Sukulent · Haziran 20, 2022 0

Kaktüsler Hakkında Yanlış Bilinenler

Kaktüsler hakkında yanlış bilinenler

Kaktüsler hakkında yanlış bilinenler

– Kaktüsler çölde yaşarlar.

– Bir çok kaktüs türü en azından mevsimin bir döneminde kuru olan alanlarda yaşamasına rağmen, ormanlarda, çayırlarda ve tropik ağaçların üzerinde yaşayan kaktüsler de vardır. Bir de çöl deyince aklımızda illa kumul uçsuz bucaksız düzlükler canlanmasın. “Kaktüsler kumda yaşarlar” miti de buradan geliyor. Kaktüs aldığınızda türünü öğrenmek size bakımı konusunda oldukça fikir verebilir. Kimi kaktüsler birbine çok benzer ve çok fazla sayıda tür vardır. Ben genellikle şu sitelerden yararlanıyorum:

http://www.cactus-art.biz/gallery/Photo_gallery_abc_cactus.htm

http://www.kaktusrehberi.com/index.php/tr/galeri/kaktusler/category/4-kaktus

http://www.agaclar.net/forum/kaktus/29335.htm

http://cactiguide.com/etymology_species/

http://www.cactusshop.com/library/products.aspx

http://davesgarden.com/guides/pf/b/Cactaceae/none/none/cultivar/0/

http://www.cactusbylin.com/category/8272104

Türü bulduktan sonra arama yapıp bitkinin nasıl kendini daha mutlu hissedeceğine dair ipuçlarını onlarca kaktüs sitesinden birinde bulabilirsiniz.

Dünya üzerinde kaktüs dağımı. (Krzysztof Ziarnek via Wikipedia)

Dünya üzerinde kaktüs dağımı. (Krzysztof Ziarnek via Wikipedia)

-Kaktüse çok az su verilir:

Çiçekçinizin bu korkunç tavsiyesi kaktüsünüzün toprağının iğrenç olmasından kaynaklanır. Toprağın drenajı çok kötü olduğundan su vererek kaktüse daha da kötü bir ortam yaratmamanız için, ticari satış yapan yerler kaktüsünüze “iki haftada bir yarım çay bardağı su verin” gibi, bir bitkibilimcinin dahi söylemeye çekineceği kesin tavsiyelerde bulunurlar. Kaktüsler susuz yaşamaz sadece gövdelerinde biriktirdikleri suyu kullanırlar. Kaktüsü düzgün sulamak için öncelikle toprağını değiştirmelisiniz. Ortalıkta satılan ürünler genelde çamursu bir ortam yaratır ve aşırı sulamadan bitkiyi öldürür. Oysaki iyi bir kaktüs karışımı, içerisinde, drenajı kolaylaştıran, besini muhafaza eden, suyu içine hapsedip zamanla salan ve havalandırmayı sağlayan pomza, perlit, hindistan cevizi torfu, kuvars ve çakıllarla zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip olmalıdır. (İlerde bir kaç farklı formülasyonu sonuçları ile birlikte yayınlayacağım). Kaktüsü sularken çiçekçinizin dediğinin tam aksine, tamamen ve saksının her yerine nüfus edecek şekilde sulamalısınız. Saksı karışımınız iyi ise su alttan hızlıca süzülecektir. Sulamanın bir takvimi yoktur; türe, ortamın nemine, havalandırmaya ve mevsime göre değişir. Havasız ortamlarda sulama çok zararlıdır. Tipik olarak toprak kurumaya yakınken sulanır. Toprağı çatlatana kadar kurumasını beklemek ya da sürekli nemli bırakmak kaktüsü öldürür. Soğuk mevsimde ısıtıcılı bir ortam olmadığı taktirde sulama çok az yapılır. Kaktüsünüz yaşlıysa daha az, genç ise daha sık sulamalısınız (su deposu gibi düşünün).

-Kaktüsler sürekli güneş almalıdır:

Bu inancın nedeni Arizona temalı Amerikan filmlerindeki manzaralardır. Kaktüsler de diğer bitkiler gibi yazın doğrudan güneşe dayanamazlar. Özellikle genç kaktüsler için direkt gelen öğle güneşi ölümcül olur. Yaz güneşini her zaman filtreleyin.

radyasyon

Cattenom Nükler Üssü, Fransa (Stefan Kühn via Wikipedia)

Kaktüsler Radyasyonu alır.

Bu şehir efsanesi 1980’lerde İsviçre’de bilimselliği şüphe götürür bir görüşe dayanır: Başağrısından yakınan çalışanlar monitörlerinin yanına kaktüs koyduktan sonra daha iyi hissetmişlerdir. Muhtemelen A ve C vitamini alarak 12 saat başında çalıştığınız CRT monitörünüzünden (eğer hala kullanıyorsanız) daha iyi korunursunuz. Ayrıca bilgi eğer doğruysa kaktüsünüz oldukça büyük olmalı ve monitörün önünde durmalıdır. Monitörü kaktüsle kaplamak da bir çözüm olabilir.

-Kaktüsler gübre istemez.

Bütün bitkiler besine ihtiyaç duyar. Bahar mevsiminde çiçekcilerde satılan sıvı gübrelerden vermelisiniz. Doğrudan kaktüs için olanlarından almanız daha faydalı olur.

-Sukulent bir kaktüs türüdür.

Sukulent etli bitkiler için kullanılan genel bir terimdir. Botanik açıdan bütün kaktüsler birer sukulentdir fakat bütün sukulentler birer kaktüs değildir. Halk dilindeki Sukulent terimi ise genellike kaktüslerin “dışındaki” etli bitkileri ifade etmek için kullanılır.

-Kaktüsler yavaş büyür.

Bu, monitörün yanındaki kuru ve havasız ortamda hayatta kalmaya çalışan zavallı kaktüs için geçerlidir. İyi bakılan kaktüsler gözle görülür hızlı gelişim gösterirler. Ara sıra fotoğrafını çekip gözlemleyebilirsiniz.

-Susuz kalırsak kaktüsün suyunu içebiliriz.

Kaktüsün yoğun asidik sıvısı içilecek bir su değildir; mide krampına, zehirlenmelere ve kusmaya neden olur.

-Kaktüs yemek kafa yapar.

Bu sadece Peyote ve San Pedro kaktüsü gibi içeriğinde meskalin barındırdan bellirli türler için geçerlidir. Bu tür bitkilerin çiçekçilik dışında kullanımı dünyanın büyük bir bölümünde yasaktır. Kaktüs meyveleri lezzetilidir onları yiyebilirsiniz.