. Yoksa altı delik saksımı kullanmalıyım

 89. Erdem baş
  5 Kasım 2017 at 05:53
  Cevapla

  İyi günler. Sukulent ve kaktüslerimi büyük bir kaseye anlattığınız gibi çakıl taşı, aktif karbon ve torf koyarak geçirmek istiyorum. Acaba kase kullanmam sorun çıkarırmı. Yoksa altı delik saksımı kullanmalıyım. Kullancağım bitkiler:Sedum adolphii, Aloe Barbadensis Miller, Sedum burrito, Crassula campfire, Crassula justus corderoy, Matucana poltzii. Bunlar arasında birbirini kötü etkileyecek bir bitki varmıdır. Teşekkürler

  • Momo
   11 Kasım 2017 at 20:57
   Cevapla

   Erdem Merhaba,
   Saydığınız bitkileri birlikte kullanabilirsiniz ama kullanacağınız kasenin altı delik olursa daha iyi olur. Delme imkanınız yoksa sulamaya dikkat etmelisiniz. Saksı da tercih edebilirsiniz tabii, son karar sizin 🙂
   Sevgiler

  • Momo
   11 Kasım 2017 at 21:00
   Cevapla

   Bir de küçük not:hazır kaktüs/sukulent topraklarından kullanabilirsiniz. Saksı bitkileri için aktif karbon kullanmanız doğru olmaz.

 90. ebru ceylan
  6 Kasım 2017 at 18:40
  Cevapla

  sizin söylediğiniz yosunda olabilir bitkiden kastim ben 2 lt kare seklindeki kavonoza yan yatirip yapmayı düşünüyorum o sebeblen boyunun fazla uzamasını istemedigim bir bitki olmali bu konudada bilgi sahibi degilim yazilarinizi okudum ama yinede karar veremiyorum sphagnuma yosununu siz satıyorsaniz iletisime gecmek isterim cok uzun oldu farkindayim fakat ben hem bodur yere uzanan bitki istiyorum hemde ağaç gibi dursun istiyorum o yüzden ama kavonozun yana yatik hali alçak oluyor

  • Momo
   11 Kasım 2017 at 21:03
   Cevapla

   Merhaba,
   İsterseniz daha büyük bir fanus kullanın; yazıda bahsettiğim bitkilerin hepsini kapalı fanuslarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama hiçbiri ağaç gibi durmaz.
   Sevgiler

 91. Fatma Batur
  12 Kasım 2017 at 02:25
  Cevapla

  Teraryumlara aktif karbon kullanmasak olmazmi,birde koyarsak ne kadar koymalıyız?
  Şimdiden teşekkürler

  • Momo
   13 Kasım 2017 at 01:18
   Cevapla

   Karbon kullanın, kapalı ortamda hava filtresi görevinde olacağı için önemli. Kullanacağınız fanusun büyüklüğüne göre değişir -ama ortalama- tüm zemine bir sıra serpmeniz yeterli.
   Rica ederim, sevgiler.

 92. Umit
  26 Kasım 2017 at 23:43
  Cevapla

  Merhabalar, yakın bir tarihte gercekleşecek olan teraryum egitiminiz var mı?

 93. müge
  19 Aralık 2017 at 18:09
  Cevapla

  merhaba kapalı teraryumda nephrolepis(aşk merdiveni) bitkisini kullanabilirmiyim?

  • Momo
   20 Aralık 2017 at 10:26
   Cevapla

   Merhaba,
   Evet kullanabilirsiniz.

 94. Müge
  21 Aralık 2017 at 21:28
  Cevapla

  Çok teşkkür ederim ilginiz için son olarak aktif karbon yerine mangal kömürü de kullanabilirmiyiz?bu bilgiyi biryerde görmüştüm.bana pek aynıymış gibi gelmedi ama işi uzmanına sormak lazım diyor ve size soruyorum:)

  • Momo
   24 Aralık 2017 at 21:45
   Cevapla

   Rica ederim, hayır mangal kömürü kullanmayın. 🙂

 95. cengizhan
  1 Şubat 2018 at 20:36
  Cevapla

  ıyı gunler aynı sorulara cok muhatap oluyorsunuz ve sıkılmadan tek tek cvb lıyorsunuz ınsanlara saygınıza tesekkurler bir teraryum yapdım fakat icine koydugum ıkı bıtkıyı cıcekcıden aldım onun harıcınde dogadan minik cicek ler ve canlı yosun kullandım dogadan toladıgım canlı yosun ve minik cicekler olurmu ılk tarıfınıze uygun ılk alta cakıl cakılın ustune karbon komuru karbon komur ustune sphagnuma yosunu onun ustune sterıl torf sonra bitkıleri dıkıp acıkta kalan torfun uzerınede dogadan toladıgım yosunu topragını temızleyıp serdim bu surecte yanlıs yaptıgım varmı birde teraryumu kurup agzınıda kapatınca yanlız içi buharlandı gosterecegınız anlayısa simdiden tesekkur ederim

 96. Cengizhan
  2 Şubat 2018 at 19:02
  Cevapla

  Mrb iyi gunler yazilarinizi zevkle okuyup teraryum kurmak istedim drenaji ayni dediginiz gibi kurdum yoyomadan torf sphangumu aldim yanliz torfun uzerine son olarak satilan turbo yosun yerine ormandan topladigim canli yosunu serdim ve yine orman dan buldugum minik egrelti otlarindan diktim bu sekil yanlismi dogrumu bilgilendirirseniz sevinirim

 97. Kadir
  8 Nisan 2018 at 12:43
  Cevapla

  Merhabalar ben teraryumu tamamen yapay bitkiler ile yapacağım toprağa aktif karbona ihtiyacım yok sanırım

 98. emel
  14 Eylül 2018 at 17:54
  Cevapla

  Teraryumun yapılış videosunuda izledim ama nasıl yapılacağı değilde bu malzemeleri özellikle ampül şeklinde olan akvaryumları nereden satıl alabileceğimizi yazarsanız daha iyi olur.

 99. ersin
  13 Şubat 2019 at 19:06
  Cevapla

  bu teraryum bitkisi kullandiklarin bizim alicagimiz elma armut fanuslari icin degilmi tam kapali degil ben arastirdim sizin kullandiginiz akvaryum su icinde yetisen bitkiler elma fanusun icine koydugumuz zaman yasarmi

  • Momo
   19 Şubat 2019 at 21:01
   Cevapla

   hayır yaşamaz. o fanuslarda yaşatmak imkansız.

Bir cevap bırakın