Sukulent · Haziran 19, 2022 0

Yapraktan Sukulent Çoğaltma

Yapraktan sukulent çoğaltma

Yapraktan sukulent çoğaltma

Bu ara pek bir popüler olduğundan olsa gerek sukulent fiyatları epeyce artmış durumda. Hazır tam da bahar gelmek üzereyken, var olan sukulentlerinizi çoğaltmak hem ekonomik hem de keyifli bir iş olacaktır. Sukulentleri gövdeden keserek, yapraktan veya tohumla çoğaltabilirsiniz. Ben bu yazıda en kolayı olan yapraktan çoğaltma yöntemini anlatacağım. Eğer bir süredir bu bitkilerle haşır neşirseniz zaten bu yöntemi çoktan farketmişsinizdir.

Adromischus, Crassula, Echeveria, Sansevieria, Kalanchoe, Sedum ailesinden birçok tür bu iş için uygun. Denemedim fakat Dudleya‘ nın (uygunmuş gibi gözükmesine rağmen) sonuç vermeyeceği söyleniyor. En iyisi evinizdeki sukulentlerin hepsi ile denemek. Birkaç kayıp yapraktan zarar gelmez.

Sukulent çoğaltma işlemini oda ısısında, direkt güneş almayan fakat oldukça aydınlık bir ortamda ve mümkünse bahara doğru yapmak etkili olacaktır. Ortamın havadar olması yapraklardan yeni bitki elde etme şansınızı çok yükseltecektir.

IMG 7243 Medium1

Yaklaşık iki aylık olmuş sukulentler. Toprağın nemi ve aydınlık %100 başarı sağlamaya neden oluyor.

Bitkiden yaprağın nasıl alınacağı bitkiye göre değişiyor. Sedum britto gibi türlere zaten dokunsanız bir düzine yaprak düşürüyor. Daha sağlam görünüşlü bitkiler için iki parmağınızla yaprağı çekip koparmanız gerekiyor. Yaprak ana gövdeden ne kadar temiz çıkarsa büyütme şansınız o kadar yüksek. Yani ana gövdede yaprak parçası kalmamalı. Bu iş için alkolle temizlenmiş keskin bir bıçak da kullanabilirsiniz.

Yaprakların kopan yerlerinin kuruması için, birkaç gün kısmen loş ve havadar bir ortamda bekletilmesi gerekiyor. Bunu bir yara gibi düşünün. Yaralı yerin nemli kalması bir çok hastalığa kapı açar.

Ardından drenajı yüksek iri taneli kumlu, çakıllı sukulent toprağınızı çok yüksek olmayan bir kaba /saksıya koyun. Yaprakları gömmeden (gömerseniz çürürler) doğrudan toprağın üzerine bırakın. Toprağı su sıkarak nemlendirin. (Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi suyun birkaç gün dinlendirilmesi gerekiyor. Aksi halde sudaki klor yeni çıkacak kökleri yakacaktır.) Toprağın sürekli olarak hafif nemli olmasına dikkat edin. Sukulentler suyu sandığımız gibi kökleriyle topraktan emmezler. Köklerin etrafındaki nemli havayla alırlar (toprağın yüksek drenaj istemesinin nedeni de budur). Bu nedenle yüzey ıslak değil nemli olmalıdır. Yine aynı nedenle yeni çıkan kökleri toprağa gömmeye ya da yaprağın yönünü kökler toprağa doğru olacak şekilde değiştirmenize gerek yok.

Bu basit bakım işlemleriyle, birkaç hafta içinde yaprakların minik kökler saldıklarını görecekseniz. Ardından yavru sukulent(ler) yapraktan enerjisini alarak büyümeye başlayacak. Yapraklar tamamen kuruyuna kadar hepsine şans vermek gerekiyor. Bazen çok uzun süre sonra da kök salabiliyorlar. Kimi zaman da kök salmalarına rağmen yeni bitki vermiyorlar. Bu durumda ortamın özelliklerine, özellikle esinti ve ısı faktörüne daha çok özen gösterin.

IMG 66831

Yanlışlıkla kırdığım Crassula ovata yaprağını temiz bir bıçakla kesip yırtılmış kısımlarını attım. Bütün kışı çürümeden geçiren yaprağın son durumu. Bu fotoğraftan sonra yavru kendiliğinden yapraktan ayrıldı. Onu minik bir saksıya aldım.

Yavru sukulent hızlıca büyüyecek ve bir süre sonra besin ihtiyacını karşıladığı yaprak tamamen çürüyecektir. Bu aşamadan sonra bitki sizin elinize kalıyor. Sulamaya devam edin fakat bitki büyüdükçe ortamın nemine ve iklime bağlı olarak giderek azaltın. Soğukta ve aşırı esintisiz ortamda sulamaktan kaçının. Hepsi bu kadar.

Bu işe başlayınca camınızın önü sukulent yapraklarından geçilmeyecektir. Özellikle bitkinin gelişim aşamalarını fotoğraflamak ve hangi ortamda hangi sonuçları elde ettiğinize dair küçük notlar almak olduça keyifli oluyor. Burada yorum kısmında üretimlerinizi çekinmeden paylaşabilirsiniz.