Faydalı bilgiler · Haziran 20, 2022 0

Soğuğa dayanıklılık haritası nedir? Nasıl kullanılır?

Soğuğa dayanıklılık haritası nedir? Nasıl kullanılır?

Soğuğa dayanıklılık haritası nedir? Nasıl kullanılır?

Soğuğa ve sıcağa dayanıklılık haritası bitkilerin dayanabildiği sıcaklık değerlerini gösterir. Dünyaca kabul edilmiş standartlara göre hazırlanırlar ve en çok kullanılanı USDA (ABD Tarım Bakanlığı) haritasıdır. Bu haritayı kullanarak özellikle dış mekanlarda bitkinizin bulunduğunuz ilde yetişip yetişemeyeceğini öğrenebilirsiniz. Bitkinin hangi bölgede olduğunu bulmak için bitki kitaplarına ya da soğuğa dayanıklılık bilgisi veren Internet sitelerine başvurabilirsiniz. Ben genellikle davesgarden.com sitesinden yararlanıyorum. İngilizce sitelerde bitki bilgisinin altında “hardiness zone” kısmından bu bilgiyi edinebilirsiniz.

Örneğin Rex begonyası için USDA Zone 10a, USDA Zone 10b, USDA Zone 11 değerleri verilmiştir. Bu bitkinin bu üç bölgede de yaşayabileceği anlamına gelir. Elbette sıcaklık bitkinin sağlıklı büyümesi için yeterli değildir. Işık, coğrafi özellikler, bulunduğu ortam, nem, toprak ve sulama gibi diğer koşullar da göz önünde tutulmalıdır.

Aşağıdaki haritalar meteorolojinin sitesinden alınmıştır. İlçe bazında daha detaylı arama yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.