Nebatât · Haziran 19, 2022 0

Pilea peperomioides bakımı

Pilea peperomioides bakımı

Pilea peperomioides bakımı

Pilea, bakımı oldukça kolay ve uygun koşullarda minik yavrular veren bir bitki. Pilea yetiştirirken birçok bitki türü için dikkat etmeniz gereken temel noktaları baz almanız yeterli.

Sulama

Pilea su tahliyesi yapabileceğiniz bir saksıda, yüksek drenajlı toprağa tutunarak mutlu olur. Dinlendirilmiş musluk suyu ile yaz ve bahar aylarında haftada bir, kışın ise daha uzun aralıklarla sulayabilirsiniz. (Ben toprağı uzun süre ıslak tutmamaya ya da kuru bırakmamaya dikkat ediyorum.)

Işık

Direkt güneş ışığında yaprak kaybeder ve ölür. Özellikle öğle güneşini filtreleyin ve aydınlık ortamlarda bırakmayı tercih edin. Eğer iç mekanda bakıyorsanız, kış aylarında ısıtıcıdan uzak ve aydınlık köşeleri tercih edebilirsiniz. Pencere önü ve balkon koşullarınız uygunsa buraları sever. Kış aylarında sıcaklığın 10 derecenin altına düşmediği ortamları tercih etmeniz iyi olur. Pilea yaprakları ışıkla flörtleşmeyi seviyor; saksıyı haftada bir iki kez çevirerek bitkinin ışıktan homojen faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Yapraklarının ışığa doğru serpildiğini göreceksiniz. Çok aydınlık bir yeriniz yoksa, düşük ışıklı mekanlarda da hayatta kalır ama yapraklarının koyu yeşile döndüğünü görürsünüz.

Çoğaltma

Bahar aylarında gövdeden alınan bir parça ile kolayca çoğaltılabilir. Yeterince büyüyen bitkiden alınan parçaları yeni saksılara yerleştirebilirsiniz. Bitkiden aldığınız parçayı, isterseniz bir süre su içinde tutarak kök oluşumunu gözlemleyebilir sonra yeni saksısına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca Pilea’nızın uygun koşullar sağlandığında topraktan -ya da gövdeden- yeni yavrular verdiğini göreceksiniz. Bu yavruların bakımı da oldukça kolay oluyor; zaten topraktan baş gösterdikleri için kök oluşumu için suya almaya gerek yok. Her iki durumda da ana bitkiden/saksıdan yavruları ayırırken tek başında idare edebilecek kadar güçlü olduklarından emin olun. Saksı değişiminde bitki dükkanlarından temin edebileceğiniz bitki toprağını (torf) kullanabilirsiniz. Gövdesi bitki yaşlandıkça kalınlaşıyor. Işıktan da etkilenerek bitkinin yan yatarak serpildiği durumlara olabilir. Bitkinizi, yapraklara ve gövdeye zarar vermeyecek şekilde saksıya yerleştirilen desteklere yaslayabilirsiniz.

Küçük bir not: Ne yazık ki Pilea’mı iki kez düşürdüm ve yapraklarında ciddi hasar meydana geldi. Bazıları kırıldı; bazılarında ise yırtıklar vardı. Tekrar saksısına yerleştirdiğimde kısa sürede toparladığını ve yeni yavrular verdiğini gördüm! Pilea narin görünüşlü, dayanıklı ve sevimli bir bitki; uygun koşulları sağlama imkanınız varsa denemenizi öneririm.