Âlem-i Hayvânât · Haziran 18, 2022 0

Tatlı su salyangozları

Tatlı su salyangozları

Tatlı su salyangozları

Bu yazıda akvaryumda diğer canlılarla ya da tek başına besleyebileceğiniz yaygın tatlı su salyangoz türlerine genel bir bakış yapacağız. Kimi salyangoz türleri akvaryumda sizin etkiniz olmadan türerken, kimilerini satın almanız gerekiyor. Akvaryumda kontrol dışında üreyen salyangozlar, bilinçsiz bakıcılar için çoğu zaman bir zararlı gibi gözükür. Doğru bir akvaryum bakımı ile salyangozların nüfusunu hem kontrol altında tutabilirsiniz, hem de farklı türleri edinerek minik ekosisteminize çeşitlilik katabilirsiniz.

Elma salyangozları

Tatlı su salyangozlarının en popülerlerinden Elma Salyangozları (Ampullariidae) diğer salyangozlara nazaran oldukça iri oluyor. İyi bakıldıklarında 15 cm kadar uzunluğa erişebilirler. Çok aktif ve izlemesi keyifli canlılardır. Çok sayıda varyasyonu mevcut. Sarı renkli olanlarını (Pomacea bridgesii) hemen her akvaryumcuda bulmak mümkün. Elma Salyangozları çok oburdur ve hassas bitki tanklarında sorun yaratabilirler. Nitekim bu salyangozlar doğrudan gidip bitkilerinizi yemez. Öncelikli besinleri yosunlar ve çürümekte olan bitkilerdir fakat aç kaldıklarında bitkilerinizi de yemeye başlayabilirler. Pomacea canaliculata bitkileri yemeye daha meyilli bir türdür. Elma salyangozları iri yapılarından ötürü küçük akvaryumlarda beslenmemelidir. Ayrıca karides tanklarında, boyutları karideslerinizin beslenmesini engelleyebilir. Cichlid gibi yırtıcı balık türleri ile de beslemeniz uygun değildir. Elma salyangozları yumurtalarını akvaryumun üzerinde suyun tam başladığı çizgiye yakın yerlere bırakırlar. Üremesi için özel bir çaba gerektirmez. Daha detaylı bilgi için Internette elma salyangozlarına adanmış tam 17 yıllık applesnail.net isimli bir site de mevcut.

Elma salyangozlari 3 Elma salyangozlari 2 Elma salyangozlari 1

Tavşan salyangozlar

Muhtemelen akvaryum salyangozları arasında en gerçeküstü görünüme sahip olanlar Tavşan salyangozları (Tylomelania). Sulawesi salyangozu olarak da bilinen Endonezya’ya özgü bu canlı 6 – 10 cm arasında büyüklüğünde bir salyangoz. Sert (en azından 7.8 pH) ve sıcak suyu seviyorlar (27 – 30 derece) bu nedenle uygun akvaryum şartlarına sahip canlılarla ya da yanlız başlarına bakmak gerekiyor. Pek yemek seçmiyorlar ve bitkili akvaryumlarda bitkilerinize dadanma şansı yüksek. Oldukça yavaş büyüyen Tavşan salyangozları gececi olduklarından akvaryumunuzda yüksek ışık varsa ortalıkta pek gözükmeyecektir. Yırtıcı balıklarla da bakılması uygun değil. Uzun süredir bu canlılarla haşır neşir olan bir arkadaşımızın deneyimlerini paylaştığı rabbitsnails.com sitesinden detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tavsan salyangozlar 3 Tavsan salyangozlar 2 Tavsan salyangozlar

Ramshorn Salyangozu

Akvaryumcular tarafından pek sevilmeyen bu tür (Planorbis rebrum) en hassas bitkilerinizi büyük bir afiyetle mideye indirecektir. Buna karşın nüfusu kontrol altına almak çok zor değil. Salyangozlar genellikle aşırı yemlemeden ötürü ortaya çıkarlar. Benim bitkili akvaryumumda zaman zaman Ramshornlar oluyor fakat bir süre sonra kendiliğinden kayboluyorlar. Genelde yumurtaları bitkilerle birlikte geliyor. Ramshornların güzel renkleri var ve çok hassas bir akvaryumunuz yoksa ortalıkta bulunmaları size keyif verecektir. Bu salyangozlarla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta kırmızı renkli olanlarının çeşitli parazitlere ev sahipliği yapabileceği. Bu parazitler insana da bulaşan cinsten. Bu yüzden akvaryumla uğraştıktan sonra ellerinizi dikkatli yıkamalısınız. Bunun dışında ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Ramshorn Salyangozu 3 Ramshorn Salyangozu 2 Ramshorn Salyangozu

Nerite Salyangozu

Benim en sevdiğim salyangoz türü! Akvaryumumda yıllardır bakıyorum. Nerite’lerin bir sürü türü var. Zebra Nerite, Zeytin Nerite, Tırtıllı Nerite… Renkleri de değişkenlik gösterebiliyor. Bu salyangozlar alg temizlemekte çok ustalar. Bu nedenle akvaryumun camını kısa sürede pırıl pırıl yapabiliyorlar. Nerite’ler maalsef tatlı su akvaryumlarında çoğalamıyor. Yumurtalarını etrafta görebilirsiniz ama hiçbiri çatlamıyor. Bunun nedeni üremeleri için tuzlu suya ve özel bir takım başka gereksinimlere ihtiyaç duymaları. Nerite’ler zaman zaman akvaryumun dışına kaçmaya meyil gösteriyor. Ben yıllardır böyle bir durum yaşamadım ama bunu söyleyen çok olduğu için dikkat etmekte yarar var.

Nerite Salyangozu 3 Nerite Salyangozu 2 Nerite Salyangozu

Physa Salyangozu

Bu salyangozlar Türk akvaryumcuları arasında “Adi salyangoz” olarak anılır. İngilizce’deki adı “Pond snail” dir. Aşırı yemleme ve organik atıkların çokluğu bu salyangozların hızlıca üremesine neden olduğundan, akvaryumcuların sevmediği türler arasındadır. Benim karides akvaryumumda da zaman zaman sayıları hızla artıyor, bazı dönemlerde ise hiç ortalıkta gözükmüyor. Bir iki defa nüfusu kontrol altına almak istediğimde yemlemeyi azalttım ve ekolojik bir yöntem olarak katil salyangoz kullandım. Kısa sürede herşey normale döndü. Physa’lar minik ve komik canlılar. Hareketleri diğer salyangozlardan çok farklı. Oyun oynamayı, suda adeta uçar gibi kendilerini yüzeye doğru kaldırmayı ve aniden aşağı bırakmayı seviyorlar. Ayrıca diğerlerine göre oldukça küçük boyutlara sahipler ve artık yemekleri temizlemekte başarılılar.

Physa Salyangozu 3 Physa Salyangozu 2 Physa Salyangozu

Katil Salyangoz

Diğer saylangozların korkulu rüyası Katil Salyangoz (Clea helena) biraz ürkütücü bir canlı ama akvaryumda diğer salyangoz popülasyonunu kontrol altına almak için kullanabileceğiniz en sağlıklı yöntem. Helena’ lar çoğunlukla kendilerini kumun altına gizliyor ve o sırada oradan geçmekte olan saylangozları avlıyorlar. Hortum şeklinde uzantıları ile diğer salyangozları yakalayıp (burası ürkütücü kısmı) bildiğiniz emiyorlar. Kendilerinden büyük saylangozları da yakalayabilirler ama bunun bir sınırı olduğunu unutmayın. Ben daha çok Physa’lar için kullandım. Büyük boyutlu Nerite’lerime bir zararları dokunmadı. Bu tür diğer salyangozlar gibi alg ve atık yemleri de tüketiyor. Katil salyangozlar, şehir efsanelerinin aksine salyangoz dışındaki canlılarınıza zarar vermezler.

Katil Salyangoz 3 Katil Salyangoz 2 Katil Salyangoz