Marimo · Haziran 18, 2022 0

Marimo (yosun topu) bakımı

Marimo (yosun topu) bakımı

Marimo (yosun topu) bakımı

Marimo nedir?

Marimo (Japonca Mari zıplayan oyun topu, Mo ise suda büyüyen bitkiler için kullanılan bir terim) (İng. Cladophora ball, Lake ball veya Moss Balls) bizdeki adıyla Yosun Topu, muhtemelen bakımı en kolay ve izlemesi en keyifli canlılar arasında. Marimo, yosun topu olarak anılmasına karşın bir yosun değil, bir alg türü. (Alg ne ola ki derseniz: algler bitkilerle hiç alakası olmayan, buna karşın fotosentez yapabilen çok geniş bir cografi dağılımda yaşayan, kendi besinini üretebilen, kökleri ve yaprakları olmayan ve yosunlara kıyasla daha ilkel olan sucul bir canlı türü.)

Marimo lake akann1 300x225 1Marimolar Japonya’da Akan Gölü ve İzlanda’da Myvatn gölünde koloniler halinde yaşayan canlılardır. Marimonun küremsi şekline ilişkin çeşitli teoriler vardır. Bunları daha sonraki bir yazıda aktaracağım.

Marimo bakımı

Marimonun bakımı oldukça kolay. Bir faunus ya da küçük bir akvaryum ve dinlendirilmiş (klor uçsun diye) musluk suyundan başka hiç birşeye ihtiyacınız yok. Bu elbette Marimonuzu bir köşede unutacağınız anlamına gelmiyor. Suyun her hafta mutlaka değişmesi gerekiyor. Doğada dalga faktörü Marimolar için çok önemli olduğundan Marimoyu ara sıra musluğun altında hafifçe yıkamanız ve sıkmanız, şeklini kaybetmemesi için avcunuzda hafifçe yuvarlamanız gerekli. Ayrıca sürekli aynı tarafın altta kalmaması için zaman zaman yönünü değiştirmekte de fayda var. Marimo için temiz su önemli olduğundan yıkamayı ve suyunu değiştirmeyi ihmal ettiğinizde rengi kahverengiye dönerek fotosentez yapmayı bırakacak ve çeşitli kötü alglerin saldırısına uğrayacaktır.

Marimo, sıcağı sevmiyor bu yüzden suyun serin olması önemli. Eğer yazın su fazla ısınırsa Marimo’yu çekinmeden bir süreliğine buzdolabına koyabilirsiniz (Bu canlıların İzlanda’da yaşadığını unutmayın). Doğrudan güneş ışığı ise Marimo için ölümcül olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular:

-Marimo nereden bulurum?

-Özellikle bitki satışı yapan akvaryumcularda bulabilirsiniz. Benimde elimde fazla sayıda mevcut. İletişime geçerseniz uygun fiyata kargolayabilirim.

-Marimoyu içme suyuna koyabilir miyim?

– Musluk suyu bir takım mineraller açısından daha zengindir, bu nedenle içme suyu yerine bir gün dinlendirilmiş musluk suyu kullanın.

-Marimo suya batmıyor?

-Elinizle hafifçe sıkın, batacaktır.

-Marimonun büyüme hızı nasıldır?

-Yılda yarım santim kadar büyürler.

-Marimo en çok ne kadar büyür?

-Marimolar 40 cm’e ulaşabilir.

-Marimo ne kadar yaşar?

-İyi bakarsanız torunlarınızı eskiteceğine şüpheniz olmasın.

tumblr m8d0urW9UW1qic59eo1 5001 300x200 1-Marimoyu balık akvaryumuma koyabilir miyim?

Balığınızın cinsine bağlı. Eğer bitki yiyen bir balığınız varsa Marimoyu da yiyecektir. Japon balıkları Marimonuzu büyük bir iştahla yiyecektir. Marimoyu yemeyen küçük balıklar içinse akvaryumun ısısı Marimo için problem oluşturabilir. Diğer bir problem ise balık akvaryumunuzun çok temiz olmasıdır, zira balıklar ortamı çok pisletir. Temiz bir akvaryumda serin suda yaşayan ve bitki yemeyen bir balık ile Marimonuz belki arkadaş olabilir.

-Marimo nasıl çoğaltılır?

-Marimoyu normalde belirli bir dalga sistemine sahip akvaryumlarda ve göllerde çoğaltılır. Evde Marimoyu ikiye bölerek ve sürekli yuvarlayarak çoğaltabilirsiniz ama hem zahmet isteyen hem de riskli bir işlemdir. Marimoyu öldürebilirsiniz. Tavsiye etmem.

-Marimomun rengi kahverengi oldu ne yapmalıyım?

-Bu yazıda belirttiğim gibi bakmadığınıza ve Marimonuzun hasta olduğuna işarettir. Marimoyu önce yıkayın ve suyuna az tuz ekleyin. Eğer rengi çok soluksa doğrudan güneş ışığı altında bırakmış olabilirsiniz. Düzenli olarak yuvarlayın. Suyun soğuk olmasına özen gösterin.

mossball1 300x200 1-Marimo suyun dışında ne kadar yaşar?

– Nemini kaybedene kadar. Kurursa ölür.

-Marimomu çok seviyorum onu mutlu etmek için daha çok ne yapabilirim?

– Onu daha geniş bir alana alın. Akvaryuma baloncuk çıkararak oksijen veren ucuz havalandırıcılardan bağlayın. Suyun hareketli olması da Marimoyu mutlu eder.